evolution - en to fi translation catalogue (977 entries)

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Downloading contacts (%d)...
fi: Haetaan yhteystietoja (%d)...

en: Updating contacts cache (%d)...
fi: Päivitetään yhteystietojen välimuistia (%d)...

en: Using Distinguished Name (DN)
fi: Käytetään yksilöllöistä nimeä (DN)

en: Using Email Address
fi: Käytetään sähköpostiosoitetta

en: Reconnecting to LDAP server...
fi: Odotetaan uudelleen yhteyttä LDAP-palvelimeen...

en: Adding contact to LDAP server...
fi: Lisätään yhteystieto LDAP-palvelimelle...

en: Removing contact from LDAP server...
fi: Poistetaan yhteystieto LDAP-palvelimelta...

en: Modifying contact from LDAP server...
fi: Muokataan yhteystietoa LDAP-palvelimella...

en: Receiving LDAP search results...
fi: Vastaanotetaan LDAP-haun tuloksia...

en: Error performing search
fi: Virhe suoritettaessa hakua

note: translators: the placeholders will be filled by * function names, e.g. * "e_book_add_contact" on book before * "e_book_open
en: "%s" on book before "%s"
fi: "%s" on kirjassa ennen kuin "%s"

en: book busy
fi: kirja käytössä

en: CORBA exception making "%s" call
fi: CORBA-poikkeus kutsun "%s" aikana

en: %s: there is no current operation
fi: %s: suoritettavaa toimintoa ei ole

en: %s: couldn't cancel
fi: %s: ei voitu perua

en: "%s" on book after "%s"
fi: "%s" on kirjassa "%s" jälkeen

en: %s: cancelled
fi: %s: peruttu

en: %s: Invalid source.
fi: %s: virheellinen lähde.

en: %s: no factories available for uri `%s'
fi: %s: URIlle %s ei ole löydy tehdasta

en: %s: Could not create EBookListener
fi: %s: EBookListeneriä ei voitu luoda

en: %s: there was no self contact uid stored in gconf
fi: %s: gconf ei sisältänyt oman kontaktin uidia

en: %s: there was no source for uid `%s' stored in gconf.
fi: %s: gconf ei sisältänyt lähdettä uid:ille '%s'

en: Unique ID
fi: Yksilöllinen tunniste

en: File Under
fi: Tallenna kohtaan

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Name
fi: Nimi

en: Given Name
fi: Sukunimi

en: Family Name
fi: Sukunimi

en: Nickname
fi: Kutsumanimi

en: Name or Org
fi: Nimi tai Org

note: Address fields
en: Address List
fi: Osoitelista

en: Home Address
fi: Kotiosoite

en: Work Address
fi: Työosoite

en: Other Address
fi: Muu osoite

en: Home Address Label
fi: Kotiosoitteen nimike

en: Work Address Label
fi: työosoitteen nimike

en: Other Address Label
fi: Muun osoitteen nimike

en: Assistant Phone
fi: Apulaisen puhelin

en: Business Phone
fi: Työpuhelin

en: Business Phone 2
fi: Työpuhelin 2

en: Business Fax
fi: Työ/faksi

en: Callback Phone
fi: Takaisinsoitto

en: Car Phone
fi: Autopuhelin

en: Company Phone
fi: Yrityksen puhelin

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Home Phone 2
fi: Kotipuhelin 2

en: Home Fax
fi: Koti/faksi

en: Mobile Phone
fi: Matkapuhelin

en: Other Phone
fi: Muu puhelin

en: Other Fax
fi: Muu faksi

en: Primary Phone
fi: Ensisijainen puhelin

note: Email fields
en: Email List
fi: Sähköpostilista

en: Email 1
fi: Sähköposti 1

en: Email 2
fi: Sähköposti 2

en: Email 3
fi: Sähköposti 3

en: Email 4
fi: Sähköposti 4

en: Mailer
fi: Postittaja

en: Wants HTML Mail
fi: Tahtoo HTML-postia

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
fi: AIM näyttönimien lista

en: GroupWise Id List
fi: Groupwisen Id-lista

en: Jabber Id List
fi: Jabber-tunnisteiden lista

en: Yahoo! Screen Name List
fi: Yahoo! näyttönimien lista

en: MSN Screen Name List
fi: MSN näyttönimien lista

en: ICQ Id List
fi: ICQ-tunnisteiden lista

en: AIM Home Screen Name 1
fi: AIM kotinimi 1

en: AIM Home Screen Name 2
fi: AIM kotinimi 2

en: AIM Home Screen Name 3
fi: AIM kotinimi 3

en: AIM Work Screen Name 1
fi: AIM työnimi 1

en: AIM Work Screen Name 2
fi: AIM työnimi 2

en: AIM Work Screen Name 3
fi: AIM työnimi 3

en: GroupWise Home Screen Name 1
fi: GroupWise kotinimi 1

en: GroupWise Home Screen Name 2
fi: GroupWise kotinimi 2

en: GroupWise Home Screen Name 3
fi: GroupWise kotinimi 3

en: GroupWise Work Screen Name 1
fi: GroupWise työnimi 1

en: GroupWise Work Screen Name 2
fi: GroupWise työnimi 2

en: GroupWise Work Screen Name 3
fi: GroupWise työnimi 3

en: Jabber Home Id 1
fi: Jabber kotitunniste 1

en: Jabber Home Id 2
fi: Jabber kotitunniste 2

en: Jabber Home Id 3
fi: Jabber kotitunniste 3

en: Jabber Work Id 1
fi: Jabber työtunniste 1

en: Jabber Work Id 2
fi: Jabber työtunniste 2

en: Jabber Work Id 3
fi: Jabber työtunniste 3

en: Yahoo! Home Screen Name 1
fi: Yahoo! kotinimi 1

en: Yahoo! Home Screen Name 2
fi: Yahoo! kotinimi 2

en: Yahoo! Home Screen Name 3
fi: Yahoo! kotinimi 3

en: Yahoo! Work Screen Name 1
fi: Yahoo! työnimi 1

en: Yahoo! Work Screen Name 2
fi: Yahoo! työnimi 2

en: Yahoo! Work Screen Name 3
fi: Yahoo! työnimi 3

en: MSN Home Screen Name 1
fi: MSN kotinimi 1

en: MSN Home Screen Name 2
fi: MSN kotinimi 2

en: MSN Home Screen Name 3
fi: MSN kotinimi 3

en: MSN Work Screen Name 1
fi: MSN työnimi 1

en: MSN Work Screen Name 2
fi: MSN työnimi 2

en: ICQ Home Id 1
fi: ICQ kotitunniste 1

en: ICQ Home Id 2
fi: ICQ työtunniste 2

en: ICQ Home Id 3
fi: ICQ kotitunniste 3

en: ICQ Work Id 1
fi: ICQ työtunniste 1

en: ICQ Work Id 2
fi: ICQ työtunniste 2

en: ICQ Work Id 3
fi: ICQ työtunniste 3

note: Organizational fields
en: Organization
fi: Organisaatio

en: Organizational Unit
fi: Organisaatioyksikkö

en: Office
fi: Asema

en: Title
fi: Titteli

en: Role
fi: Rooli

en: Manager
fi: Johtaja

en: Assistant
fi: Apulainen

note: Web fields
en: Homepage URL
fi: Kotisivun URL

en: Weblog URL
fi: Weblogin URL

en: Video Conferencing URL
fi: Videoneuvottelun URL

note: Photo/Logo
en: Photo
fi: Valokuva

note: Security fields
en: X.509 Certificate
fi: X.509-varmenne

note: Contact categories
en: Category List
fi: Ryhmäluettelo

en: Categories
fi: Ryhmät

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
fi: Kalenterin URL

en: Free/Busy URL
fi: Vapaa/varattu URL

en: ICS Calendar
fi: ICS-kalenteri

note: Misc fields
en: Spouse's Name
fi: Puolison nimi

en: Note
fi: Huomio

en: Birth Date
fi: Syntymäpäivä

note: Add default categories only if gconf doesn't contain any category list Make sure we have all categories
en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

en: List
fi: Lista

en: List Show Addresses
fi: Lista näytettävistä osoitteista

note: Last modified time
en: Last Revision
fi: Viimeisin tarkistettu versio

note: URI of the book to which the contact belongs to
en: Book URI
fi: Kirjan URI

en: Unnamed List
fi: Nimeämätön lista

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Birthday: %s
fi: Syntymäpäivä: %s

en: Anniversary: %s
fi: Vuosipäivä: %s

en: Can't save calendar data: Malformed URI.
fi: Kalenteritietoja ei voida tallentaa: virheellinen URI.

en: Reply Requested: by
fi: Vastausta pyydetään: mennessä

en: Reply Requested: When convenient
fi: Vastausta pyydetään: kun sopii

en: Loading %s items
fi: Ladataan %s kohdetta

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Invalid server URI
fi: Virheellinen palvelimen URI

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Could not create thread for getting deltas
fi: Deltojen hakuun ei voitu luoda säiettä

en: Could not create cache file
fi: Välimuistitiedostoa ei voitu luoda

en: Could not create thread for populating cache
fi: Välimuistitiedoston luontia varten ei voitu luoda säiettä

en: Redirected to Invalid URI
fi: Uudelleenohjaus virheelliseen URI:in

en: Bad file format.
fi: Virheellinen tiedostomuoto.

en: Not a calendar.
fi: Ei kalenteri.

