evolution-data-server - en to da translation catalogue (931 entries)

en: Loading...
da: Indlæser ...

en: Searching...
da: Søger ...

en: Downloading contacts (%d)...
da: Overfører kontakter (%d) ...

en: Updating contacts cache (%d)...
da: Opdaterer kontaktmellemlager (%d) ...

en: Using Distinguished Name (DN)
da: Benytter 'distinguished name' (DN)

en: Using Email Address
da: Benytter e-post-adresse

en: Reconnecting to LDAP server...
da: Gentilslutter LDAP-serveren ...

en: Adding contact to LDAP server...
da: Føjer visitkort til LDAP-server ...

en: Removing contact from LDAP server...
da: Fjerner visitkort fra LDAP-server ...

en: Modifying contact from LDAP server...
da: Ændrer visitkort fra LDAP-server ...

en: Receiving LDAP search results...
da: Modtager søgeresultater fra LDAP-server ...

en: Error performing search
da: Fejl ved søgning

note: translators: the placeholders will be filled by * function names, e.g. * "e_book_add_contact" on book before * "e_book_open
en: "%s" on book before "%s"
da: "%s" på bog før "%s"

en: book busy
da: bog optaget

en: CORBA exception making "%s" call
da: CORBA-undtagelse ved kald til "%s"

en: %s: there is no current operation
da: %s: der er ingen operation i øjeblikket

en: %s: couldn't cancel
da: %s: kunne ikke afbryde

en: "%s" on book after "%s"
da: "%s" på bog efter "%s"

en: %s: cancelled
da: %s: annulleret

en: %s: Invalid source.
da: %s: Ugyldig kilde.

en: %s: no factories available for uri `%s'
da: %s: ingen fabrikker tilgængelig for uri "%s"

en: %s: Could not create EBookListener
da: %s: Kunne ikke oprette EBookListener

en: %s: there was no self contact uid stored in gconf
da: %s: ingen uid lagret i gconf for eget visitkort

en: %s: there was no source for uid `%s' stored in gconf.
da: %s: ingen kilde lagret i gconf for uid "%s".

en: Unique ID
da: Unik identifikation

en: File Under
da: Gem under

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
da: Fulde navn

en: Name
da: Navn

en: Given Name
da: Fornavn

en: Family Name
da: Efternavn

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Name or Org
da: Navn eller organisation

note: Address fields
en: Address List
da: Adresseliste

en: Home Address
da: Hjemmeadresse

en: Work Address
da: Arbejdsadresse

en: Other Address
da: Anden adresse

en: Home Address Label
da: Hjemmeadresse

en: Work Address Label
da: Arbejdsadresse

en: Other Address Label
da: Anden adresse

en: Assistant Phone
da: Assistents telefon

en: Business Phone
da: Arbejdstelefon

en: Business Phone 2
da: Arbejdstelefon 2

en: Business Fax
da: Fax på arbejde

en: Callback Phone
da: Telefon for tilbageringing

en: Car Phone
da: Biltelefon

en: Company Phone
da: Firmatelefon

en: Home Phone
da: Hjemmetelefon

en: Home Phone 2
da: Hjemmetelefon 2

en: Home Fax
da: Fax hjemme

en: Mobile Phone
da: Mobiltelefon

en: Other Phone
da: Anden telefon

en: Other Fax
da: Anden fax

en: Pager
da: Personsøger

en: Primary Phone
da: Primær telefon

note: Email fields
en: Email List
da: E-post-liste

en: Email 1
da: E-post 1

en: Email 2
da: E-post 2

en: Email 3
da: E-post 3

en: Email 4
da: E-post 4

en: Mailer
da: E-post-program

en: Wants HTML Mail
da: Ønsker e-post der benytter HTML

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
da: Liste over skærmnavne for AIM

en: GroupWise Id List
da: Liste over GroupWise-identifikationer

en: Jabber Id List
da: Liste over Jabber-identifikationer

en: Yahoo! Screen Name List
da: Liste over skærmnavne for Yahoo!

en: MSN Screen Name List
da: Liste over skærmnavne for MSN

en: ICQ Id List
da: Liste over ICQ-identifikationer

en: AIM Home Screen Name 1
da: AIM-skærmnavn 1 hjemme

en: AIM Home Screen Name 2
da: AIM-skærmnavn 2 hjemme

en: AIM Home Screen Name 3
da: AIM-skærmnavn 3 hjemme

en: AIM Work Screen Name 1
da: AIM-skærmnavn 1 arbejde

en: AIM Work Screen Name 2
da: AIM-skærmnavn 2 arbejde

en: AIM Work Screen Name 3
da: AIM-skærmnavn 3 arbejde

en: GroupWise Home Screen Name 1
da: GroupWise-skærmnavn 1 hjemme

en: GroupWise Home Screen Name 2
da: GroupWise-skærmnavn 2 hjemme

en: GroupWise Home Screen Name 3
da: GroupWise-skærmnavn 3 hjemme

en: GroupWise Work Screen Name 1
da: GroupWise-skærmnavn 1 arbejde

en: GroupWise Work Screen Name 2
da: GroupWise-skærmnavn 2 arbejde

en: GroupWise Work Screen Name 3
da: GroupWise-skærmnavn 3 arbejde

en: Jabber Home Id 1
da: Jabber-identifikation 1 hjemme

en: Jabber Home Id 2
da: Jabber-identifikation 2 hjemme

en: Jabber Home Id 3
da: Jabber-identifikation 3 hjemme

en: Jabber Work Id 1
da: Jabber-identifikation 1 arbejde

en: Jabber Work Id 2
da: Jabber-identifikation 2 arbejde

en: Jabber Work Id 3
da: Jabber-identifikation 3 arbejde

en: Yahoo! Home Screen Name 1
da: Yahoo!-skærmnavn 1 hjemme

en: Yahoo! Home Screen Name 2
da: Yahoo!-skærmnavn 2 hjemme

en: Yahoo! Home Screen Name 3
da: Yahoo!-skærmnavn 3 hjemme

en: Yahoo! Work Screen Name 1
da: Yahoo!-skærmnavn 1 arbejde

en: Yahoo! Work Screen Name 2
da: Yahoo!-skærmnavn 2 arbejde

en: Yahoo! Work Screen Name 3
da: Yahoo!-skærmnavn 3 arbejde

en: MSN Home Screen Name 1
da: MSN-skærmnavn 1 hjemme

en: MSN Home Screen Name 2
da: MSN-skærmnavn 2 hjemme

en: MSN Home Screen Name 3
da: MSN-skærmnavn 3 hjemme

en: MSN Work Screen Name 1
da: MSN-skærmnavn 1 arbejde

en: MSN Work Screen Name 2
da: MSN-skærmnavn 2 arbejde

en: MSN Work Screen Name 3
da: MSN-skærmnavn 3 arbejde

en: ICQ Home Id 1
da: ICQ-identifikation 1 hjemme

en: ICQ Home Id 2
da: ICQ-identifikation 2 hjemme

en: ICQ Home Id 3
da: ICQ-identifikation 3 hjemme

en: ICQ Work Id 1
da: ICQ-identifikation 1 arbejde

en: ICQ Work Id 2
da: ICQ-identifikation 2 arbejde

en: ICQ Work Id 3
da: ICQ-identifikation 3 arbejde

note: Organizational fields
en: Organization
da: Organisation

en: Organizational Unit
da: Organisationsenhed

en: Office
da: Kontor

en: Title
da: Titel

en: Role
da: Rolle

en: Manager
da: Leder

en: Assistant
da: Assistent

note: Web fields
en: Homepage URL
da: Hjemmeside-adresse

en: Weblog URL
da: Weblog-adresse

en: Video Conferencing URL
da: Videokonference-adresse

note: Photo/Logo
en: Photo
da: Foto

note: Security fields
en: X.509 Certificate
da: X.509-certifikat

note: Contact categories
en: Category List
da: Kategoriliste

en: Categories
da: Kategorier

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
da: Kalender URI

en: Free/Busy URL
da: Ledig/optaget-adresse

en: ICS Calendar
da: ICS-kalender

note: Misc fields
en: Spouse's Name
da: Ægtefælles navn

en: Note
da: Kommentar

en: Birth Date
da: Fødselsdato

note: Make sure we have all categories
en: Anniversary
da: Bryllupsdag

en: List
da: Liste

en: List Show Addresses
da: Vis visningsadresser

en: Last Revision
da: Sidste version

en: Unnamed List
da: Navnløs liste

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Birthday: %s
da: Fødselsdag: %s

en: Anniversary: %s
da: Jubilæum: %s

en: Can't save calendar data: Malformed URI.
da: Kan ikke gemme kalenderdata: Ugyldig URI.

en: Reply Requested: by
da: Svar forespurgt: af

en: Reply Requested: When convenient
da: Svar forespurgt: Når det er belejligt

en: Invalid server URI
da: Ugyldig server-URI

en: Could not create thread for getting deltas
da: Kunne ikke oprette tråd til at fylde mellemlager

en: Calendar
da: Kalender

en: Could not create cache file
da: Kunne ikke oprette mellemlagerfil

en: Could not create thread for populating cache
da: Kunne ikke oprette tråd til at fylde mellemlager