en: Could not retrieve weather data
fi: Säätietoja ei voitu hakea

en: Fair
fi: Kohtuullista

en: Snow showers
fi: Lumituiskuja

en: Snow
fi: Lunta

en: Partly cloudy
fi: Puolipilvistä

en: Smoke
fi: Savua

en: Thunderstorms
fi: Ukkosmyrskyjä

en: Cloudy
fi: Pilvistä

en: Drizzle
fi: Tihkusadetta

en: Sunny
fi: Aurinkoista

en: Dust
fi: Pölyä

en: Clear
fi: Kirkasta

en: Mostly cloudy
fi: Melko pilvistä

en: Windy
fi: Tuulista

en: Rain showers
fi: Sadekuuroja

en: Foggy
fi: Sumuista

en: Rain/snow mixed
fi: Loskakeli

en: Sleet
fi: Räntää

en: Very hot/humid
fi: Hyvin kuumaa ja kosteaa

en: Blizzard
fi: Salamointia

en: Freezing rain
fi: Jäätävää sadetta

en: Haze
fi: Usvaa

en: Blowing snow
fi: Lumipyryä

en: Freezing drizzle
fi: Jäätävää tihkusadetta

en: Very cold/wind chill
fi: Hyvin kylmää tai kylmää tuulista

en: Rain
fi: Sadetta

en: Weather: Sunny
fi: Sää: Aurinkoista

en: Weather: Snow
fi: Sää: sadetta

en: Weather: Partly Cloudy
fi: Sää: puolipilvistä

en: Weather: Fog
fi: Sää: sumuista

en: Weather: Thunderstorms
fi: Sää: ukkosta

en: Weather: Cloudy
fi: Sää: pilvistä

en: Weather: Rain
fi: Sää: sadetta

en: %d%% chance of precipitation
fi: %d %% todennäköisyys sateelle

en: %.1fcm snow
fi: %.1fcm lunta

en: %.1fin snow
fi: %.1ftuumaa lunta

en: %.1f-%.1fcm snow
fi: %.1f-%.1fcm lunta

en: %.1f-%.1fin snow
fi: %.1f-%.1ftuumaa lunta

en: Untitled appointment
fi: Nimeämätön tapaaminen

en: 1st
fi: 1.

en: 2nd
fi: 2.

en: 3rd
fi: 3.

en: 4th
fi: 4.

en: 5th
fi: 5.

en: 6th
fi: 6.

en: 7th
fi: 7.

en: 8th
fi: 8.

en: 9th
fi: 9.

en: 10th
fi: 10.

en: 11th
fi: 11.

en: 12th
fi: 12.

en: 13th
fi: 13.

en: 14th
fi: 14.

en: 15th
fi: 15.

en: 16th
fi: 16.

en: 17th
fi: 17.

en: 18th
fi: 18.

en: 19th
fi: 19.

en: 20th
fi: 20.

en: 21st
fi: 21.

en: 22nd
fi: 22.

en: 23rd
fi: 23.

en: 24th
fi: 24.

en: 25th
fi: 25.

en: 26th
fi: 26.

en: 27th
fi: 27.

en: 28th
fi: 28.

en: 29th
fi: 29.

en: 30th
fi: 30.

en: 31st
fi: 31.

en: High
fi: Korkea

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Low
fi: Matala

note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
fi: Määrittelemätön

note: FIXME: Try to get the parent uri so that we dont have to ask the password again
en: Enter password for %s to enable proxy for user %s
fi: Syötä salasana kohteelle %s ottaaksesi käyttöön välimuisti  käyttäjälle %s

en: Enter password for %s (user %s)
fi: Syötä salasana tilille %s (käytäjä %s)

en: Invalid argument
fi: Virheellinen argumentti

en: Backend is busy
fi: Taustajärjestelmä on käytössä

en: Repository is offline
fi: Varasto on yhteydettömässä tilassa

en: No such calendar
fi: Kalenteria ei ole olemassa

en: Object not found
fi: Kohdetta ei löydy

en: Invalid object
fi: Virheellinen kohde

en: URI not loaded
fi: URIa ei ole ladattu

en: URI already loaded
fi: URI on jo ladattu

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Unknown User
fi: Tuntematon käyttäjä

en: Object ID already exists
fi: OID on jo olemassa

en: Protocol not supported
fi: Protokolla ei ole tuettu

en: Operation has been cancelled
fi: Toimenpide on peruttu

en: Could not cancel operation
fi: Toimenpidettä ei voitu perua

en: Authentication required
fi: Todennus vaaditaan

en: A CORBA exception has occurred
fi: Tapahtui CORBA-poikkeus

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: No error
fi: Ei virhettä

en: "%s" expects no arguments
fi: "%s" ei ota argumentteja

en: "%s" expects one argument
fi: "%s" ottaa yhden argumentin

en: "%s" expects the first argument to be a string
fi: "%s" olettaa ensimmäisen argumentin olevan merkkijonon

en: "%s" expects the first argument to be an ISO 8601 date/time string
fi: "%s" olettaa ensimmäisen argumentin olevan ISO-8601 muotoinen päiväys

en: "%s" expects two arguments
fi: "%s" olettaa kahta argumenttia

en: "%s" expects the first argument to be a time_t
fi: "%s" olettaa ensimmäisen argumentin olevan muotoa time_t

en: "%s" expects the second argument to be an integer
fi: "%s" olettaa toisen argumentin olevan kokonaisluvun

en: "%s" expects the second argument to be a time_t
fi: "%s" olettaa toisen argumentin olevan muotoa time_t

en: "%s" expects the second argument to be a string
fi: "%s" olettaa toisen argumentin olevan merkkijonon

en: "%s" expects the first argument to be either "any", "summary", or "description", or "location"
fi: "%s" olettaa ensimmäisen argumentin olevan joko joku joukosta "any", "summary" tai "description" tai "sijainti"

en: "%s" expects at least one argument
fi: "%s" tahtoo vähintään yhden argumentin

en: "%s" expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
fi: "%s" olettaa kaikkien argumenttien olevan merkkijonoja, tai yhden ja ainoastaan yhden olevan tottuusarvosen epätoden (#f)

en: Signing is not supported by this cipher
fi: Tämä salakirjoitusmenetelmä ei tue allekirjoitusta

en: Signing message
fi: Allekirjoitetaan viestiä

en: Verifying is not supported by this cipher
fi: Tämä salakirjoitusmenetelmä ei tue varmennusta

en: Verifying message
fi: Varmistetaan viestiä

en: Encryption is not supported by this cipher
fi: Tämä salakirjoitusmenetelmä ei tue tiedon salausta

en: Encrypting message
fi: Salataan viestiä

en: Decryption is not supported by this cipher
fi: Tämä salakirjoitusmenetelmä ei tue salauksen purkua

en: Decrypting message
fi: Puretaan viestin salausta

en: You may not import keys with this cipher
fi: Et voi tuoda avaimia tällä salakirjoitusmenetelmällä

en: You may not export keys with this cipher
fi: Et voi viedä avaimia tällä salakirjoitusmenetelmällä

en: Unable to create cache path
fi: Välimuistipolun luonti epäonnistui

en: Could not remove cache entry: %s: %s
fi: Tietoa ei voitu avata välimuistista: %s: %s

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
fi: Lokimerkintää ei voitu kirjoittaa: %s
    Myöhempiä toimenpiteitä tällä palvelimella ei toisteta, kun otat
    uudelleen yhteyttää verkkoon.

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
fi: '%s' ei voitu avata:
    %s
    Tähän kansioon tehtyjä muutoksia ei tahdisteta uudestaan.

en: Resynchronizing with server
fi: Uudellentahdistetaan palvelimen kanssa

en: Copy folder content locally for offline operation
fi: Kopioi kansion sisältö paikallisesti yhteydettömään käyttöön

en: Downloading new messages for offline mode
fi: Haetaan uusia viestejä yhteydettömään käyttöön

en: Preparing folder '%s' for offline
fi: Valmistellaan kansiota '%s' yhteydettömään tilaan

en: You must be working online to complete this operation
fi: Sinun täytyy olla yhteydellisessä tilassa suorittaaksesi tämän toiminnon loppuun

en: No description available
fi: Ei kuvausta saatavilla

en: Failed to create pipe to '%s': %s
fi: Putken '%s' luominen epäonnistui: %s

en: Failed to create child process '%s': %s
fi: Lapsiprosessin '%s' luominen epäonnistui: %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
fi: Virheellinen viestivirhta lähteestä %s: %s

en: Syncing folders
fi: Synkronoidaan kansiota

en: Error parsing filter: %s: %s
fi: Virhe jäsennettäessä suodatinta: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
fi: Virhe suoritettaessa suodatinta: %s: %s

en: Unable to open spool folder
fi: Saapuvien viestien kansiota ei voitu avata

en: Unable to process spool folder
fi: Saapuvien viestien kansiota ei voitu käsitellä

en: Getting message %d (%d%%)
fi: Haetaan viestiä %d (%d %%)

en: Cannot open message
fi: Viestiä ei voida avata

en: Failed on message %d
fi: Virhe viestin %d kohdalla

en: Syncing folder
fi: Synkronoidaan kansiota

en: Complete
fi: Valmis

en: Getting message %d of %d
fi: Haetaan viestiä %d / %d

en: Failed at message %d of %d
fi: Virhe viestin %d/%d kohdalla

en: Failed to retrieve message
fi: Viestiä ei voitu hakea.

en: Invalid arguments to (system-flag)
fi: Virheellisiä argumentteja (system-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
fi: Virheellisiä argumentteja (user-tag)

en: Failed to create create child process '%s': %s
fi: Lapsiprosessin '%s' luominen epäonnistui: %s

note: A filter search is a search through your filters, ie. your filters is the corpus being searched thru.
en: Error executing filter search: %s: %s
fi: Virhe suoritettaessa suodatinhakua: %s: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
fi: Hakulauseketta ei voida tulkita: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
fi: Virhe suoritettaessa hakulauseketta: %s:
    %s

en: (match-all) requires a single bool result
fi: (match-all) vaatii yhden totuusarvoisen tuloksen

en: (match-threads) not allowed inside match-all
fi: (match-threads) ei ole sallittu match-all:in sisällä

en: (match-threads) requires a match type string
fi: (match-threads) vaatii vertaustyypin merkkijonon

en: (match-threads) expects an array result
fi: (match-threads) vaatii taulukon tuloksena

en: (match-threads) requires the folder set
fi: (match-threads) vaatii kansion asettamisen

en: Performing query on unknown header: %s
fi: Kysely tuntemattomaan otsakkeeseen: %s

en: Unsupported operation: append message: for %s
fi: Toiminto ei ole tuettu: lisää viesti: %s:lle

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
fi: Toiminto ei ole tuettu: hae lausekkeella: %s:lle

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
fi: Toiminto ei ole tuettu: hae UIDien perusteella: %s:lle

en: Moving messages
fi: Siirretään viestejä

en: Copying messages
fi: Kopioidaan viestejä

en: Learning junk
fi: Opitaan roskapostia

en: Learning non-junk
fi: Opitaan ei-roskapostia

en: Filtering new message(s)
fi: Suodatetaan uusia viestejä

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
fi: Odottamaton GnuPG tilaviesti havaittu:
    
    %s

en: Failed to parse gpg userid hint.
fi: gpg käyttäjätunnisteen vihjeen tulkitseminen epäonnistui.

en: Failed to parse gpg passphrase request.
fi: gpg salalausepyynnön tulkinta epäonnistui.