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Redirected to Invalid URI
da: Omdirigeret til ugyldig URI

en: Bad file format.
da: Ugyldigt filformat.

en: Not a calendar.
da: Det er ikke en kalender.

en: Could not retrieve weather data
da: Kunne ikke modtage vejrdata

en: Snow showers
da: Snebyger

en: Snow
da: Sne

en: Partly cloudy
da: Delvist skyet

en: Smoke
da: Røg

en: Thunderstorms
da: Tordenstorme

en: Cloudy
da: Skyet

en: Drizzle
da: Småregn

en: Sunny
da: Solbeskinnet

en: Dust
da: Støv

en: Clear
da: Tøm

en: Mostly cloudy
da: For det meste overskyet

en: Windy
da: Blæsende

en: Rain showers
da: Regnbyger

en: Foggy
da: Tåget

en: Rain/snow mixed
da: Blandet regn og sne

en: Sleet
da: Slud

en: Very hot/humid
da: Meget varmt/fugtigt

en: Blizzard
da: Snestorm

en: Freezing rain
da: Frysende regn

en: Haze
da: Dis

en: Blowing snow
da: Sne og vind

en: Freezing drizzle
da: Frysende småregn

en: Very cold/wind chill
da: Meget koldt/kold vind

en: Rain
da: Regn

en: Weather: Sunny
da: Vejr: Solbeskinnet

en: Weather: Snow
da: Vejr: Sne

en: Weather: Partly Cloudy
da: Vejr: Delvist skyet

en: Weather: Fog
da: Vejr: Tåge

en: Weather: Thunderstorms
da: Vejr: Tordenstorme

en: Weather: Cloudy
da: Vejr: Skyet

en: Weather: Rain
da: Vejr: Regn

en: %d%% chance of precipitation
da: %d%% chance for nedbør

en: %.1fcm snow
da: %.1fcm sne

en: %.1fin snow
da: %.1ftommer sne

en: %.1f-%.1fcm snow
da: %.1f-%.1fcm sne

en: %.1f-%.1fin snow
da: %.1f-%.1ftommer sne

en: Untitled appointment
da: Unavngivet aftale

en: 1st
da: 1.

en: 2nd
da: 2.

en: 3rd
da: 3.

en: 4th
da: 4.

en: 5th
da: 5.

en: 6th
da: 6.

en: 7th
da: 7.

en: 8th
da: 8.

en: 9th
da: 9.

en: 10th
da: 10.

en: 11th
da: 11.

en: 12th
da: 12.

en: 13th
da: 13.

en: 14th
da: 14.

en: 15th
da: 15.

en: 16th
da: 16.

en: 17th
da: 17.

en: 18th
da: 18.

en: 19th
da: 19.

en: 20th
da: 20.

en: 21st
da: 21.

en: 22nd
da: 22.

en: 23rd
da: 23.

en: 24th
da: 24.

en: 25th
da: 25.

en: 26th
da: 26.

en: 27th
da: 27.

en: 28th
da: 28.

en: 29th
da: 29.

en: 30th
da: 30.

en: 31st
da: 31.

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
da: Udefineret

note: actually ask the client for authentication
en: Enter password for %s (user %s)
da: Angiv adgangskode for %s (bruger %s)

en: Invalid argument
da: Ugyldige argumenter

en: Backend is busy
da: Bagenden er optaget

en: Repository is offline
da: Arkiv er uden net

en: No such calendar
da: Sådan en kalender findes ikke

en: Object not found
da: Objektet blev ikke fundet

en: Invalid object
da: Ugyldigt objekt

en: URI not loaded
da: URI er ikke indlæst

en: URI already loaded
da: URI er allerede indlæst

en: Permission denied
da: Tilgang nægtet

en: Unknown User
da: Ukendt bruger

en: Object ID already exists
da: Object-identifikationen eksisterer allerede

en: Protocol not supported
da: Protokollen er ikke understøttet

en: Operation has been cancelled
da: Operationen er blevet annulleret

en: Could not cancel operation
da: Kunne ikke annullere operationen

en: Authentication required
da: Autenticering kræves

en: A CORBA exception has occurred
da: Der opstod en CORBA-undtagelse

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: No error
da: Ingen fejl

en: "%s" expects no arguments
da: "%s" forventer intet argument

en: "%s" expects one argument
da: "%s" forventer ét argument

en: "%s" expects the first argument to be a string
da: "%s" forventer at det første argument er en streng

en: "%s" expects the first argument to be an ISO 8601 date/time string
da: "%s" forventer at det første argument er en ISO-8601 formateret dato-/tids-streng

en: "%s" expects two arguments
da: "%s" forventer to argumenter

en: "%s" expects the first argument to be a time_t
da: "%s" forventer det første argument er af typen time_t

en: "%s" expects the second argument to be an integer
da: "%s" forventer at det andet argument er et heltal

en: "%s" expects the second argument to be a time_t
da: "%s" forventer at det andet argument er af typen time_t

en: "%s" expects the second argument to be a string
da: "%s" forventer at andet argument er en streng

en: "%s" expects the first argument to be either "any", "summary", or "description", or "location"
da: "%s" forventer at første argument er en af "any", "summary", "description" eller "location"

en: "%s" expects at least one argument
da: "%s" forventer mindst ét argument

en: "%s" expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
da: "%s" forventer at alle argumenter er strenge eller ét og kun ét argument er sandhedsværdien falsk (#f)

en: Signing is not supported by this cipher
da: Signering er ikke understøttet af dette cipher

en: Signing message
da: Underskriver besked

en: Verifying is not supported by this cipher
da: Verificering er ikke understøttet af dette cipher

en: Verifying message
da: Verificerer besked

en: Encryption is not supported by this cipher
da: Kryptering er ikke understøttet af dette cipher

en: Encrypting message
da: Krypterer besked

en: Decryption is not supported by this cipher
da: Dekryptering er ikke understøttet af dette cipher

en: Decrypting message
da: Dekrypterer besked

en: You may not import keys with this cipher
da: Du kan ikke importere nøgler med dette cipher

en: You may not export keys with this cipher
da: Du kan ikke eksportere nøgler med dette cipher

en: Unable to create cache path
da: Kan ikke oprette cachesøgesti

en: Could not remove cache entry: %s: %s
da: Kunne ikke fjerne cacheindgangen: %s: %s

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
da: Kunne ikke skrive logopføring: %s
    Videre operationer på denne server vil ikke kunne afspilles, når
    du kobler til dette netværk igen.

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
da: Kunne ikke åbne "%s":
    %s
    Ændringer i denne mappe vil ikke blive resynkroniseret.

en: Resynchronizing with server
da: Resynkroniserer med server

en: Copy folder content locally for offline operation
da: Kopiér mappeindhold lokalt for afkoblet handling

en: Downloading new messages for offline mode
da: Henter nye beskeder for afkoblet tilstand

en: Preparing folder '%s' for offline
da: Forbereder mappen "%s" til afkoblet tilstand

en: You must be working online to complete this operation
da: Du skal arbejde opkoblet for at fuldføre denne operation

en: Failed to create pipe to '%s': %s
da: Mislykkedes med at oprette rør til "%s": %s

en: Failed to create child process '%s': %s
da: Oprettelse af barneprocessen "%s": %s mislykkedes

en: Invalid message stream received from %s: %s
da: Ugyldig beskedstrøm modtaget fra %s: %s

en: Syncing folders
da: Synkroniserer mapper

en: Error parsing filter: %s: %s
da: Fejl under læsning af filter: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
da: Fejl under kørsel af filter: %s: %s

en: Unable to open spool folder
da: Kunne ikke åbne spool-mappen

en: Unable to process spool folder
da: Kan ikke behandle spool-mappen

en: Getting message %d (%d%%)
da: Henter besked %d (%d%%)

en: Cannot open message
da: Kan ikke åbne besked

en: Failed on message %d
da: Mislykkedes på besked %d

en: Syncing folder
da: Synkroniserer mappe

en: Complete
da: Fuldført

en: Getting message %d of %d
da: Henter besked %d af %d

en: Failed at message %d of %d
da: Mislykkedes på besked %d af %d

en: Failed to retrieve message
da: Beskeden kunne ikke hentes

en: Invalid arguments to (system-flag)
da: Ugyldige argumenter til (system-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
da: Ugyldige argumenter til (user-tag)

en: Failed to create create child process '%s': %s
da: Mislykkedes med at oprette barneprocessen "%s": %s

note: A filter search is a search through your filters, ie. your filters is the corpus being searched thru.
en: Error executing filter search: %s: %s
da: Fejl under udførelse af filtersøgning: %s: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
da: Kan ikke tolke søgeudtrykket: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
da: Fejl under kørsel af søgeudtrykket %s:
    %s

en: (match-all) requires a single bool result
da: (match-all) kræver et enkelt boolsk resultat

en: (match-threads) not allowed inside match-all
da: (match-threads) tillades ikke inden i match-all

en: (match-threads) requires a match type string
da: (match-threads) kræver en matchtype-streng

en: (match-threads) expects an array result
da: (match-threads) forventer et vektor resultat

en: (match-threads) requires the folder set
da: (match-threads) kræver mappesættet

en: Performing query on unknown header: %s
da: Udfører forespørgsel på ukendt header: %s

en: Unsupported operation: append message: for %s
da: Uunderstøttet operation: tillæg besked: for %s

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
da: Uunderstøttet operation: søg efter udtryk: efter %s

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
da: Uunderstøttet operation: søg efter uid'er: efter %s

en: Moving messages
da: Flytter beskeder

en: Copying messages
da: Kopierer beskeder

en: Learning junk
da: Lærer spam

en: Learning non-junk
da: Lærer ikke-spam

en: Filtering new message(s)
da: Filtrerer nye beskeder

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
da: Ikke forventet GnuPG-statusbesked:
    
    %s

en: Failed to parse gpg userid hint.
da: Mislykkedes med at tolke gpg-tips for brugerid.

en: Failed to parse gpg passphrase request.
da: Mislykkedes med at tolke gpg-løsen.

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: "%s"
da: Du skal bruge et gpg-løsen for at låse nøglen op
    for brugeren: "%s"

en: Cancelled.
da: Afbrudt.

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
da: Mislykkedes med at oplåse hemmelig nøgle: 3 forkerte løsener angivet.

en: Unexpected response from GnuPG: %s
da: Oventet svar fra GnuPG: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
da: Mislykkedes med at kryptere: ingen gyldige modtagere angivet.

note: always called on an i/o error
en: Failed to execute gpg: %s
da: gpg kunne ikke udføres: %s

en: Could not generate signing data: %s
da: Kunne ikke generere underskrivnings-data: %s

en: Failed to execute gpg.
da: gpg kunne ikke udføres.

en: This is a digitally signed message part
da: Dette er en digitalt underskrevet brevdel

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
da: Kan ikke verificere beskedsignatur: Ugyldigt beskedformat

en: Cannot verify message signature: could not create temp file: %s
da: Kan ikke efterprøve beskedsignatur: kunne ikke oprette temporær fil: %s

en: Could not generate encrypting data: %s
da: Kunne ikke generere krypteringsdata: %s

en: This is a digitally encrypted message part
da: Dette er en digitalt underskrevet beskeddel

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
da: Kunne ikke dekryptere MIME-del: protokolfejl

en: Encrypted content
da: Krypteret indhold

en: Unable to parse message content
da: Kunne ikke fortolke indholdet af besked

en: Unknown
da: Ukendt

en: Cannot build locking helper pipe: %s
da: Kunne ikke bygge kanal for låsehjælper: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
da: Kan ikke forgrene låsehjælper: %s

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
da: Kunne ikke låse '%s': protokolfejl med låsehjælper

en: Could not lock '%s'
da: Kunne ikke låse '%s'

en: Could not create lock file for %s: %s
da: Kunne ikke oprette låsefil for %s: %s

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
da: Tidsafbrud under ventning på låsefil for %s. Prøv igen senere.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
da: Fejl under låsning ved brug af fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
da: Fejl under låsning ved brug af flock(2): %s

en: Could not check mail file %s: %s
da: Kunne ikke undersøge postfil %s: %s

en: Could not open mail file %s: %s
da: Kunne ikke åbne postfil %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
da: Kunne ikke åbne midlertidig postfil %s: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
da: Kunne ikke gemme post i midlertidig fil %s: %s

en: Could not create pipe: %s
da: Kunne ikke oprette kanal: %s

en: Could not fork: %s
da: Kunne ikke forgrene: %s

en: Movemail program failed: %s
da: Movemail-programmet mislykkedes: %s

en: (Unknown error)
da: (Ukendt fejl)

en: Error reading mail file: %s
da: Fejl under læsning af postfil: %s

en: Error writing mail temp file: %s
da: Fejl under skriving af midlertidig fil: %s

en: Error copying mail temp file: %s
da: Fejl under kopiering midlertidig beskedsfil: %s

en: parse error
da: tolkningsfejl

en: Cancelled
da: Afbrudt

en: cannot create thread
da: kan ikke oprette tråd

en: Resolving: %s
da: Finder: "%s"

en: Host lookup failed
da: Opslag af værtsnavn mislykkedes

en: Host lookup failed: %s: %s
da: Opslag af værtsnavn mislykkedes: %s: %s

en: Resolving address
da: Slår adresse op

en: Name lookup failed
da: Navneopslag mislykkedes

en: Name lookup failed: %s
da: Opslag af værtsnavn mislykkedes: %s

en: Syncing messages in folder '%s' to disk
da: Synkroniserer beskeder i mappen "%s" til disken

en: Cannot write offline journal for folder `%s': %s
da: Kan ikke skrive afkoblet journal for mappen "%s": %s

en: Virtual folder email provider
da: E-post-udbyder for virtuelle mapper

en: For reading mail as a query of another set of folders
da: For læsning af e-post som en forespørgsel på et andet sæt mapper

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
da: Kunne ikke indlæse %s: Modulindlæsning er ikke understøttet på dette system.

en: Could not load %s: %s
da: Kunne ikke indlæse %s: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
da: Kunne ikke indlæse %s: Ingen initieringskode i modulet.

en: No provider available for protocol `%s'
da: Ingen udbyder tilgængelig for protokol "%s"

en: Anonymous
da: Anonym

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
da: Dette valg vil koble til serveren med anonym indlogning.

en: Authentication failed.
da: Godkendelse mislykkedes.

en: Invalid email address trace information:
    %s
da: Ugyldig information til sporing af e-postadresse:
    %s

en: Invalid opaque trace information:
    %s
da: Ugyldig ugennemsigtig sporingsinformation:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
da: Ugyldig sporingsinformation:
    %s

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
da: Dette alternativ kobler til serveren med brug af CRAM-MD5-adgangskode, hvis serveren understøtter det.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
da: Dette alternativ kobler til serveren med brug af DIGEST-MD5-adgangskode, hvis serveren understøtter det.

en: Server challenge too long (>2048 octets)
da: Udfordring fra server for lang (>2048 byte)

en: Server challenge invalid
da: Ugyldig udfordring fra server

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
da: Udfordring fra server indeholdt ugyldigt tegn for "Kvalitet for beskyttelse"-symbol

en: Server response did not contain authorization data
da: Svar fra server indeholdt ikke godkendelsessdata

en: Server response contained incomplete authorization data
da: Svar fra server indeholdt ufuldstændige godkendelsesdata

en: Server response does not match
da: Svar fra server matcher ikke

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
da: Dette valg gør brug af Kerberos 5 godkendelse ved opkobling til serveren.

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
da: Den anførte mekanisme understøttes ikke af det givne akkreditiv eller er ukendt af implementationen.

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
da: Den givne target_name-parameter var ugyldigt udformet.

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
da: Den givne target_name-parameter indeholdt et ugyldigt eller ikke understøttet typenavn.

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
da: input_token indeholder andre kanalbindinger end dem som er anført via parameteren input_chan_bindings.

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
da: input_token indeholder en ugyldig signatur eller en signatur som ikke kunne verificeres.

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
da: De givne kreditiver var ikke gyldige for sammenhængsinitialisering eller så refererede kreditivhåndtaget ingen kreditiver.

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
da: Det givne sammenhængshåndtag refererede ikke til en gyldig sammenhæng.

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
da: Kontrolleringen af konsistens der blev udført på input_token mislykkedes.

en: The consistency checks performed on the credential failed.
da: Kontrolleringen af konsistens der blev udført på kreditivet mislykkedes.

en: The referenced credentials have expired.
da: De refererede kreditiver er udløbet.

en: Bad authentication response from server.
da: Ugyldigt svar på godkendelse fra server.

en: Unsupported security layer.
da: Et ikke-understøttet sikkerhedslag.

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
da: Dette valg gør brug af Kerberos 4 godkendelse ved opkobling til serveren.

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
da: Fik ikke Kerberos-billet:
    %s

en: Login
da: Indlogning

en: This option will connect to the server using a simple password.
da: Dette valg vil koble til serveren ved brug af en simpel adgangskode.

en: Unknown authentication state.
da: Ukendt godkendelsestilstand.