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: "%s"
fi: Tarvitse salalauseen avataksesi avaimen
    käyttäjälle: "%s"

en: Cancelled.
fi: Peruutettu.

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
fi: Salaisen avaimen avaus epäonnistui: 3 virheellistä salalausetta syötetty.

en: Unexpected response from GnuPG: %s
fi: Odottamaton vastaus GnuPG:ltä: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
fi: Salaus epäonnistui: kelvollisia vastaanottajia ei ole määritelty

note: always called on an i/o error
en: Failed to execute gpg: %s
fi: gpg:n suoritus epäonnistui: %s

en: Could not generate signing data: %s
fi: Allekirjoitustietoa ei voitu luoda: %s

en: Failed to execute gpg.
fi: gpg:n suoritus epäonnistui.

en: This is a digitally signed message part
fi: Digitaalisesti allekirjoitettu viestin osa

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
fi: Viestin allekirjoitusta ei voida tarkistaa: virheellinen viestin muoto

en: Cannot verify message signature: could not create temp file: %s
fi: Viestin allekirjoitusta ei voida varmentaa: väliaikaistiedostoa ei voitu luoda: %s

en: Could not generate encrypting data: %s
fi: Salaustieto ei voitu luoda: %s

en: This is a digitally encrypted message part
fi: Digitaalisesti salattu viestin osa

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
fi: MIME-osan salauksen purku epäonnistui: protokollavirhe

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
fi: Viestin salausta ei voida purkaa: virheellinen viestin muoto

en: Encrypted content
fi: Salattu sisältö

en: Unable to parse message content
fi: Viestin sisältöä ei voitu tulkita

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Cannot build locking helper pipe: %s
fi: Lukitsevan apulaisen putkea ei voida luoda: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
fi: Lukitsevaa apulaista ei voida käynnistää: %s

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
fi: '%s' ei voitu lukita: protokollavirhe lukkoapulaisen kanssa

en: Could not lock '%s'
fi: Lukitus epäonnistui: %s

en: Could not create lock file for %s: %s
fi: Lukkotiedostoa %s:lle ei voitu luoda: %s

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
fi: Aikaviivekatkaisu yritettäessä hankkia lukkotiedostoa %s:lle. Yritä myöhemmin uudestaan.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
fi: Lukitseminen käyttäen fcntl(2) kutsua epäonnistui: %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
fi: Lukitseminen käyttäen flock(2) kutsua epäonnistui: %s

en: Could not check mail file %s: %s
fi: Sähköpostitiedostoa %s ei voitu tarkistaa: %s

en: Could not open mail file %s: %s
fi: Sähköpostitiedostoa %s ei voitu avata: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
fi: Tilapäistä sähköpostitiedostoa %s ei voitu avata: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
fi: Viestin tallentaminen väliaikaistiedostoon %s epäonnistui: %s

en: Could not create pipe: %s
fi: Putken luonti epäonnistui: %s

en: Could not fork: %s
fi: Haaroitus epäonnistui: %s

en: Movemail program failed: %s
fi: Ohjelma movemail epäonnistui: %s

en: (Unknown error)
fi: (tuntematon virhe)

en: Error reading mail file: %s
fi: VIrhe luettaessa viestitiedostoa: %s

en: Error writing mail temp file: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa väliaikaista viestitiedostoa: %s

en: Error copying mail temp file: %s
fi: Virhe kopioitaessa viestin väliaikaistiedostoa: %s

en: parse error
fi: Virhe tulkittaessa

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: cannot create thread
fi: säiettä ei voida luoda

en: Resolving: %s
fi: Ratkaistaan: %s

en: Host lookup failed
fi: Palvelimen osoitteen haku epäonnistui

en: Host lookup failed: %s: %s
fi: Palvelimen %s osoitteen haku epäonnistui: %s

en: Resolving address
fi: Etsitään osoitetta

en: Name lookup failed
fi: Nimikysely epäonnistui

en: Name lookup failed: %s
fi: Nimen haku epäonnistui: %s

en: Syncing messages in folder '%s' to disk
fi: Synkronoidaan viestejä kansiossa %s levylle

en: Cannot write offline journal for folder `%s': %s
fi: Kansion '%s' yhteydetöntä journalia ei voida luoda: %s

en: Virtual folder email provider
fi: Virtuaalikansion sähköpostitarjoaja

en: For reading mail as a query of another set of folders
fi: Sähköpostien lukuun hakuna joukousta muita kansioita

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
fi: Moduulin %s lataaminen epäonnistui: Järjestelmäsi ei tue moduulien lataamista.

en: Could not load %s: %s
fi: %s ei voitu ladata: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
fi: %s ei voitu ladata: modulissa ei ole alustuskoodia

en: No provider available for protocol `%s'
fi: Protokollalle '%s' ei ole käytettävissä tuottajaa

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
fi: Tämä valitsin kirjautuu palvelimelle anonyymisti.

en: Authentication failed.
fi: Todennus epäonnistui.

en: Invalid email address trace information:
    %s
fi: Virheellinen sähköpostiosoitteen seurantatieto:
    %s

en: Invalid opaque trace information:
    %s
fi: Virheellinen läpinäkyvän seurannan tieto:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
fi: Virheellinen seurannan tieto:
    %s

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
fi: Tämä vaihtoehto yhdistää palvelimeen käyttäen turvallista CRAM-MD5 salasanaa, jos palvelin tukee tätä.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
fi: Tämä vaihtoehto ottaa yhteyttä palvelimeen käyttäen turvallista DIGEST-MD5 salasanaa, jos palvelin tukee tätä.

en: Server challenge too long (>2048 octets)
fi: Palvelimen haaste liian pitkä (>2048 tavua)

en: Server challenge invalid
fi: Palvelimen haaste on virheellinen

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
fi: Palvelimen haaste sisälsi virheellisen "Quality of Protection" kentän

en: Server response did not contain authorization data
fi: Palvelimen vaste ei sisältänyt todennustietoa

en: Server response contained incomplete authorization data
fi: Palvelimen vaste sisälsi vajaata todennustietoa

en: Server response does not match
fi: Palvelimen vaste ei vastaa haluttua

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
fi: Tämä vaihtoehto yhdistää palvelimeen käyttäen Kerberos 5 - tunnistautumista.

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
fi: Annettu valtuustieto ei tue määriteltyä mekanismia, tai se on toteutukselle tuntematon.

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
fi: Määritelty target_name parametri oli väärin muotoiltu.

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
fi: Määritelty target_name parametri sisälsi virheellisen tai tukemattoman tyyppisen nimen.

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
fi: input_token sisältää eri kanavasidontoja kun mitä on määritelty input_chan_bindings parametrissa.

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
fi: input_token sisältää virheellisen allekirjoituksen tai allekirjoituksen, jota ei voida varmentaa.

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
fi: Annetut valtuustiedot eivät ole kelvollisia tämän tilan alustamisessa tai valtuustiedon kahva ei viitannut mihinkään valtuustietoihin.

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
fi: Määritelty tilakahva ei viittaa kelvolliseen tilaan.

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
fi: input_check:ille tehdyt eheystarkistukset epäonnistuivat.

en: The consistency checks performed on the credential failed.
fi: Valtuustiedoille tehdyt eheystarkistukset epäonnistuivat.

en: The referenced credentials have expired.
fi: Viitatut valtuustiedot ovat vanhentuneet.

en: Bad authentication response from server.
fi: Virheellinen vastaus varmennukseen palvelimelta.

en: Unsupported security layer.
fi: Turvakerros ei ole tuettu.

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
fi: Tämä vaihtoehto ottaa yhteyttä palvelimeen käyttäen Kerberos 4 varmennusta.

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
fi: Kerberos-lippua ei saatu:
    %s

en: Login
fi: Kirjautuminen

en: This option will connect to the server using a simple password.
fi: Tämä valitsin yhdistää palvelimeen yksinkertaista salasanaa käyttäen.

en: Unknown authentication state.
fi: Tuntematon todennustila.

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
fi: Tämä vaihtoehto yhdistää Windows-palvelimeen käyttäen NTLM/Secure Password tunnistautumista.

en: PLAIN
fi: SELVÄKIELINEN

en: POP before SMTP
fi: POP ennen SMTP:tä

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
fi: Tämä vaihtoehto tunnistautuu POP-yhteyteen, ennen kuin yrittää SMTP:n käyttöä.

en: POP Source URI
fi: POP:in lähde-URI

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
fi: POP ennen SMTP:tä tunnistautuminen käyttäen tuntematonta siirtomenetelmää

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
fi: POP ennen SMTP:tä käyttäen lähdettä, joka ei ole POP

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
fi: Säännöllisen lausekkeen käännös epäonnistui: %s: %s

en: URL '%s' needs a username component
fi: URL '%s' vaatii käyttäjätunnusosan

en: URL '%s' needs a host component
fi: URL '%s' vaatii palvelinosan

en: URL '%s' needs a path component
fi: URL '%s' vaatii polkuosan

en: Could not create directory %s:
    %s
fi: Hakemistoa %s ei voitu luoda:
    %s

en: Cannot find certificate for '%s'
fi: Varmennetta '%s':lle ei löydy

en: Cannot create CMS message
fi: CMS-viestiä ei voida luoda

en: Cannot create CMS signed data
fi: CMS-allekirjoitettua tietoa ei voitu luoda

en: Cannot attach CMS signed data
fi: CMS-allekirjoitettua tietoa ei voida liittää

en: Cannot attach CMS data
fi: CMS-tietoa ei voida liittää

en: Cannot create CMS Signer information
fi: CMS-allekirjoitustietoa ei voitu luoda

en: Cannot find certificate chain
fi: Varmenneketjua ei löydy

en: Cannot add CMS Signing time
fi: CMS allekirjoitusaikaa ei voida lisätä

en: Encryption certificate for '%s' does not exist
fi: Salausvarmennetta kohteelle '%s' ei ole olemassa.