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
da: Dette alternativ vil tilslutte en windowsbaseret server via NTLM / (SPA).

en: PLAIN
da: SIMPEL

en: POP before SMTP
da: POP før SMTP

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
da: Dette alternativ vil godkende en POP-forbindelse før forsøg på SMTP

en: POP Source URI
da: Kilde-URI for POP

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
da: POP før SMTP-godkendelse via en ukendt transport

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
da: POP før SMTP-godkendelse via ikke-pop kilde

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
da: Oversættelse af regulært udtryk mislykkedes: %s: %s

en: URL '%s' needs a username component
da: URL '%s' skal indeholde et brugernavn

en: URL '%s' needs a host component
da: URL '%s' skal indeholde et værtsnavn

en: URL '%s' needs a path component
da: URL '%s' skal indeholde en sti

en: Could not create directory %s:
    %s
da: Kan ikke oprette katalog %s:
    %s

en: Cannot find certificate for '%s'
da: Kan ikke finde certifikat for "%s"

en: Cannot create CMS message
da: Kan ikke oprette CMS-besked

en: Cannot create CMS signed data
da: Kan ikke oprette CMS-underskrevet-data

en: Cannot attach CMS signed data
da: Kan ikke vedlægge CMS-underskrevet-data

en: Cannot attach CMS data
da: Kan ikke vedlægge CMS-data

en: Cannot create CMS Signer information
da: Kan ikke oprette CMS-signaturindehaver-information

en: Cannot find certificate chain
da: Kan ikke finde certifikatkæde

en: Cannot add CMS Signing time
da: Kan ikke tilføje CMS-signeringstid

en: Encryption certificate for '%s' does not exist
da: Krypteringscertifikat for "%s" findes ikke

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
da: Kan ikke tilføje SMIMEEncKeyPrefs-attribut

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
da: Kan ikke tilføje MS SMIMEEncKeyPrefs-attribut

en: Cannot add encryption certificate
da: Kan ikke tilføje krypteringscertifikat

en: Cannot add CMS Signer information
da: Kan ikke tilføje CMS-signaturindehaver-information

en: Cannot create encoder context
da: Kan ikke oprette kodningssammenhæng

en: Failed to add data to CMS encoder
da: Det mislykkedes at føje data til CMS-koder

en: Failed to encode data
da: Datakodning mislykkedes

en: Unverified
da: Ikke efterprøvet

en: Good signature
da: God signatur

en: Bad signature
da: Dårlig signatur

en: Content tampered with or altered in transit
da: Indholdet er fusket med eller ændret ved overføring

en: Signing certificate not found
da: Signeringscertifikat ikke fundet

en: Signing certificate not trusted
da: Signeringscertifikat utroværdigt

en: Signature algorithm unknown
da: Ukendt signaturalgoritme

en: Signature algorithm unsupported
da: Signaturalgoritmen er ikke understøttet

en: Malformed signature
da: Misdannet signatur

en: Processing error
da: Behandlingsfejl

en: No signed data in signature
da: Ingen signeret-data i signaturen

en: Digests missing from enveloped data
da: Sammendrag mangler i konvolut-data

en: Cannot calculate digests
da: Kan ikke udregne sammendrag

en: Cannot set message digests
da: Kan ikke sætte besked-sammendrag

en: Certificate import failed
da: Importering af certifikatet mislykkedes

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
da: Certifikat er den eneste besked. Kan ikke verificere certifikaterne

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
da: Certifikat er den eneste besked. Certifikaterne er importeret og verificeret

en: Cannot find signature digests
da: Kan ikke finde signatur-sammendrag

en: Signer: %s <%s>: %s
da: Signaturindehaver: %s <%s>: %s

en: Decoder failed
da: Afkoder fejlede

en: Cannot find certificate for `%s'
da: Kan ikke finde certifikat for "%s"

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
da: Kan ikke finde en normal bulk-algoritme

note: PORT_GetError(); ??
en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
da: Kan ikke tildele plads for krypteringsbulknøgle

en: Cannot create CMS Message
da: Kan ikke oprette CMS-besked

en: Cannot create CMS Enveloped data
da: Kan ikke oprette CMS-data-i-kuvert

en: Cannot attach CMS Enveloped data
da: Kan ikke vedlægge CMS-data-i-kuvert

en: Cannot attach CMS data object
da: Kan ikke vedlægge CMS-dataobjekt

en: Cannot create CMS Recipient information
da: Kan ikke oprette CMS-modtager-information

en: Cannot add CMS Recipient information
da: Kan ikke tilføje CMS-modtager-information

en: Failed to add data to encoder
da: Det mislykkedes at føje data til koder

en: Decoder failed, error %d
da: Afkoder mislykkedes, fejl %d

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
da: S/MIME dekryptering: Fandt intet krypteret indhold

en: import keys: unimplemented
da: import-nøgler: ikke implementeret

en: export keys: unimplemented
da: eksport-nøgler: ikke implementeret

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
da: Kan ikke finde mappe: Ugyldig operation på dette lager

en: Cannot create folder `%s': folder exists
da: Kan ikke oprette mappen "%s": mappen findes

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
da: Kan ikke oprette mappe: Ugyldig operation på dette lager

en: Cannot create folder: %s: folder exists
da: Kan ikke oprette mappe: %s: mappen findes

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
da: Kan ikke slette mappe: %s: Ugyldig operation

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
da: Kan ikke ændre navn på mappe: %s: Ugyldig operation

note: the name of the Trash folder, used for deleted messages
en: Trash
da: Affald

note: the name of the Junk folder, used for spam messages
en: Junk
da: Spam

en: Unable to get issuer's certificate
da: Kan ikke hente udstederens certifikat.

en: Unable to get Certificate Revocation List
da: Kan ikke hente certifikattilbagetrækningsliste

en: Unable to decrypt certificate signature
da: Kan ikke dekryptere certifikatsignatur

en: Unable to decrypt Certificate Revocation List signature
da: Kan ikke dekryptera signatur for certifikattilbagetrækningsliste

en: Unable to decode issuer's public key
da: Kan ikke afkode udsteders offentlige nøgle

en: Certificate signature failure
da: Certifikatsignaturfejl

en: Certificate Revocation List signature failure
da: Signaturfejl i certifikattilbagetrækningslisten

en: Certificate not yet valid
da: Certifikatet er ikke gyldigt endnu

en: Certificate has expired
da: Certifikatet er udløbet

en: CRL not yet valid
da: CRL er ikke gyldig endnu

en: CRL has expired
da: CRL er udløbet

en: Error in CRL
da: Fejl i CRL

en: Out of memory
da: Løbet tør for hukommelse

en: Zero-depth self-signed certificate
da: Nuldybde selvsigneret certifikat

en: Self-signed certificate in chain
da: Selvsigneret certifikat i kæden

en: Unable to get issuer's certificate locally
da: Kan ikke finde udsteders certifikat lokalt

en: Unable to verify leaf signature
da: Kan ikke verificere bladsignatur

en: Certificate chain too long
da: Certifikatkæden er for lang

en: Certificate Revoked
da: Certifikat tilbagekaldt

en: Invalid Certificate Authority (CA)
da: Ugyldig certifikatmyndighed (CA)

en: Path length exceeded
da: Søgestiens længde overskredet

en: Invalid purpose
da: Ugyldigt formål

en: Certificate untrusted
da: Certifikat utroværdigt

en: Certificate rejected
da: Certifikat afvist

en: Subject/Issuer mismatch
da: Emne/Udsteder stemmer ikke overens

en: AKID/SKID mismatch
da: AKID/SKID stemmer ikke overens

en: AKID/Issuer serial mismatch
da: AKID/Udsteder-serienummer stemmer ikke overens

en: Key usage does not support certificate signing
da: Nøgleanvendelse understøtter ikke certifikatsignering

en: Error in application verification
da: Fejl i programverifikation

en: Issuer:            %s
    Subject:           %s
    Fingerprint:       %s
    Signature:         %s
da: Udsteder:          %s
    Emne:              %s
    Fingeraftryk:      %s
    Signatur:          %s

en: GOOD
da: GOD

en: BAD
da: DÅRLIG

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
da: Fejlagtigt certifikat fra %s:
    
    %s
    
    %s
    
    Vil du acceptere alligevel?

note: construct our user prompt
en: SSL Certificate check for %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept?
da: SSL-certifikatkontrol for %s:
    
    %s
    
    Vil du acceptere?

en: Certificate problem: %s
    Issuer: %s
da: Certifikatproblem: %s
    Udsteder: %s

en: Bad certificate domain: %s
    Issuer: %s
da: Fejlagtigt certifikatdomæne: %s
    Udsteder: %s

en: Certificate expired: %s
    Issuer: %s
da: Certifikatet er udløbet: %s
    Udsteder: %s

en: Certificate revocation list expired: %s
    Issuer: %s
da: Certifikattilbagekaldelseslisten er udløbet: %s
    Udsteder: %s

en: Could not parse URL `%s'
da: Kunne ikke tolke URL "%s"

en: Error storing `%s': %s
da: Fejl ved lagring af "%s": %s

en: No such message %s in %s
da: Ingen sådan besked %s i %s

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
da: Kan ikke kopiere eller flytte beskeder til en virtuel mappe

en: Unmatched
da: Ingen træffere

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
da: Kan ikke slette mappe: %s: Ingen sådan mappe

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
da: Kan ikke ændre navn på mappe: %s: Ingen sådan mappe

en: Cannot copy messages to the Trash folder
da: Kan ikke kopiere beskeder til affaldsmappen

en: Cannot copy messages to the Junk folder
da: Kan ikke kopiere beskeder til spammappen

en: Cannot get message: %s
      %s
da: Kan ikke hente besked: %s
      %s

en: No such message
da: Ingen sådan besked

en: User cancelled
da: Brugeren afbrød

en: Cannot get message %s: %s
da: Kan ikke hente besked %s: %s

en: This message is not available in offline mode.
da: Denne besked er ikke tilgængelig i afkoblet tilstand.

en: Could not get message
da: Kunne ikke hente besked

en: Could not load summary for %s
da: Kunne ikke indlæse sammendrag for %s

en: Cannot create message: %s
da: Kan ikke oprette besked: %s

en: Cannot append message to folder `%s': %s
da: Kan ikke føje besked til mappen "%s": %s

en: Cannot get folder container %s
da: Kan ikke hente mappebeholder %s

en: Cannot append message in offline mode: cache unavailable
da: Kan ikke tilføje besked i afkoblet tilstand: mellemlager ikke tilgængeligt

en: Cannot append message in offline mode: %s
da: Kan ikke tilføje besked i afkoblet tilstand: %s

en: Checking for new mail
da: Ser efter nye beskeder

en: Check for new messages in all folders
da: Se efter nye beskeder i alle mapper

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Apply filters to new messages in Inbox on this server
da: Brug filtre for nye beskeder i indbakken på denne server

en: Check new messages for Junk contents
da: Kontrollér om nye beskeder indeholder spam

en: Only check for Junk messages in the INBOX folder
da: Kontrollér kun for spambeskeder i INDBAKKE-mappen

en: Automatically synchronize account locally
da: Synkroniser automatisk konto lokalt

en: SOAP Settings
da: SOAP-indstillinger

en: Post Office Agent SOAP Port:
da: SOAP-port for postkontoragent:

en: For accessing Novell Groupwise servers
da: For at tilgå Novell GroupWise-servere

en: Password
da: Adgangskode

en: This option will connect to the GroupWise server using a plaintext password.
da: Dette valg vil lade dig koble til en GroupWise-server ved at bruge en klartekst-adgangskode.

en: Host or user not available in url
da: Vært eller bruger er ikke tilgængelig i adressen

en: %sPlease enter the GroupWise password for %s@%s
da: %sAngiv venligst GroupWise-adgangskoden for %s@%s

en: You didn't enter a password.
da: Du indtastede ikke en adgangskode.

en: Unable to authenticate to GroupWise server.
da: Kunne ikke godkende med GroupWise-server.

en: Some features may not work correctly with your current server version
da: Nogle funktioner vil ikke fungere korrekt med din nuværende serverversion

en: No such folder %s
da: Mappen %s eksisterer ikke

en: Fetching summary information for new messages
da: Henter sammendragsinformation for nye beskeder

en: Cannot get folder info in offline mode.
da: Kan ikke hente info i afkoblet tilstand.

en: Cannot create GroupWise folders in offline mode.
da: Kan ikke oprette GroupWise-mapper i afkoblet tilstand.

en: Cannot delete GroupWise folders in offline mode.
da: Kan ikke slette GroupWise-mapper i afkoblet tilstand.

en: Cannot rename GroupWise folders in offline mode.
da: Kan ikke omdøbe GroupWise-mapper i afkoblet tilstand.

en: Cannot rename Groupwise folder `%s' to `%s'
da: Kan ikke omdøbe GroupWise-mappen "%s" til "%s"

en: GroupWise server %s
da: GroupWise-server %s

en: GroupWise service for %s on %s
da: GroupWise-tjeneste for %s på %s

en: GroupWise mail delivery via %s
da: GroupWise e-post-levering via %s

en: Sending Message
da: Sender besked

en: Operation cancelled
da: Handling afbrudt

en: Server unexpectedly disconnected: %s
da: Server koblet fra uventet: %s

note: for imap ALERT codes, account user@host we might get a ']' from a BAD response since we +12, but who cares?
en: Alert from IMAP server %s@%s:
    %s
da: Advarsel fra IMAP-serveren %s@%s:
    %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
da: Uventet svar fra IMAP-server: %s

en: IMAP command failed: %s
da: IMAP-kommando mislykkedes: %s

en: Server response ended too soon.
da: Svar fra server blev afsluttet for tidligt.

en: IMAP server response did not contain %s information
da: Svar fra IMAP-server indeholdt ikke %s-information

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
da: Uventet 'OK'-svar fra IMAP-server: %s

en: Could not create directory %s: %s
da: Kan ikke oprette katalog %s: %s

en: Folder was destroyed and recreated on server.
da: Mappen blev ødelagt og genskabt på serveren.

note: Check UIDs and flags of all messages we already know of.
en: Scanning for changed messages
da: Søger efter ændrede beskeder

en: Unable to retrieve message: %s
da: Kan ikke hente besked: %s

en: This message is not currently available
da: Denne besked er ikke tilgængelig

en: Incomplete server response: no information provided for message %d
da: Ufuldstændigt svar fra server: ingen information givet for beskeden %d

en: Incomplete server response: no UID provided for message %d
da: Ufuldstændigt svar fra server: ingen UID givet for beskeden %d

en: Unexpected server response: Identical UIDs provided for messages %d and %d
da: Uventet svar fra server: identiske UID'er givet for beskeden %d og %d

en: Could not find message body in FETCH response.
da: Kunne ikke finde beskedens indhold i FETCH-svar.

en: Could not open cache directory: %s
da: Kan ikke åbne cache-katalog: %s

en: Failed to cache message %s: %s
da: Fejl under mellemlagring af besked %s: %s

en: Failed to cache %s: %s
da: Kunne ikke cache %s: %s

en: Checking for New Mail
da: Ser efter nye beskeder

en: C_heck for new messages in all folders
da: _Se efter nye beskeder i alle mapper

en: Connection to Server
da: Forbindelse til serveren

en: _Use custom command to connect to server
da: _Brug en tilpasset kommando ved server-tilslutning

en: Command:
da: Kommando:

en: Folders
da: Mapper

en: _Show only subscribed folders
da: _Vis kun abonnerede mapper

en: O_verride server-supplied folder namespace
da: _Tilsidesæt server-leveret navneområde for mapper

en: Namespace
da: Navneområde

en: _Apply filters to new messages in INBOX on this server
da: _Anvend filtre for nye beskeder i INDBAKKE på denne server

en: Check new messages for _Junk contents
da: Kontrollér om nye beskeder indeholder _spam

en: Only check for Junk messa_ges in the INBOX folder
da: Kontrollér kun for spam_beskeder i mappen INDBAKKE

en: Automatically synchroni_ze remote mail locally
da: _Synkroniser automatisk ekstern e-post lokalt

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
da: For læsning og lagring af e-post på IMAP-servere.

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
da: Dette valg vil lade dig koble til en IMAP-server ved at bruge en klartekst-adgangskode.

en: IMAP server %s
da: IMAP-server %s

en: IMAP service for %s on %s
da: IMAP-tjeneste for %s på %s

en: Could not connect to %s: %s
da: Kunne ikke tilslutte %s: %s

en: SSL unavailable
da: SSL er ikke tilgængelig

en: Connection cancelled
da: Tilkobling afbrudt

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
da: Kunne ikke tilslutte IMAP-servern %s i sikker tilstand: %s

en: STARTTLS not supported
da: STARTTLS understøttes ikke

en: SSL negotiations failed
da: SSL-forhandlinger mislykkedes

en: SSL is not available in this build
da: SSL understøttes ikke i denne udgave

en: Could not connect with command "%s": %s
da: Kunne ikke tilslutte med kommandoen "%s": %s

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
da: Indbakke

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
da: IMAP-server %s understøtter ikke efterspurgt autenticeringstype %s

en: No support for authentication type %s
da: Ingen understøtte for autenticeringstype %s

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
da: %sIndtast venligst IMAP-adgangskode for %s@%s

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
da: Kunne ikke autenticere mod IMAP-server.
    %s

en: The folder name "%s" is invalid because it contains the character "%c"
da: Mappenavnet "%s" er ugyldigt eftersom det indeholder tegnet "%c"

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
da: Ophavsmappen tillades ikke at have undermapper

en: Cannot create folder `%s': folder exists.
da: Kan ikke oprette mappen: "%s": mappen findes.

en: Unknown parent folder: %s
da: Ukendt forældermappe: %s

en: Failed sending command to IMAP server %s: %s
da: Det mislykkedes at sende kommandoen til IMAP-serveren %s: %s

en: Unexpected response from IMAP4 server %s: %s
da: Uventet svar fra IMAP4-serveren: %s: %s

en: Unexpected greeting from IMAP server %s.
da: Uventet hilsen fra IMAP-serveren: %s.

en: Cannot select folder `%s': Invalid mailbox name
da: Kan ikke vælge mappen "%s": Ugyldigt postkassenavn

en: Cannot select folder `%s': Bad command
da: Kan ikke vælge mappen "%s": Ugyldig handling

en: IMAP4 server %s unexpectedly disconnected: %s
da: IMAP4-serveren %s koblede uventet fra: %s

en: Enable Mailing-List detection required for some filter and vFolder rules
da: Aktivér genkendelse af e-post-lister påkrævet for nogle filter-regler og virtuelle mapper

en: Cannot access folder `%s': %s
da: Kan ikke tilgå mappen "%s": %s

en: Cannot sync flags to folder `%s': Unknown
da: Kan ikke synkronisere flag til mappen "%s": Ukendt

en: Cannot sync flags to folder `%s': Bad command
da: Kan ikke synkronisere flag til mappen "%s": Ugyldig handling

en: Cannot expunge folder `%s': Unknown
da: Kan ikke tømme mappen "%s": Ukendt

en: Cannot expunge folder `%s': Bad command
da: Kan ikke tømme mappen "%s": Ugyldig handling

en: Cannot get message %s from folder `%s': No such message
da: Kan ikke hente beskeden %s fra mappen "%s": Ingen sådan besked

en: Cannot get message %s from folder `%s': Bad command
da: Kan ikke hente beskeden %s fra mappen "%s": Ugyldig handling

en: Cannot append message to folder `%s': Folder is read-only
da: Kan ikke føje besked til mappen "%s": Mappen er skrivebeskyttet

en: Cannot append message to folder `%s': Unknown error
da: Kan ikke føje beskeden til mappen "%s": Ukendt fejl

en: Cannot append message to folder `%s': Bad command
da: Kan ikke føje beskeden til mappen "%s": Ugyldig handling

en: Cannot move messages from folder `%s' to folder `%s': Unknown
da: Kan ikke flytte beskederne fra mappen "%s" til mappen "%s": Ukendt

en: Cannot copy messages from folder `%s' to folder `%s': Unknown
da: Kan ikke kopiere beskederne fra mappen "%s" til mappen "%s": Ukendt

en: Cannot move messages from folder `%s' to folder `%s': Bad command
da: Kan ikke flytte beskederne fra mappen "%s" til mappen "%s": Ugyldig handling

en: Cannot copy messages from folder `%s' to folder `%s': Bad command
da: Kan ikke kopiere beskederne fra mappen "%s" til mappen "%s": Ugyldig handling

en: For reading and storing mail on IMAPv4rev1 servers.
da: For læsning og lagring af e-post på IMAPv4rev1-servere.