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
fi: SMIMEEncKeyPrefs-attribuuttia ei voida lisätä

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
fi: MS SMIMEEncKeyPrefs-attribuuttia ei voida lisätä

en: Cannot add encryption certificate
fi: Salausvarmennetta ei voida lisätä

en: Cannot add CMS Signer information
fi: CMS allekirjoittajatietoa ei voida lisätä

en: Cannot create encoder context
fi: Kooderin kontekstia ei voida luoda

en: Failed to add data to CMS encoder
fi: CMS-kooderiin ei voitu lisätä tietoa

en: Failed to encode data
fi: Tiedon koodaus epäonnistui

en: Unverified
fi: Varmistamaton

en: Good signature
fi: Hyväksytty allekirjoitus

en: Bad signature
fi: Hylätty allekirjoiitus

en: Content tampered with or altered in transit
fi: Sisältöä muutettu siirrettäessä

en: Signing certificate not found
fi: Allekirjoitusvarmennettä ei löytynyt

en: Signing certificate not trusted
fi: Allekirjoitusvarmenteeseen ei luoteta

en: Signature algorithm unknown
fi: Allekirjoituksen algoritmi on tuntematon

en: Signature algorithm unsupported
fi: Allekirjoituksen algoritmi ei ole tuettu

en: Malformed signature
fi: Virhe allekirjoituksen muodossa

en: Processing error
fi: Virhe käsittelyssä

en: No signed data in signature
fi: Allekirjoituksessa ei ole allekirjoitettua tietoa

en: Digests missing from enveloped data
fi: Viestin kuoresta ei ole tiivisteitä.

en: Cannot calculate digests
fi: Tiivisteitä ei voida laskea

en: Cannot set message digests
fi: Viestin tiivisteitä ei voida asettaa

en: Certificate import failed
fi: Varmenteen tuonti epäonnistui

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
fi: Viesti on itsessään varmenne, varmenteita ei voida tarkistaa

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
fi: Viesti on itsessään varmenne, varmenteet tuotu ja tarkistettu

en: Cannot find signature digests
fi: Allekirjoitustiivisteitä ei löydy

en: Signer: %s <%s>: %s
fi: Allekirjoittaja: %s <%s>: %s

en: Decoder failed
fi: Purkaja epäonnistui

en: Cannot find certificate for `%s'
fi: Varmennetta `%s':lle ei löydy

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
fi: Yhteistä massasalausalgoritmia ei löydy

note: PORT_GetError(); ??
en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
fi: Lokeroa massasalausavaimelle ei voida varata

en: Cannot create CMS Message
fi: CMS-viestiä ei voida luoda

en: Cannot create CMS Enveloped data
fi: CMS-käärittyä tietoa ei voida luoda

en: Cannot attach CMS Enveloped data
fi: CMS-käärittyä tietoa ei voida liittää

en: Cannot attach CMS data object
fi: CMS tieto-oliota ei voida liittää

en: Cannot create CMS Recipient information
fi: CMS-vastaanottajatietoja ei voida luoda

en: Cannot add CMS Recipient information
fi: CMS-vastaanottajatietoja ei voida lisätä

en: Failed to add data to encoder
fi: Tiedon lisäys koodaajaan epäonnistui

en: Decoder failed, error %d
fi: Purkaja epäonnistui: virhe %d

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
fi: S/MIME purku: salauskontekstia ei löytynyt

en: import keys: unimplemented
fi: tuo avaimia; ei toteutettu

en: export keys: unimplemented
fi: vie avaimet ei ole toteutettu

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
fi: Kansion hakeminen ei onnistu: virheellinen toiminto tässä tallennuspaikassa

en: Cannot create folder `%s': folder exists
fi: Kansiota '%s' ei voida luoda: kansio on jo olemassa

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
fi: Kansion luominen ei onnistu: virheellinen tapahtuma tallennuspaikassa

en: Cannot create folder: %s: folder exists
fi: Kansiota ei voida luoda: %s: kansio on olemassa

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
fi: Kansion poistaminen ei onnistu: %s: Virheellinen tapahtuma

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
fi: Kansion nimeäminen ei onnistu: %s: virheellinen toiminto

note: the name of the Trash folder, used for deleted messages
en: Trash
fi: Roskakori

note: the name of the Junk folder, used for spam messages
en: Junk
fi: Roskaposti

en: Unable to get issuer's certificate
fi: Myöntäjän varmennetta ei voitu noutaa

en: Unable to get Certificate Revocation List
fi: Varmenteiden hylkäyslistaa ei voitu noutaa

en: Unable to decrypt certificate signature
fi: Varmenteen allekirjoituksen avaus ei onnistunut

en: Unable to decrypt Certificate Revocation List signature
fi: Varmenteiden hylkäyslistaan allekirjoituksen avaus ei onnistunut

en: Unable to decode issuer's public key
fi: Myöntäjän julkisen avaimen purku epäonnistui

en: Certificate signature failure
fi: Virhe varmenteen allekirjoituksessa

en: Certificate Revocation List signature failure
fi: Varmenteiden hylkäyslistan allekirjoituksessa virhe

en: Certificate not yet valid
fi: Varmenne ei ole vielä voimassa

en: Certificate has expired
fi: Varmenne on vanhentunut

en: CRL not yet valid
fi: Varmenteiden hylkäyslista ei ole vielä voimassa

en: CRL has expired
fi: Varmenteiden hylkäyslista on vanhentunut

en: Error in CRL
fi: Virhe CRL:ssä

en: Out of memory
fi: Muisti loppui

en: Zero-depth self-signed certificate
fi: Nollansyvyinen itseallekirjoitettu varmenne

en: Self-signed certificate in chain
fi: Katjussa on itseallekirjoitettu varmenne

en: Unable to get issuer's certificate locally
fi: Myöntäjän varmennetta ei voida löydy paikallisesti

en: Unable to verify leaf signature
fi: Lehtiallekirjoitusta ei voida varmentaa

en: Certificate chain too long
fi: Varmenneketju on liian pitkä

en: Certificate Revoked
fi: Varmenne on hylätty

en: Invalid Certificate Authority (CA)
fi: Virheellinen varmenneviranomainen (CA)

en: Path length exceeded
fi: Polun pituus ylitti maksimiarvonsa

en: Invalid purpose
fi: Väärä käyttötarkoitus

en: Certificate untrusted
fi: Varmenteeseen ei luoteta

en: Certificate rejected
fi: Varmennetta kieltäydyttiin käyttämästä

en: Subject/Issuer mismatch
fi: Aihe/Myöntäjä eivät täsmää

en: AKID/SKID mismatch
fi: AKID/SKID eivät täsmää

en: AKID/Issuer serial mismatch
fi: AKID/Myöntäjän sarjannumero eivät täsmää

en: Key usage does not support certificate signing
fi: Avaimen käyttötarkoitus ei salli varmenteiden allekirjoitusta

en: Error in application verification
fi: Virhe käyttötarkoituksen varmentamisessa

en: Issuer:            %s
    Subject:           %s
    Fingerprint:       %s
    Signature:         %s
fi: Myöntäjä:          %s
    Aihe:              %s
    Sormenjälki:       %s
    Allekirjoitus:     %s

en: GOOD
fi: HYVÄKSYTTY

en: BAD
fi: VIRHEELLINEN

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
fi: Hylätty varmenne %s:lta
    
    %s
    
    %s
    
    Haluatko hyväksyä kaikesta huolimatta?

note: construct our user prompt
en: SSL Certificate check for %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept?
fi: SSL-varmenteen tarkistus %s:lle:
    
    %s
    
    Haluatko hyväksyä?

en: Certificate problem: %s
    Issuer: %s
fi: Ongelma varmenteessa: %s
    Myöntäjä: %s

en: Bad certificate domain: %s
    Issuer: %s
fi: Virheellinen varmenteen alue: %s
    Myöntäjä %s

en: Certificate expired: %s
    Issuer: %s
fi: Varmenne vanhentunut: %s
    Myöntäjä: %s

en: Certificate revocation list expired: %s
    Issuer: %s
fi: Varmenteiden hylkäyslista vanhentunut: %s
    Myöntäjä: %s

en: Could not parse URL `%s'
fi: URL:n `%s' jäsentäminen epäonnistui

en: Error storing `%s': %s
fi: Virhe tallennettaessa '%s': %s

en: No such message %s in %s
fi: Viestiä %s ei voitu löytää %s:stä

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
fi: Viestien kopioiminen tai siirtäminen ei onnistu virtuaalisiin kansioihin

en: Unmatched
fi: Ei vastaavaa

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
fi: Kansion poistaminen ei onnistu: %s: Kansiota ei ole

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
fi: Kansion nimeäminen ei onnistu: %s: kansiota ei löydy

en: Cannot copy messages to the Trash folder
fi: Viestejä ei voi kopioida roskakoriin

en: Cannot copy messages to the Junk folder
fi: Viestejä ei voi kopioida roskapostikansioon

en: Cannot get message: %s
      %s
fi: Viestiä ei voida hakea: %s
     %s

en: No such message
fi: Ei tällaista viestiä

en: User cancelled
fi: Käyttäjä perui

en: Cannot get message %s: %s
fi: Viestin %s hakeminen ei onnistu: %s

en: This message is not available in offline mode.
fi: Tämä viesti ei ole saatavilla yhteydettömässä tilassa.

en: Could not get message
fi: Viestiä ei voitu hakea

en: Could not load summary for %s
fi: Yhteenvetoa %s:lle ei voitu ladata

en: Fetching summary information for new messages
fi: Haetaan yhteenvedon tietoja uusista viesteistä

en: Cannot append message to folder `%s': %s
fi: Viestiä ei voida lisätä kansioon  '%s': %s

en: Cannot create message: %s
fi: Viestiä ei voida luoda: %s

en: Cannot get folder container %s
fi: Kansion %s säiliötä ei voitu hakea

en: Cannot append message in offline mode: cache unavailable
fi: Viestejä ei voida lisätä yhteydettömässä tilassa: välimuisti ei ole käytettävissä

en: Cannot append message in offline mode: %s
fi: Viestiä ei voida lisätä yhteydettömässä tilassa: %s

en: Checking for new mail
fi: Tarkastetaan onko uutta sähköpostia

en: Check for new messages in all folders
fi: Etsi uusia viestejä kaikista kansioista

en: Options
fi: Asetukset

en: Apply filters to new messages in Inbox on this server
fi: Käytä suodattimia uusille viesteille saapuvien kansiossa tällä palvelimella

en: Check new messages for Junk contents
fi: Etsitään roskapostia uusista viesteistä

en: Only check for Junk messages in the INBOX folder
fi: Etsi roskapostia vain saapuvan postin kansiosta

en: Automatically synchronize account locally
fi: Synkronoi tili automaattisesti paikallisesti

en: SOAP Settings
fi: SOAP-asetukset

en: Post Office Agent SOAP Port:
fi: Postitoimiston agentin SOAP portti:

en: Novell GroupWise
fi: Novell Groupwise

en: For accessing Novell GroupWise servers
fi: Novell GroupWise-palvelinten käyttöä varten

en: Password
fi: Salasana

en: This option will connect to the GroupWise server using a plaintext password.
fi: Ota yhteys Groupwise-palvelimeen tekstimuotoista salasanaa käyttäen.

en: Host or user not available in url
fi: Isäntänimi tai käyttäjä ei ole määritelty URLissa

en: %sPlease enter the GroupWise password for %s@%s
fi: %sSyötä GroupWise-salasana käyttäjälle %s@%s

en: You didn't enter a password.
fi: Et antanut salasanaa.

en: Unable to authenticate to GroupWise server.
fi: Groupwise-palvelimelle kirjautuminen epäonnistui.

en: Some features may not work correctly with your current server version
fi: Jotkut ominaisuudet eivät toimi oikein nykyisellä palvelimesi versiolla

en: No such folder %s
fi: Kansioita %s ei ole olemassa

en: Cannot create GroupWise folders in offline mode.
fi: Groupwise-kansioita ei voida luoda yhteydettömässä tilassa.

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
fi: Ylempi kansio ei voi sisältää alikansioita

en: Cannot rename Groupwise folder `%s' to `%s'
fi: Groupwise-kansitoa %s ei voida uudelleennimetä nimelle %s

en: GroupWise server %s
fi: Groupwise-palvelin %s

en: GroupWise service for %s on %s
fi: Groupwise-palvelu käyttäjälle %s palvelimella %s

en: GroupWise mail delivery via %s
fi: GroupWise-postinvälitys %s:n kautta

en: Sending Message
fi: Lähetetään viestiä

en: Could not send message: %s
fi: Viestin lähettäminen epäonnistui: %s

en: Operation cancelled
fi: Toiminto keskeytetty

en: Server unexpectedly disconnected: %s
fi: Palvelin katkaisi yhteyden odottamatta: %s

note: for imap ALERT codes, account user@host we might get a ']' from a BAD response since we +12, but who cares?
en: Alert from IMAP server %s@%s:
    %s
fi: Hälytys IMAP-palvelimelta %s@%s:
    %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
fi: Odottamaton vastaus IMAP-palvelimelta: %s

en: IMAP command failed: %s
fi: IMAP-komento epäonnistui: %s

en: Server response ended too soon.
fi: Palvelimen vastaus päättyi liian äkkiä.

en: IMAP server response did not contain %s information
fi: IMAP-palvelimen vaste ei sisältänyt tietoja %s:stä

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
fi: Odottamaton OK-vastaus IMAP-palvelimelta: %s

en: Could not create directory %s: %s
fi: Hakemistoa %s ei voitu luoda: %s

en: Folder was destroyed and recreated on server.
fi: Kansio oli tuhottu ja uudelleenluotu palvelimella

note: Check UIDs and flags of all messages we already know of.
en: Scanning for changed messages
fi: Etsitään muuttuneita viestejä

en: Unable to retrieve message: %s
fi: Viestin haku epäonnistui: %s

en: This message is not currently available
fi: Tätä viestiä ei ole juuri nyt saatavilla

en: Incomplete server response: no information provided for message %d
fi: Epätäydellinen vastaus palvelimelta: viestille %d ei löytynyt mitään tietoja

en: Incomplete server response: no UID provided for message %d
fi: Epätäydellinen vastaus palvelimelta: Viestille %d ei löytynyt UID:ia

en: Unexpected server response: Identical UIDs provided for messages %d and %d
fi: Odottamaton vastaus palvelimelta: Viesteille %d ja %d annettiin täsmälleen samat UID:it

en: Could not find message body in FETCH response.
fi: Viestin runkoa ei löytynyt FETCH-vastauksesta

en: Could not open cache directory: %s
fi: Välimuistihakemistoa ei voitu avata: %s

en: Failed to cache message %s: %s
fi: Viestin %s tallennus välimuistiin epäonnistui: %s

en: Failed to cache %s: %s
fi: Välimuistiin tallennus epäonnistui %s: %s

en: Checking for New Mail
fi: Haetaan uusia viestejä

en: C_heck for new messages in all folders
fi: Etsi uusia viestejä kaikista kansioista

en: Connection to Server
fi: Yhteys palvelimeen

en: _Use custom command to connect to server
fi: Käytä _omaa komentoa palvelimeen yhdistämiseen

en: Command:
fi: Komento:

en: Folders
fi: Kansiot

en: _Show only subscribed folders
fi: _Näytä ainoastaan tilatut kansiot

en: O_verride server-supplied folder namespace
fi: Ohita pal_velimen tarjoama kansioiden nimiavaruus

en: Namespace
fi: Nimiavaruus

en: _Apply filters to new messages in INBOX on this server
fi: Käytä suodattimia uusille viesteille Saapuvissa tällä palvelimella

en: Check new messages for _Junk contents
fi: _Etsi roskapostia uusista viesteistä

en: Only check for Junk messa_ges in the INBOX folder
fi: Etsi roskapostia vain Saapuvan postin kansiosta

en: Automatically synchroni_ze remote mail locally
fi: _Synkronoi sähköposti etäpalvelimelta automaattisesti

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
fi: Sähköpostien luku ja tallennus IMAP-palvelimilta.

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
fi: Ota yhteys IMAP-palvelimeen tekstimuotoista salasanaa käyttäen.

en: IMAP server %s
fi: Imap-palvelin %s

en: IMAP service for %s on %s
fi: IMAP-palvelin %s:lle palvelimella %s

en: Could not connect to %s: %s
fi: Yhteyttä %s:ään ei voitu luoda: %s

en: SSL unavailable
fi: SSL ei käytettävissä

en: Connection cancelled
fi: Yhteys peruutettu

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
fi: IMAP-palvelimeen %s yhdistäminen turvallisessa muodossa epäonnistui: %s

en: STARTTLS not supported
fi: STARTTLS laajennos ei ole käytettävissä

en: SSL negotiations failed
fi: SSL-kättely epäonnistui.

en: SSL is not available in this build
fi: SSL ei ole käytettävissä tässä käännöksessä

en: Could not connect with command "%s": %s
fi: Komentoon "%s" liittyminen epäonnistui: %s

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
fi: Saapuneet

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
fi: IMAP-palvelin %s ei tue vaadittua varmennusmenetelmää %s

en: No support for authentication type %s
fi: Varmennusmenetelmä %s ei ole tuettu

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
fi: %sSyötä IMAP salasana käyttäjälle %s@%s

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
fi: IMAP-palvelimelle tunnistautuminen epäonnistui.
    %s

en: The folder name "%s" is invalid because it contains the character "%c"
fi: Kansion nimi "%s" ei ole kelvollinen koska se sisältää merkin "%c"

en: Cannot create folder `%s': folder exists.
fi: Kansiota '%s' ei voida luoda: kansio on jo olemassa

en: Unknown parent folder: %s
fi: Ylempi kansio on tuntematon: %s

en: Failed sending command to IMAP server %s: %s
fi: Komennon lähetys IMAP-palvelimelle %s epäonnistui: %s

en: Unexpected response from IMAP4 server %s: %s
fi: Odottamaton vastaus IMAP-palvelimelta %s: %s

en: Unexpected greeting from IMAP server %s.
fi: Odottamaton tervehdys IMAP-palvelimelta %s

en: Cannot select folder `%s': Invalid mailbox name
fi: Kansiota %s ei voida valita: virheellinen kansion nimi

en: Cannot select folder `%s': Bad command
fi: Kansiota '%s' ei voida valita: virheellinen komento

en: IMAP4 server %s unexpectedly disconnected: %s
fi: Palvelin %s katkaisi yhteyden odottamatta: %s

en: Enable Mailing-List detection required for some filter and vFolder rules
fi: Ota käyttöön postilistojen tunnistus, jota tarvitaan joihinkin suotimiin ja vKansio-sääntöihin

en: Cannot access folder `%s': %s
fi: Kansiota '%s' ei voida avata: %s

en: Cannot sync flags to folder `%s': Unknown
fi: Kansion '%s' lipukkeita ei voida synkronisoida: tuntematon virhe

en: Cannot sync flags to folder `%s': Bad command
fi: Kansion '%s' lipukkeita ei voida synkronisoida: virheellinen komento

en: Cannot expunge folder `%s': Unknown
fi: Kansion '%s' poistettuja viestejä ei voida poistaa pysyvästi: tuntematon virhe

en: Cannot expunge folder `%s': Bad command
fi: Kansion '%s' poistettuja viestejä ei voida poistaa pysyvästi: virheellinen komento

en: Cannot get message %s from folder `%s': No such message
fi: Viestiä %s ei voida hakea kansiosta '%s': viestiä ei ole olemassa

en: Cannot get message %s from folder `%s': Bad command
fi: Viestiä %s ei voida hakea kansiosta '%s': virheellinen komento

en: Cannot append message to folder `%s': Folder is read-only
fi: Viestiä ei voida lisätä kansioon  '%s': viesti on kirjoitussuojattu

en: Cannot append message to folder `%s': Unknown error
fi: Viestiä ei voida lisätä kansioon: %s: tuntematon virhe

en: Cannot append message to folder `%s': Bad command
fi: Viestiä ei voida lisätä kansioon: %s: virheellinen käsky

en: Cannot move messages from folder `%s' to folder `%s': Unknown
fi: Viestejä ei voida siirtää kansiosta '%s' kansioon '%s': Tuntematon virhe

en: Cannot copy messages from folder `%s' to folder `%s': Unknown
fi: Viestejä ei voida kopioida kansiosta '%s' kansioon '%s': Tuntematon virhe

en: Cannot move messages from folder `%s' to folder `%s': Bad command
fi: Viestejä ei voida siirtää kansiosta '%s' kansioon '%s': Virheellinen komento

en: Cannot copy messages from folder `%s' to folder `%s': Bad command
fi: Viestejä ei voida kopioida kansiosta '%s' kansioon '%s': Virheellinen komento

en: For reading and storing mail on IMAPv4rev1 servers.
fi: Sähköpostien luku ja tallennus IMAPv4rev1-palvelimilta.

en: This option will connect to the IMAPv4rev1 server using a plaintext password.
fi: Ota yhteys IMAPv4rev1-palvelimeen tekstimuotoista salasanaa käyttäen.