en: This option will connect to the IMAPv4rev1 server using a plaintext password.
da: Dette valg vil lade dig tilslutte en IMAPv4rev1-server ved at bruge en klartekst-adgangskode.

en: Cannot authenticate to IMAP server %s using the %s authentication mechanism
da: Godkendelse mislykkedes på IMAP-serveren %s, ved brug af %s godkendelsesmekanismenen

en: %sPlease enter the IMAP password for %s on host %s
da: %sIndtast venligst IMAP-adgangskoden for %s på værten %s

en: Cannot authenticate to IMAP server %s using %s
da: Godkendelse mislykkedes på IMAP-serveren %s ved brug af %s

en: Cannot create IMAP folders in offline mode.
da: Kan ikke oprette IMAP-mapper i afkoblet tilstand.

en: Cannot get folder `%s' on IMAP server %s: Unknown
da: Kan ikke hente mappeen "%s" på IMAP-serveren %s: Ukendt

en: Cannot create folder `%s': Invalid mailbox name
da: Kan ikke oprette mappen "%s": Ugyldigt postkassenavn

en: Cannot create folder `%s': Bad command
da: Kan ikke oprette mappen "%s": Ugyldig handling

en: Cannot delete folder `%s': Special folder
da: Kan ikke slette mappen "%s": Speciel mappe

en: Cannot delete IMAP folders in offline mode.
da: Kan ikke slette IMAP-mapper i afkoblet tilstand.

en: Cannot delete folder `%s': Invalid mailbox name
da: Kan ikke slette mappen "%s": Ugyldigt postkassenavn

en: Cannot delete folder `%s': Bad command
da: Kan ikke slette mappen "%s": Ugyldig handling

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Special folder
da: Kan ikke omdøbe mappen "%s" til "%s": Speciel mappe

en: Cannot rename IMAP folders in offline mode.
da: Kan ikke omdøbe IMAP-mapper i afkoblet tilstand.

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Invalid mailbox name
da: Kan ikke omdøbe mappen "%s" til "%s": Ugyldigt postkassenavn

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Bad command
da: Kan ikke omdøbe mappen "%s" til "%s": Ugyldig handling

en: Cannot get %s information for pattern `%s' on IMAP server %s: %s
da: Kan ikke hente information om %s for mønsteret "%s" på IMAP-serveren %s: %s

en: Bad command
da: Ugyldig handling

en: Cannot subscribe to IMAP folders in offline mode.
da: Kan ikke abonnere på IMAP-mapper i afkoblet tilstand.

en: Cannot subscribe to folder `%s': Invalid mailbox name
da: Kan ikke abonnere på mappen "%s": Ugyldigt postkassenavn

en: Cannot subscribe to folder `%s': Bad command
da: Kan ikke abonnere på mappen "%s": Ugyldig handling

en: Cannot unsubscribe from IMAP folders in offline mode.
da: Kan ikke opsige abonnement af IMAP-mapper i afkoblet tilstand.

en: Cannot unsubscribe from folder `%s': Invalid mailbox name
da: Kan ikke opsige abonnement af mappen "%s": Ugyldigt postkassenavn

en: Cannot unsubscribe from folder `%s': Bad command
da: Kan ikke opsige abonnement af mappen "%s": Ugyldig handling

en: Fetching envelopes for new messages
da: Henter konvolutter for nye beskeder

en: Unexpected token in response from IMAP server %s:
da: Uventet symbol i svar fra IMAP-serveren %s:

en: No data
da: Ingen data

en: IMAP server %s unexpectedly disconnected: %s
da: IMAP-serveren %s koblede uventet fra: %s

en: Message storage
da: Beskedslager

en: Experimental IMAP 4(.1) client
    This is untested and unsupported code, you want to use plain imap instead.
    
     !!! DO NOT USE THIS FOR PRODUCTION EMAIL  !!!
da: Eksperimental IMAP 4(.1)-klient
    Dette kode er ikke testet eller understøttet. Brug ordinær IMAP i stedet.
    
     !!! BRUG IKKE DENNE I PRODUKTION  !!!

en: Could not connect to %s (port %s): %s
da: Kunne ikke tilslutte %s (port %s): %s

en: Could not connect to POP server on %s
da: Kunne ikke tilslutte POP-serveren på %s

en: Index message body data
da: Indeksér brødtekst i beskeder

note: /var/spool/mail relative path + protocol
en: mailbox:%s (%s)
da: postkasse:%s (%s)

en: Use the `.folders' folder summary file (exmh)
da: Anvend mappesammenfatningsfilen ".folders" (exmh)

en: MH-format mail directories
da: E-postkataloger i MH-format

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
da: For lagring af lokal e-post i MH-lignende beskedskataloger.

en: Local delivery
da: Lokale levering

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox formated spools into folders managed by Evolution.
da: Til at hente (flytte) lokal e-post fra mbox-formaterede brevkøer til mapper som håndteres af Evolution.

en: Apply filters to new messages in INBOX
da: Brug filtre for nye beskeder i indbakke

en: Maildir-format mail directories
da: E-postmapper i "Maildir" format

en: For storing local mail in maildir directories.
da: For lagring af lokal e-post i qmail maildir beskedsmapper.

en: Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
da: Gem statushoveder i Elm/Pine/Mutt-format

en: Standard Unix mbox spool or directory
da: Standard unix mbox-kø eller -katalog

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
da: Til at læse og gemme lokal post i eksterne standard mbox kø-filer.
    Kan også anvendes til at læse et træ mapper i Elm-, Pine- eller Mutt-format.

en: Store root %s is not an absolute path
da: Lagerrod %s er ikke en absolut sti

en: Store root %s is not a regular directory
da: Lagerrod %s er ikke et normalt katalog

en: Cannot get folder: %s: %s
da: Finder ikke mappe: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
da: Lokalt lager har ikke en indbakke

en: Local mail file %s
da: Lokal e-post-fil %s

en: Could not rename folder %s to %s: %s
da: Kunne ikke ændre navn på mappe %s til %s: %s

en: Could not rename '%s': %s
da: Kunne ikke skifte navn på "%s": %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
da: Kunne ikke slette sammendragsfil for mappe `%s': %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
da: Kunne ikke slette indeksfil for mappe `%s': %s

en: Could not delete folder meta file `%s': %s
da: Kunne ikke slette mappe-metafil "%s": %s

en: Could not save summary: %s: %s
da: Kunne ikke gemme sammendrag: %s: %s

en: Unable to add message to summary: unknown reason
da: Kunne ikke tilføje besked i sammendraget: ukendt grund

en: Maildir append message cancelled
da: Besked aflyst

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
da: Kan ikke tilføje besked i maildir mappe: %s: %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
da: Kan ikke hente besked: %s fra mappe %s
      %s

en: Invalid message contents
da: Ugyldig beskedsindhold

en: Cannot create folder `%s': %s
da: Kan ikke oprette mappen "%s": %s

en: Cannot get folder `%s': %s
da: Kan ikke hente mappen "%s": %s

en: Cannot get folder `%s': folder does not exist.
da: Kan ikke hente mappen "%s": mappen findes ikke.

en: Cannot get folder `%s': not a maildir directory.
da: Kan ikke hente mappen "%s": er ikke et "maildir"-katalog.

en: Could not delete folder `%s': %s
da: Kunne ikke slette mappe `%s': %s

en: not a maildir directory
da: ikke et maildir katalog

en: Could not scan folder `%s': %s
da: Kunne ikke søge i mappe `%s': %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
da: Kan ikke åbne maildir katalogsti: %s: %s

en: Checking folder consistency
da: Kontrollerer mappekonsistens

en: Checking for new messages
da: Checker for nye beskeder

en: Storing folder
da: Gemmer mappe

en: Cannot create folder lock on %s: %s
da: Kan ikke oprette mappelås på: %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
da: Kan ikke åbne postboks: %s: %s

en: Mail append cancelled
da: Tilføjelse af brev blev aflyst

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
da: Kan ikke tilføje besked i mbox-filen: %s: %s

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
da: Mappen ser ud til at have blevet korrupt og kan ikke repareres.

en: Message construction failed.
da: Opbygning af besked mislykkedes.

en: Cannot create a folder by this name.
da: Kan ikke oprette en mappe med det navn.

en: Cannot get folder `%s': not a regular file.
da: Kan ikke hente mappen "%s": ikke en almindelig fil.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
da: Kunne ikke slette mappen "%s"
    %s

en: `%s' is not a regular file.
da: `%s' er ikke en normal fil.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
da: Mappen `%s' er ikke tom. Ikke slettet.

en: Cannot create directory `%s': %s.
da: Kan ikke oprette katalog "%s": %s.

en: Cannot create folder: %s: %s
da: Kan ikke oprette mappen: %s: %s

en: Folder already exists
da: Mappen findes allerede

en: The new folder name is illegal.
da: Det nye mappenavn er ugyldigt.

en: Could not rename `%s': `%s': %s
da: Kunne ikke omdøbe "%s": "%s": %s

en: Could not rename '%s' to %s: %s
da: Kunne ikke omdøbe "%s" til %s: %s

en: Could not open folder: %s: %s
da: Kunne ikke åbne mappe %s: %s

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
da: Fatal fejl i læsning af postboksen nær position %ld i mappe %s

en: Cannot check folder: %s: %s
da: Kan ikke tjekke mappe: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
da: Kunne ikke åbne fil %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
da: Kan ikke åbne midlertidig postboks: %s

en: Could not close source folder %s: %s
da: Kunne ikke lukke kildemappe %s: %s

en: Could not close temp folder: %s
da: Kunne ikke lukke midlertidig mappe: %s

en: Could not rename folder: %s
da: Kunne ikke ændre navn på mappe: %s

en: Could not store folder: %s
da: Kunne ikke gemme mappe: %s

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
da: Fejl i sammendrag og mappe, selv efter synkronisering

en: Unknown error: %s
da: Ukendt fejl: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
da: Fejl under skriving til midlertidig postboks: %s

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
da: Skriving til midlertidig postboks mislykkedes: %s: %s

en: MH append message cancelled
da: Tilføjet brev er annulleret

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
da: Kan ikke tilføje besked i mh-mappe: %s: %s

en: Could not create folder `%s': %s
da: Kunne ikke oprette mappen "%s": %s

en: Cannot get folder `%s': not a directory.
da: Kan ikke hente mappen %s: ikke et katalog.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
da: Kan ikke åbne MH-katalogsti: %s: %s

en: Spool `%s' cannot be opened: %s
da: Køen "%s" kan ikke åbnes: %s

en: Spool `%s' is not a regular file or directory
da: Køen "%s" er ingen almindelig fil eller katalog

en: Folder `%s/%s' does not exist.
da: Mappen `%s/%s' eksisterer ikke.

en: Could not open folder `%s':
    %s
da: Kan ikke åbne mappe `%s':
    %s

en: Folder `%s' does not exist.
da: Mappen `%s' eksisterer ikke.

en: Could not create folder `%s':
    %s
da: Kunne ikke oprette mappe `%s':
    %s

en: `%s' is not a mailbox file.
da: "%s" er ingen postkassefil.

en: Store does not support an INBOX
da: Lagret understøtter ikke en INDBAKKE

en: Spool mail file %s
da: Spool e-post-fil %s

en: Spool folder tree %s
da: Kø-mapptræ %s

en: Spool folders cannot be renamed
da: Spool-mapper kan ikke omdøbes

en: Spool folders cannot be deleted
da: Spoolmapper kan ikke blive slettet

en: Could not sync temporary folder %s: %s
da: Kunne ikke synkronisere midlertidig mappe %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
da: Kunne ikke synkronisere spool-mappe %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
da: Kunne ikke synkronisere spool-mappe %s: %s
    Mappen kan være beskadiget, kopi gemt i "%s"

en: Internal error: uid in invalid format: %s
da: Intern fejl: uid i ugyldig format: %s

en: Posting failed: %s
da: Indlevering mislykkedes: %s

en: You cannot post NNTP messages while working offline!
da: Du kan ikke poste NNTP-beskeder mens du arbejder afkoblet!

en: You cannot copy messages from a NNTP folder!
da: Du kan ikke kopiere beskeder fra en NNTP-mappe!

en: Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
da: Vis mapper med kort navn (fx c.o.linux i stedet for comp.os.linux)

en: In the subscription dialog, show relative folder names
da: Vis relative mappenavne i abonnementsvinduet

en: USENET news
da: USENET nyheder

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
da: Dette er en udbyder for læsning og postning af indlæg til USENET-nyhedsgrupper.

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
da: Dette alternativ vil autenticere mod NNTP-serveren ved brug af klartekst adgangskode.

en: Could not read greeting from %s: %s
da: Kunne ikke oprette hilsen fra %s: %s

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
da: NNTP-serveren %s returnerede fejlkoden %d: %s

en: USENET News via %s
da: USENET Nyheder via %s

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
da: Fejl ved hentning af nyhedsgrupper:
    
    %s

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
da: Du kan ikke abonnere på denne nyhedsgruppe:
    
    Nyhedsgruppen findes ikke. Det valgte element er sandsynligvis en forældremappe.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
da: Du kan ikke opsige dit abonnement for denne nyhedsgruppe:
    
    nyhedsgruppen findes ikke!

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
da: Du kan ikke oprette en mappe i et nyheds-lager: tegn et abonnement i stedet.

en: You cannot rename a folder in a News store.
da: Du kan ikke omdøbe en mappe i et nyhedsgruppelager

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
da: Du kan ikke fjerne en mappe i et nyhedsgruppelager: opsig abonnement istedet.

en: Authentication requested but no username provided
da: Der blev spurgt om godkendelse men intet brugernavn var givet

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
da: Indtast venligst NNTP-adgangskoden for %s@%s

en: Cannot authenticate to server: %s
da: Godkendelse mislykkedes på serveren: %s

en: NNTP Command failed: %s
da: NNTP-kommandoen mislykkedes: %s

en: Not connected.
da: Ingen forbindelse.

en: No such folder: %s
da: Der findes ingen sådan mappe: %s

en: %s: Scanning new messages
da: %s: Skanner nye beskeder

en: Unexpected server response from xover: %s
da: Uventet svar fra server fra xover: %s

en: Unexpected server response from head: %s
da: Uventet svar fra server fra head: %s

en: Use cancel
da: Anvend afbryd

en: Operation failed: %s
da: Handlingen mislykkedes: %s

en: Retrieving POP summary
da: Henter POP-sammendrag

en: Cannot get POP summary: %s
da: Kan ikke hente POP-sammenfatning: %s

en: Expunging deleted messages
da: Fjerner slettede beskeder

en: No message with uid %s
da: Ingen besked med uid %s

note: Sigh, most of the crap in this function is so that the cancel button returns the proper exception code.  Sigh.
en: Retrieving POP message %d
da: Henter POP-besked %d

en: Unknown reason
da: Ukendt anledning

en: Leave messages on server
da: Behold beskeder på serveren

en: Delete after %s day(s)
da: Slet efter %s dage

en: Disable support for all POP3 extensions
da: Deaktivér understøttelse af alle POP3-udvidelser

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
da: For tilkobling til og nedhenting af e-post på POP-servere.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
da: Dette alternativ lader dig koble til POP-serveren ved brug af adgangskode i klartekst. Dette er det eneste alternativ som er understøttet af mange POP-servere.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
da: Dette alternativ lader dig koble til POP-servere ved brug af krypteret adgangskode via APOP-protokollen. Dette vil måske ikke virke for alle brugere selv på servere som hævder at understøtte det.

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
da: Det mislykkedes at læse en gyldig hilsen fra POP-serveren %s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
da: Kunne ikke tilslutte POP-servern %s i sikker tilstand: %s

en: STLS not supported
da: STLS understøttes ikke.

en: Could not connect to POP server %s
da: Kunne ikke tilslutte POP-servern %s

en: Unable to connect to POP server %s: No support for requested authentication mechanism.
da: Kan ikke tilslutte POP-servern %s: Ingen understøttelse for ønskede godkendelsesmekanisme.

en: SASL `%s' Login failed for POP server %s: %s
da: SASL "%s"-godkendelse mislykkedes for POP-serveren %s: %s

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
da: Kan ikke logge ind i POP-servern %s: SASL-protokollfejl

en: Failed to authenticate on POP server %s: %s
da: Godkendelse mislykkedes på POP-serveren %s: %s

en: %sPlease enter the POP password for %s on host %s
da: %sIndtast venligst POP-adgangskoden for %s på værten %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending password: %s
da: Kan ikke tilslutte POP-serveren %s.
    Fejl ved afsendelse af adgangskode: %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username: %s
da: Kunne ikke tilslutte POP-serveren %s.
    Fejl ved afsendelse af brugernavn: %s

en: No such folder `%s'.
da: Ingen sådan mappe `%s'.