en: Cannot authenticate to IMAP server %s using the %s authentication mechanism
fi: Yhdistäminen POP-palvelimeen %s menetelmällä %s epäonnistui

en: %sPlease enter the IMAP password for %s on host %s
fi: %sSyötä IMAP-salasana käyttäjälle %s palvelimella %s

en: Cannot authenticate to IMAP server %s using %s
fi: Tunnistautuminen IMAP-palvelimelle %s epäonnistui menetelmällä %s

en: Cannot create IMAP folders in offline mode.
fi: IMAP-kansioita ei voida luoda yhteydettömässä tilassa.

en: Cannot get folder `%s' on IMAP server %s: Unknown
fi: Kansiota '%s' ei voida hakea IMAP-palvelimelta %s: tuntematon virhe

en: Cannot create folder `%s': Invalid mailbox name
fi: Kansion luonti epäonnistui: '%s': virheellinen kansion nimi

en: Cannot create folder `%s': Bad command
fi: Kansiota '%s' ei voida luoda: Virheellinen komento

en: Cannot delete folder `%s': Special folder
fi: Kansiota ei voida poistaa: %s: erikoiskansio

en: Cannot delete IMAP folders in offline mode.
fi: IMAP-kansioita ei voida poistaa yhteydettömässä tilassa.

en: Cannot delete folder `%s': Invalid mailbox name
fi: Kansiota ei voida poistaa: %s: virheellinen kansion nimi

en: Cannot delete folder `%s': Bad command
fi: Kansiota ei voida poistaa: %s: virheellinen komento

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Special folder
fi: Kansiota '%s' ei voida nimetä uudestaan nimelle '%s': erikoiskansio

en: Cannot rename IMAP folders in offline mode.
fi: IMAP-kansioita ei voida uudelleennimetä yhteydettömässä tilassa.

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Invalid mailbox name
fi: Kansiota %s ei voida nimetä uudestaan nmelle: %s: virheellinen kansion nimi

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Bad command
fi: Kansiota %s ei voida uudelleennimetä nimelle %s: virheellinen komento

en: Cannot get %s information for pattern `%s' on IMAP server %s: %s
fi: Tietoa %s lausekkelle '%s' ei voida hakea IMAP-palvelimelta %s: %s

en: Bad command
fi: Virheellinen komento

en: Cannot subscribe to IMAP folders in offline mode.
fi: IMAP-kansioita ei voida tilata yhteydettömässä tilassa.

en: Cannot subscribe to folder `%s': Invalid mailbox name
fi: Kansiota '%s' ei voida tilata: virheellinen kansion nimi

en: Cannot subscribe to folder `%s': Bad command
fi: Kansiota '%s' ei voida tilata: virheellinen komento

en: Cannot unsubscribe from IMAP folders in offline mode.
fi: IMAP-kansion tilausta ei voida perua yhteydettömässä tilassa.

en: Cannot unsubscribe from folder `%s': Invalid mailbox name
fi: Kansion '%s' tilausta ei voida perua: virheellinen kansion nimi

en: Cannot unsubscribe from folder `%s': Bad command
fi: Kansion '%s' tilausta ei voida perua: virheellinen komento

en: Fetching envelopes for new messages
fi: Etsitään uusien viestien kuoria viestejä

en: Unexpected token in response from IMAP server %s:
fi: Odottamaton merkki IMAP-palvelimen %s vastauksessa:

en: No data
fi: Ei tietoja

en: IMAP server %s unexpectedly disconnected: %s
fi: IMAP-palvelin %s katkaisi yhteyden odottamatta: %s

en: Message storage
fi: Viestisäilö

en: Experimental IMAP 4(.1) client
    This is untested and unsupported code, you want to use plain imap instead.
    
     !!! DO NOT USE THIS FOR PRODUCTION EMAIL  !!!
fi: Kokeellinen IMAP 4(.1)-asiakas
    Tämä on testaamatonta ja ei-tuettua koodia, haluat käyttää oikeasti pelkkää IMAP:ia.
     !!! ÄLÄ KÄYTÄ TÄTÄ TÄRKEÄN SÄHKÖPOSTIN KÄSITTELYYN !!!

en: Could not connect to %s (port %s): %s
fi: Yhteyttä %s porttiin %s ei voitu luoda: %s

en: Could not connect to POP server on %s
fi: Yhdistäminen POP-palvelimeen %s epäonnistui

en: Index message body data
fi: Indeksoi viestin rungon tiedot

note: /var/spool/mail relative path + protocol
en: mailbox:%s (%s)
fi: postilaatikko:%s (%s)

en: Use the `.folders' folder summary file (exmh)
fi: Käytä '.folders' tiedostoja kansion yhteenvetona (exmh)

en: MH-format mail directories
fi: MH-muotoisia sähköpostihakemistoja

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
fi: Sähköpostin tallennus MH-muotoisiin hakemistoihin paikallisesti.

en: Local delivery
fi: Paikallinen toimitus

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox formated spools into folders managed by Evolution.
fi: Sähköpostin siirtoa paikallisista mbox-muotoisista saapuvan postin kansioista Evolutionin hallinnoimiin kansioihin.

en: Apply filters to new messages in INBOX
fi: Käytä suodattimia uusille viesteille saapuvien viestien kansiossa

en: Maildir-format mail directories
fi: Maildir-muotoisia sähköpostikansioita

en: For storing local mail in maildir directories.
fi: Sähköpostin tallennus maildir-muotoisiin hakemistoihin paikallisesti.

en: Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
fi: Tallenna tila-otsakkeet Elm/Pine/Mutt-muodossa

en: Standard Unix mbox spool or directory
fi: Tavallinen Unix mbox kansio tai hakemisto

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
fi: Sähköpostin tallennus ulkoisiin tavallisiin mbox-muotoisiin sähköpostitiedostoihin.
    Tällä voidaan myös lukea hakemisto Elm, Pine tai Mutt-tyylisiä kansioita.

en: Store root %s is not an absolute path
fi: Säilön juuri %s ei ole absoluuttinen polku

en: Store root %s is not a regular directory
fi: Säilön juuri %s ei ole tavallinen hakemisto

en: Cannot get folder: %s: %s
fi: Kansion hakeminen ei onnistu: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
fi: Paikallisissa säilöissä ei ole saapuvien viestien kansiota

en: Local mail file %s
fi: Paikallinen viestitiedosto %s

en: Could not rename folder %s to %s: %s
fi: Hakemistoa %s ei voitu uudelleennimetä seuraavaksi: %s: %s

en: Could not rename '%s': %s
fi: Uudelleennimeäminen epäonnistui '%s': %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
fi: Kansion yhteenvetotiedostoa %s ei voitu poistaa: %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
fi: Kansion sisällysluetteloa %s ei voitu poistaa: %s

en: Could not delete folder meta file `%s': %s
fi: Kansion metatiedon poistaminen epäonnistui '%s': %s

en: Could not save summary: %s: %s
fi: Yhteenvedon tallennus epäonnistui %s: %s

en: Unable to add message to summary: unknown reason
fi: Viestin lisäys yhteenvetoon epäonnistui: tuntematon syy

en: Maildir append message cancelled
fi: Maildir-kansiion lisäys keskeytettiin

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
fi: Viestiä ei voida lisätä maildir-kansioon: %s: %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
fi: Viestin %s hakeminen kansiosta %s epäonnistui
      %s

en: Invalid message contents
fi: Virheellinen viestin sisältö

en: Cannot create folder `%s': %s
fi: Kansiota '%s' ei voida luoda: %s

en: Cannot get folder `%s': %s
fi: Kansiota '%s' ei voida hakea: %s

en: Cannot get folder `%s': folder does not exist.
fi: Kansiota `%s' ei voida hakea: kansiota ei ole olemassa.

en: Cannot get folder `%s': not a maildir directory.
fi: 'Kansiota '%s' ei voida avata: se ei maildir-muotoinen hakemisto.

en: Could not delete folder `%s': %s
fi: Kansion `%s' poistaminen epäonnistui: %s

en: not a maildir directory
fi: ei maildir-hakemisto

en: Could not scan folder `%s': %s
fi: Kansiota '%s' ei voitu käydä läpi: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
fi: Maildir-kansiota ei voida avata: %s: %s

en: Checking folder consistency
fi: Tarkastetaan kansion yhdenmukaisuutta

en: Checking for new messages
fi: Etsitään uusia viestejä

en: Storing folder
fi: Tallennetaan kansiota

en: Cannot create folder lock on %s: %s
fi: Kansion '%s' lukkoa ei voida luoda: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
fi: Sähköpostilaatikkoa ei voida avata: %s: %s

en: Mail append cancelled
fi: Postin lisäys keskeytetty

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
fi: Viestiä ei voida lisätä mbox-tiedostoon: %s: %s

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
fi: Kansio näyttäisi olevan peruuttamattomasti vaurioitunut.

en: Message construction failed.
fi: Viestin luominen epäonnistui.

en: Cannot create a folder by this name.
fi: Tämännimistä kansiota ei voida luoda.

en: Cannot get folder `%s': not a regular file.
fi: Kansiota '%s' ei voida avata: se ei ole tavallinen tiedosto

en: Could not delete folder `%s':
    %s
fi: Kansiota '%s' ei voitu poistaa:
    %s

en: `%s' is not a regular file.
fi: `%s' ei ole tavallinen tiedosto.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
fi: Kansio '%s' ei ole tyhjä, sitä ei poistettu.

en: Cannot create directory `%s': %s.
fi: Hakemistoa %s ei voitu luoda: %s.

en: Cannot create folder: %s: %s
fi: Kansiota ei voida luoda: %s: %s

en: Folder already exists
fi: Kansio on jo olemassa

en: The new folder name is illegal.
fi: Kansion nimi ei ole sallittu.

en: Could not rename `%s': `%s': %s
fi: %s:n uudelleennimeäminen epäonnistui: %s: %s

en: Could not rename '%s' to %s: %s
fi: Uudelleennimeäminen %s:stä %s:ksi epäonnistui: %s

en: Could not open folder: %s: %s
fi: Kansiota ei voitu avata: %s: %s

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
fi: Vakava sähköpostin käsittelyvirhe kohdassa %ld kansiossa %s

en: Cannot check folder: %s: %s
fi: Kansion tarkistus ei onnistu: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
fi: Tiedostoa ei voitu avata: %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
fi: Väliaikaista sähköpostilaatikkoa ei voida avata: %s

en: Could not close source folder %s: %s
fi: Lähdekansiota %s ei voitu sulkea: %s

en: Could not close temp folder: %s
fi: Väliaikaista kansiota ei voitu sulkea: %s

en: Could not rename folder: %s
fi: Kansiota ei voitu uudelleen nimetä: %s

en: Could not store folder: %s
fi: Kansiota ei voitu tallentaa: %s

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
fi: Yhteenveto ja kansio eivät täsmää edes virkistyksen jälkeen

en: Unknown error: %s
fi: Tuntematon virhe: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa väliaikaiseen postikansioon: %s