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
da: For levering af e-post ved at videresende den til "sendmail"-programmet på det lokale system.

en: Could not parse recipient list
da: Kunne ikke tolke modtagerlisten

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
da: Kunne ikke oprette kanal til sendmail: %s: besked ikke sendt

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
da: Kunne ikke køre fork på sendmail: %s: besked ikke sendt

en: Could not send message: %s
da: Kunne ikke sende beskeden: %s

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
da: sendmail afsluttet med signal %s: besked ikke sendt.

en: Could not execute %s: mail not sent.
da: Kunne ikke køre %s: besked ikke sendt.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
da: sendmail afsluttet med status %d: besked ikke sendt.

en: Mail delivery via the sendmail program
da: Levering af e-post via sendmail programmet

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
da: For levering af e-post via en ekstern e-postserver med SMTP.

en: Syntax error, command unrecognized
da: Syntaksfejl, kommando ikke genkendt

en: Syntax error in parameters or arguments
da: Syntaksfejl i parametre eller argumenter

en: Command not implemented
da: Kommando ikke implementeret

en: Command parameter not implemented
da: Kommandoparameter ikke implementeret

en: System status, or system help reply
da: Systemstatus, eller svar på systemhjælp

en: Help message
da: Hjælpebesked

en: Service ready
da: Tjeneste klar

en: Service closing transmission channel
da: Tjenesten lukker sendekanalen

en: Service not available, closing transmission channel
da: Tjenesten er ikke tilgængelig, lukker sendekanalen

en: Requested mail action okay, completed
da: Forespurgt e-post handling er ok, fuldført

en: User not local; will forward to <forward-path>
da: Ikke lokal bruger; videresender til <forward-path>

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
da: Forespurgt e-post-handling er ikke udført: postboks ikke tilgængelig

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
da: Forespurgt handling ikke udført: postboks ikke tilgængelig

en: Requested action aborted: error in processing
da: Forespurgt handling afbrudt: fejl i processering

en: User not local; please try <forward-path>
da: Ikke lokal bruger; venligst prøv <forward-path>

en: Requested action not taken: insufficient system storage
da: Forespurgt handling ikke udført: utilstrækkelig lagringsplads

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
da: Forespurgt e-post handling afbrudt: lagringsallokering overskredet

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
da: Forespurgt handling ikke udført: postboksnavn ikke tilladt

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
da: Start e-post input; slut med <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
da: Transaktionen mislykkedes

en: A password transition is needed
da: Adgangskodeoverføring kræves

en: Authentication mechanism is too weak
da: Autenticeringsmekanismen er for svag

en: Encryption required for requested authentication mechanism
da: Kryptering kræves for forespurgt autenticeringsmekanisme.

en: Temporary authentication failure
da: Midlertidig autenticeringsfejl

en: Welcome response error
da: Fejl i velkomstsvar

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
da: Tilslutning til SMTP-servern %s mislykkedes i sikkert tilstand: %s

en: STARTTLS command failed: %s
da: STARTTLS-kommandoen mislykkedes: %s

en: STARTTLS command failed
da: STARTTLS-kommandoen mislykkedes: %s

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s.
da: SMTP-serveren %s understøtter ikke den ønskede godkendelsestype %s.

en: %sPlease enter the SMTP password for %s on host %s
da: %sIndtast venligst SMTP-adgangskoden for %s på værten %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
da: Kunne ikke autenticere mod SMTP-server.
    %s

en: SMTP server %s
da: SMTP-server %s

en: SMTP mail delivery via %s
da: SMTP e-postlevering via %s

en: Cannot send message: service not connected.
da: Kan ikke sende besked: tjeneste ikke forbundet.

en: Cannot send message: sender address not valid.
da: Kan ikke sende besked: afsenderadresse ikke gyldig.

en: Sending message
da: Sender besked

en: Cannot send message: no recipients defined.
da: Kan ikke sende besked: ingen modtagere definerte.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
da: Kan ikke sende besked: en eller flere ugyldige modtagere

en: SMTP Greeting
da: SMTP-velkomst

en: HELO command failed: %s
da: HELO-kommando mislykkedes: %s

en: HELO command failed
da: HELO-kommando mislykkedes

en: SMTP Authentication
da: SMTP-autenticering

en: Error creating SASL authentication object.
da: Fejl under opretelse af SASL-autenticeringsobjekt.

en: AUTH command failed: %s
da: AUTH-kommandoen mislykkedes: %s

en: AUTH command failed
da: AUTH-kommandoen mislykkedes

en: Bad authentication response from server.
da: Ugyldig svar på autenticering fra server.

en: MAIL FROM command failed: %s: mail not sent
da: MAIL FROM-kommandoen mislykkedes: %s: e-post ikke sendt

en: MAIL FROM command failed
da: MAIL FROM-kommandoen mislykkedes

en: RCPT TO command failed: %s: mail not sent
da: RCPT TO-kommandoen mislykkedes: %s: e-post ikke sendt

en: RCPT TO <%s> failed
da: RCPT TO <%s> mislykkedes

en: DATA command failed: %s: mail not sent
da: DATA-kommandoen mislykkedes: %s: e-post ikke sendt

note: we should have gotten instructions on how to use the DATA command: * 354 Enter mail, end with "." on a line by itself
en: DATA command failed
da: DATA-kommandoen mislykkedes

en: RSET command failed: %s
da: RSET-kommandoen mislykkedes: %s

en: RSET command failed
da: RSET-kommandoen mislykkedes

en: QUIT command failed: %s
da: QUIT-kommandoen mislykkedes: %s

en: QUIT command failed
da: QUIT-kommandoen mislykkedes

en: Business
da: Arbejde

en: Competition
da: Konkurrence

en: Favorites
da: Favoritter

en: Gifts
da: Gaver

en: Goals/Objectives
da: Mål

en: Holiday
da: Ferie

en: Holiday Cards
da: Feriekort

en: Hot Contacts
da: Hede kontakter

en: Ideas
da: Idéer

en: Key Customer
da: Nøglekunde

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Personal
da: Personligt

en: Phone Calls
da: Telefonopkald

en: Strategies
da: Strategier

en: Suppliers
da: Leverandører

en: Time & Expenses
da: Tid og udgifter

en: Waiting
da: Venter

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
da: %a %d/%m-%Y %H:%M:%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
da: %a %Y-%m-%d %H:%M:%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
da: %a %Y-%m-%d %H:%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
da: %a %Y-%m-%d %H:%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
da: %a %Y-%m-%d %H

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
da: %a %Y-%m-%d %H

note: strptime format of a weekday and a date. strftime format of a weekday and a date.
en: %a %m/%d/%Y
da: %a %d/%m-%Y

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
da: %Y-%m-%d %H:%M:%S

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
da: %Y-%m-%d %H:%M:%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
da: %Y-%m-%d %H:%M

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
da: %Y-%m-%d %H:%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
da: %Y-%m-%d %H %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
da: %Y-%m-%d %H

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
da: %d/%m-%Y

note: strptime format for a time of day, in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format.
en: %I:%M:%S %p
da: %H:%M:%S

note: strptime format for time of day, without seconds, in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format, without seconds.
en: %I:%M %p
da: %H:%M

note: strptime format for hour and AM/PM, 12-hour format.
en: %I %p
da: %H

en: Accessing LDAP Server anonymously
da: Tilslutter LDAP-serveren anonymt

en: Failed to authenticate.
da: Mislykkedes med godkendelse.

en: There is already a category '%s' in the configuration. Please use another name
da: Der findes allerede en kategori med navnet "%s" i konfigurationen. Brug venligst et andet navn

en: Category
da: Kategori

en: Category Icon
da: Kategori-ikon

en: Category Properties
da: Egenskaber for kategori

en: Category _Color
da: Kategori-_farve

en: Category _Icon
da: Kategori-_ikon

en: Category _Name
da: Kategori-_navn

en: Item(s) belong to these _categories:
da: Elementerne tilhører disse _kategorier:

en: _Available Categories:
da: _Tilgængelige kategorier:

en: _Edit
da: _Redigér

en: categories
da: kategorier

en: Select Contacts from Address Book
da: Vælg kontakter fra adressebogen

en: <b>Show Contacts</b>
da: <b>Vis kontakter</b>

en: <b>_Contacts</b>
da: <b>_Kontakter</b>

en: Address Book
da: Adressebog

en: Address _Book:
da: Adresse_bog:

en: Contacts
da: Kontakter

en: Search
da: Søgning

en: _Search:
da: _Søg:

en: _Remember this password
da: Husk denne adgangs_kode

en: _Remember this password for the remainder of this session
da: _Husk denne adgangskode for resten af denne session

note: prepare the dialog
en: Select destination
da: Vælg en målmappe

en: _Destination
da: _Målmappe

en: Invalid connection
da: Ugyldig forbindelse

en: Invalid response from server
da: Ugyldigt svar fra server

en: No response from the server
da: Intet svar fra server

en: Bad parameter
da: Ugyldig parameter

en: Evolution Addressbook file backend
da: Evolution adressebogsfil-bagende

en: Evolution Calendar file and webcal backend
da: Evolution kalenderfil og webcal-bagende

en: Evolution Data Server interface check service
da: Evolution Data Server-grænseflade til kontroltjeneste

en: Evolution Data Server logging service
da: Evolution Data Server-logtjeneste

note: dialog display isn't working out
en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
da: Der opstod flere segmenteringsfejl; fejlvindue kan ikke vises