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
fi: Väliaikaiseen postikansioon kirjoitus epäonnistui: %s: %s

en: MH append message cancelled
fi: Viestin lisäys MH-kansioon peruttiin

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
fi: Viestiä ei voida liittää MH-kansioon: %s: %s

en: Could not create folder `%s': %s
fi: Kansiota '%s' ei voida luoda: %s

en: Cannot get folder `%s': not a directory.
fi: Kansiota '%s' ei voida avata: se ei ole hakemisto.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
fi: MH-kansion polku ei voida avata: %s: %s

en: Spool `%s' cannot be opened: %s
fi: Kansiota '%s' ei voida avata: %s

en: Spool `%s' is not a regular file or directory
fi: Sähköpostilähde %s ei ole tavallinen tiedosto tai hakemisto

en: Folder `%s/%s' does not exist.
fi: Kansiota `%s/%s' ei ole olemassa.

en: Could not open folder `%s':
    %s
fi: Kansiota %s ei voida avata:
    %s

en: Folder `%s' does not exist.
fi: Kansiota `%s' ei ole olemassa.

en: Could not create folder `%s':
    %s
fi: Kansiota %s ei voida luoda:
    %s

en: `%s' is not a mailbox file.
fi: `%s' ei ole mailbox-muotoinen tiedosto.

en: Store does not support an INBOX
fi: Kansio ei tue INBOXia

en: Spool mail file %s
fi: Saapuvan sähköpostin tiedosto %s

en: Spool folder tree %s
fi: Sähköpostilähde %s

en: Spool folders cannot be renamed
fi: Saapuvan sähköpostin kansioita ei voida uudelleennimetä

en: Spool folders cannot be deleted
fi: Saapuvan sähköpostin kansioita ei voida poistaa

en: Could not sync temporary folder %s: %s
fi: Väliaikaishakemistoa %s ei voitu synkronoida: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
fi: Saapuvan sähköpostin kansion virkistys epäonnistui %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
fi: Saapuvan sähköpostin kansiota %s ei voida virkistää: %s
    Kansio saattaa olla vaurioitunut, kopio tallennettu tiedostoon '%s'

en: Internal error: uid in invalid format: %s
fi: Sisäinen virhe: UID on virheellisessä muodossa: %s

en: Posting failed: %s
fi: Postitus epäonnistui: %s

en: You cannot post NNTP messages while working offline!
fi: Et voi lähettää NNTP-viestejä ollessasi yhteydettömässä tilassa!

en: You cannot copy messages from a NNTP folder!
fi: Et voi kopioida viestejä NNTP-kansiosta

en: Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
fi: Näytä kansiot lyhyessä muodossa (esim. c.o.linux eikä comp.os.linux)

en: In the subscription dialog, show relative folder names
fi: Näytä tilauslomakkeessa suhteelliset kansionimet

en: USENET news
fi: Keskusteluryhmät

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
fi: Tämän tarjoajan avulla voit lukea ja postittaa USENET-uutisryhmiin.

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
fi: Tämä vaihtoehto tunnistautuu NNTP-palvelimelle käyttäen selväkielistä salasanaa.

en: Could not read greeting from %s: %s
fi: Tervehdystä %s:stä ei voitu lukea: %s

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
fi: NNTP-paveline %s palautti virhekoodin %d: %s

en: USENET News via %s
fi: USENET uutisryhmät palvelimelta %s

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
fi: Uutisryhmien haku epäonnistui:
    
    %s

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
fi: Et voi tilata tätä uutisryhmää:
    
    Uutisryhmää ei ole olemassa. Valittu kohta on luultavasti ylempi kansio.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
fi: Et voi lopettaa uutisryhmän tilausta:
    
    Uutisryhmää ei ole olemassa!

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
fi: Et voi luoda kansioita uutisryhmien alle: tilaa sen sijaan ryhmiä.

en: You cannot rename a folder in a News store.
fi: Et voi nimetä kansiota Uutisryhmissä.

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
fi: Et voi poistaa kansiota uutisryhmistä: lopeta sen sijaan ryhmän tilaaminen.

en: Authentication requested but no username provided
fi: Todennus vaaditaan, mutta käyttäjätunnusta ei annettu

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
fi: Syötä NNTP-salasana käyttäjälle %s@%s

en: Cannot authenticate to server: %s
fi: Tunnistautuminen palvelimelle epäonnistui: %s

en: NNTP Command failed: %s
fi: NNTP-komento epäonnistui: %s

en: Not connected.
fi: Ei yhteyttä.

en: No such folder: %s
fi: Kansiota ei ole: %s

en: %s: Scanning new messages
fi: %s: Etsii uusia viestejä

en: Unexpected server response from xover: %s
fi: Odottamaton palvelimenn vastaus xover:ilta: %s

en: Unexpected server response from head: %s
fi: Odottamaton palvelimenn vastaus head:ilta: %s

en: Use cancel
fi: Käytä perumista

en: Operation failed: %s
fi: Toiminto epäonnistui: %s

en: Retrieving POP summary
fi: Haetaan POP-yhteenvetoa

en: Cannot get POP summary: %s
fi: POP-yhteenvedon hakeminen ei onnistu: %s

en: Expunging deleted messages
fi: Poistetaan poistetut viestit pysyvästi

en: No message with uid %s
fi: Ei viestejä tunnisteella %s

note: Sigh, most of the crap in this function is so that the cancel button returns the proper exception code.  Sigh.
en: Retrieving POP message %d
fi: Haetaan POP-viestiä %d

en: Unknown reason
fi: Tuntematon syy

en: Leave messages on server
fi: Jätä viestit palvelimelle

en: Delete after %s day(s)
fi: Poista %s:n päivän kuluttua

en: Disable support for all POP3 extensions
fi: Poista käytöstä tuki POP3 laajennoksille

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
fi: Yhteyksien ottoon ja postien hakuun POP-palvelimilta.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
fi: tämä vaihtoehto yhdistää POP-palvelimeen selväkielisellä salasanalla. Tämä on ainoa tapa, jota monet POP-palvelimet tukevat.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
fi: Tämä vaihtoehto yhdistää POP-palvelimeen käyttäen salattua salasanaa APOP-protokollan avulla. Tämä ei välttämättä toimi kaikille käyttäjille edes palvelimilla, jotka väittävät sitä tukevansa.

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
fi: POP-palvelimelta %s ei saatu luettua kelvollista tervehdystä

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
fi: Yhdistäminen POP-palvelimeen %s turvallisessa tilassa epäonnistui: %s

en: STLS not supported
fi: STLS-laajennos ei ole käytettävissä

en: Could not connect to POP server %s
fi: Yhdistäminen palvelimeen epäonnistui: %s

en: Unable to connect to POP server %s: No support for requested authentication mechanism.
fi: Yhdistäminen POP-palvelimeen %s  epäonnistui: pyydettyä tunnistatumismenetelmää ei tueta.

en: SASL `%s' Login failed for POP server %s: %s
fi: SASL '%s' kirjautuminen POP-palvelimelle %s epäonnistui: %s

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
fi: POP-palvelimeen %s kirjautuminen epäonnistui: SASL protokollavirhe

en: Failed to authenticate on POP server %s: %s
fi: Tunnistautuminen POP-palvelimelle %s epäonnistui: %s

en: %sPlease enter the POP password for %s on host %s
fi: %sSyötä POP-salasana käyttäjälle %s palvelimella %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending password: %s
fi: Yhdistäminen POP-palvelimeen epäonnistui: %s
    Virhe lähetettäessä salasanaa: %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username: %s
fi: Yhdistäminen POP-palvelimeen %s epäonnistui.
    Virhe lähetettäessä salasanaa: %s

en: No such folder `%s'.
fi: Kansiota '%s' ei ole olemassa.

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
fi: Postin lähettäminen siirtämällä se "sendmail"-ohjelmalle paikallisessa järjestelmässä.

en: Could not parse recipient list
fi: Vastaanottajalistan tulkitseminen epäonnistui

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
fi: Putkea sendmailille ei voitu luoda: %s: sähköpostia ei lähetetty

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
fi: Sendmailia ei voida käynnistyää: %s: sähköpostia ei lähetetty

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
fi: Sendmail keskeytettiin signaaliin %s: sähköpostia ei lähetetty

en: Could not execute %s: mail not sent.
fi: Komentoa %s ei voitu suorittaa: sähköpostia ei lähetetty

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
fi: Sendmail palautti arvon %d: sähköpostia ei lähetetty

en: Mail delivery via the sendmail program
fi: Sähköpostin lähetys ohjelman sendmail avulla

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
fi: Sähköpostin lähetys ottamalla yhteyttä sähköpostipalvelimeen SMTP-protokollalla.

en: Syntax error, command unrecognized
fi: Syntaksivirhe, tuntematon komento

en: Syntax error in parameters or arguments
fi: Syntaksivirhe parametreissa tai argumenteissa

en: Command not implemented
fi: Komentoa ei ole toteutettu

en: Command parameter not implemented
fi: Komennon parametria ei ole toteutettu

en: System status, or system help reply
fi: Järjestelmän tila tai järjestelmän ohjevastaus

en: Help message
fi: Ohjeviesti

en: Service ready
fi: Palvelu valmis

en: Service closing transmission channel
fi: Palvelu sulkee siirtokanavaa

en: Service not available, closing transmission channel
fi: Palvelu ei ole käytettävissä, suljetaan siirtokanava

en: Requested mail action okay, completed
fi: Pyydetty sähköpostikäsky ok, valmis

en: User not local; will forward to <forward-path>
fi: Käyttäjä ei ole paikallinen, uudelleenohjaus osoitteeseen <forward-path>

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
fi: Pyydettyä sähköpostikäskyä ei suoritettu: postilaatikko ei käytettävissä

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei suoritettu: postilaatikko ei käytettävissä

en: Requested action aborted: error in processing
fi: Pyydetty toimenpide keskeytetty: virhe käsittelyssä

en: User not local; please try <forward-path>
fi: Käyttäjä ei ole paikallinen: kokeile <forward-path>

en: Requested action not taken: insufficient system storage
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei suoritettu: järjestelmän levytila ei riitä

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei suoritettu: varattu levytila ylitetty

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei suoritettu: postilaatikon nimi ei ole sallittu

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
fi: Aloita sähköpostin kirjoittaminen: lopeta <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
fi: Tapahtuma epäonnistui

en: A password transition is needed
fi: Vaaditaan salasanatransaktio

en: Authentication mechanism is too weak
fi: Todennusmenetelmä on liian heikko

en: Encryption required for requested authentication mechanism
fi: Pyydetty todennusmenetelmä vaatii salausta

en: Temporary authentication failure
fi: Väliaikainen todennusvirhe

en: Welcome response error
fi: virhe tervetuloviestissä

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
fi: Yhdistäminen SMTP-palvelimeen %s turvallisessa tilassa epäonnistui: %s

en: STARTTLS command failed: %s
fi: STARTTLS-komento epäonnistui: %s

en: STARTTLS command failed
fi: Komento STARTTLS epäonnistui

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s.
fi: SMTP-palvelin %s ei tue pyydettyä tunnistatumismenetelmää %s.

en: %sPlease enter the SMTP password for %s on host %s
fi: %sSyötä SMTP-salasana käyttäjälle %s palvelimella %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
fi: SMTP-palvelimelle kirjautuminen epäonnistui.
    %s

en: SMTP server %s
fi: SMTP-palvelin %s

en: SMTP mail delivery via %s
fi: SMTP postinvälitys %s:n kautta

en: Cannot send message: service not connected.
fi: Viestiä ei voida lähettää: palveluun ei ole yhteyttä.

en: Cannot send message: sender address not valid.
fi: Viestiä ei voida lähettää: lähettäjän osoite on epäkelpo.

en: Sending message
fi: Lähetetään viestiä

en: Cannot send message: no recipients defined.
fi: Viestiä ei voida lähettää: vastaanottajia ei ole määritelty.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
fi: Viestiä ei voida lähettää: yksi tai useampi viallinen vastaanottaja

en: SMTP Greeting
fi: SMTP tervehdys

en: HELO command failed: %s
fi: Komento HELO epäonnistui: %s

en: HELO command failed
fi: Komento HELO epäonnistui

en: SMTP Authentication
fi: SMTP-todennus

en: Error creating SASL authentication object.
fi: Virhe luotaessa SASL todennusobjektia

en: AUTH command failed: %s
fi: Komento AUTH epäonnistui: %s

en: AUTH command failed
fi: Komento AUTH epäonnistui

en: Bad authentication response from server.
fi: Virheelinen todennusvastaus palvelimelta.

en: MAIL FROM command failed: %s: mail not sent
fi: Komento MAIL FROM epäonnistui: : %s: sähköpostia ei lähetetty

en: MAIL FROM command failed
fi: Komento MAIL FROM epäonnistui

en: RCPT TO command failed: %s: mail not sent
fi: Komento RCPT TO epäonnistui: %s: sähköpostia ei lähetetty

en: RCPT TO <%s> failed
fi: RCPT TO <%s> epäonnistui

en: DATA command failed: %s: mail not sent
fi: Komento DATA epäonnistui: %s: sähköpostia ei lähetetty

note: we should have gotten instructions on how to use the DATA command: * 354 Enter mail, end with "." on a line by itself
en: DATA command failed
fi: Komento DATA epäonnistui

en: RSET command failed: %s
fi: Komento RSET epäonnistui: %s

en: RSET command failed
fi: Komento RSET epäonnistui

en: QUIT command failed: %s
fi: Komento QUIT epäonnistui: %s

en: QUIT command failed
fi: Komento QUIT epäonnistui

en: Business
fi: Työ

en: Competition
fi: Kilpailu

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Gifts
fi: Lahjat

en: Goals/Objectives
fi: Tavoitteet/Kohteet

en: Holiday
fi: Loma

en: Holiday Cards
fi: Lomakortit

en: Hot Contacts
fi: Kuumat yhteystiedot

en: Ideas
fi: Ideat

en: International
fi: Kansainvälinen

en: Key Customer
fi: Avainasiakas

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: Phone Calls
fi: Puhelut

en: Status
fi: Tila

en: Strategies
fi: Strategiat

en: Suppliers
fi: Hankkijat

en: Time & Expenses
fi: Aika ja kulut

en: Waiting
fi: Odotetaan

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
fi: %a %d.%m.%Y %I:%M:%S %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
fi: %a %d.%m.%Y %H:%M:%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
fi: %a %d.%m.%Y %I:%M %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
fi: %a %d.%m.%Y %H:%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
fi: %a %d.%m.%Y %I %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
fi: %a %d.%m.%Y %H

note: strptime format of a weekday and a date. strftime format of a weekday and a date.
en: %a %m/%d/%Y
fi: %a %d.%m.%Y

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
fi: %d.%m.%Y %I:%M:%S %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
fi: %d.%m.%Y %H:%M:%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
fi: %d.%m.%Y %I:%M %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
fi: %d.%m.%Y %H:%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
fi: %d.%m.%Y %I %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
fi: %d.%m.%Y %H

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
fi: %d.%m.%Y

note: strptime format for a time of day, in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format.
en: %I:%M:%S %p
fi: %I:%M:%S %P

en: Accessing LDAP Server anonymously
fi: Otetaan yhteyttä LDAP-palvelimeen anonyymisti

en: Failed to authenticate.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui.

en: There is already a category '%s' in the configuration. Please use another name
fi: Luokka '%s' on jo määritelty konfiguraatiossa. Käytä toista nimeä

en: Category
fi: Luokka

en: Category Icon
fi: Luokan kuvake

en: Category Properties
fi: Luokan ominaisuudet

en: Category _Color
fi: Luokan väri

en: Category _Icon
fi: Luokan _kuvake

en: Category _Name
fi: Luokan _nimi

en: Item(s) belong to these _categories:
fi: Kuuluu näihin _luokkiin:

en: _Available Categories:
fi: _Saatavilla olevat luokat:

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: categories
fi: luokat

en: Select Contacts from Address Book
fi: Valitse yhteystiedot osoitekirjasta

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Remove
fi: _Poista

en: <b>Show Contacts</b>
fi: <b>Näytä yhteystiedot</b>

en: <b>_Contacts</b>
fi: <b>_Yhteystiedot</b>

en: Address Book
fi: Osoitekirja

en: Address _Book:
fi: _Osoitekirja:

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Search
fi: Etsi

en: _Search:
fi: _Etsi:

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
fi: _Muokkaa %s

en: _Remember this password
fi: _Muista tämä salasana

en: _Remember this password for the remainder of this session
fi: Muista salasana tämän istunnon loppuun asti

note: prepare the dialog
en: Select destination
fi: Valitse kohde

en: _Destination
fi: _Kohde

en: Enter password for %s
fi: Syötä salasana tilille %s

en: Enter password
fi: Syötä salasana

note: i18n: These are Outlook's words for the default roles in the folder permissions dialog.
en: Owner
fi: Omistaja

en: Publishing Editor
fi: Julkaisun toimittaja

en: Editor
fi: Toimittaja

en: Publishing Author
fi: Julkaisun tekijä

en: Author
fi: Tekijä

en: Non-editing Author
fi: Ei-muokkaava tekijä

en: Reviewer
fi: Tarkastaja

en: Contributor
fi: Avustaja

en: None
fi: Ei mitään

en: Custom
fi: Itse määritelty

en: Select User
fi: Valitse käyttäjä

en: Addressbook...
fi: Osoitekirja...

en: Generic error
fi: Yleinen virhe

en: A folder with the same name already exists
fi: Samanniminen kansio on jo olemassa

en: The specified folder type is not valid
fi: Annettu kansiotyyppi ei ole kelvollinen

en: I/O error
fi: I/O-virhe

en: Not enough space to create the folder
fi: Kansion luontiin ei ole riittävästi tilaa

en: The folder is not empty
fi: Kansio ei ole tyhjä

en: The specified folder was not found
fi: Kysyttyä kansiota ei löydy

en: Function not implemented in this storage
fi: Tämä säilö ei toteuta tätä funktiota

en: Operation not supported
fi: Toiminto ei ole tuettu

en: The specified type is not supported in this storage
fi: Tämä säilö ei tue annettua tyyppiä

en: The specified folder cannot be modified or removed
fi: Pyydettyä kansiota ei voida muokata tai poistaa

en: Cannot make a folder a child of one of its descendants
fi: Kansiota ei voi siirtää omaan alikansioonsa

en: Cannot create a folder with that name
fi: Tämännimistä kansiota ei voida luoda

en: This operation cannot be performed in off-line mode
fi: Tätä toimintoa ei voida tehdä yhteydettömässä tilassa

note: i18n: This is the title of an "other user's folders" hierarchy. Eg, "John Doe's Folders".
en: %s's Folders
fi: %s:n kansiot

en: Personal Folders
fi: Omat kansiot

en: Favorite Public Folders
fi: Julkisten kansioiden suosikit

note: i18n: Outlookism
en: All Public Folders
fi: Kaikki julkiset kansiot

note: i18n: Outlookism
en: Global Address List
fi: Osoitelista

en: Deleted Items
fi: Poistetut

en: Drafts
fi: Luonnokset

en: Journal
fi: Päiväkirja

en: Notes
fi: Huomioita

en: Outbox
fi: Lähtevät

en: Sent Items
fi: Lähetetyt

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Invalid connection
fi: Virheellinen yhteys

en: Invalid response from server
fi: Virheellinen vastaus palvelimelta

en: No response from the server
fi: Ei vastausta palvelimelta

en: Bad parameter
fi: Virheellinen parameteri

en: Evolution Addressbook file backend
fi: Evolution osoitekirjan tiedostotaustajärjestelmä

en: Evolution Calendar file and webcal backend
fi: Evolutionin kalenterin tiedosto- ja webcal-taustajärjestelmä

en: Evolution Data Server interface check service
fi: Evolution Data Serverin liittymän tarkistuspalvelu

en: Evolution Data Server logging service
fi: Evolution Data Serverin lokituspalvelu

note: dialog display isn't working out
en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
fi: Tapahtui useita ohjelman kaatumisia; virheikkunaa ei voida näyttää
