evolution 0.15 - en to ro translation catalogue (953 entries)

en: Loading...
ro: Încarc...

en: Searching...
ro: Caut...

en: Downloading contacts (%d)...
ro: Descarc contactele (%d)...

en: Updating contacts cache (%d)...
ro: Actualizez memoria tampon pentru contacte (%d)...

en: Using Distinguished Name (DN)
ro: Folosesc nume distinct (ND)

en: Using Email Address
ro: Folosesc adresa de email

en: Reconnecting to LDAP server...
ro: Reconectare la serverul LDAP...

en: Adding contact to LDAP server...
ro: Adaug contactul pe serverul LDAP...

en: Removing contact from LDAP server...
ro: Şterg contactul de pe serverul LDAP...

en: Modifying contact from LDAP server...
ro: Modific contactul pe serverul LDAP...

en: Receiving LDAP search results...
ro: Primesc rezultatele căutării LDAP...

en: Error performing search
ro: Eşec la căutare

note: translators: the placeholders will be filled by * function names, e.g. * "e_book_add_contact" on book before * "e_book_open
en: "%s" on book before "%s"
ro: „%s” înainte de „%s”

en: book busy
ro: resursă ocupată

en: CORBA exception making "%s" call
ro: Excepţie CORBA la apelul „%s”

en: %s: there is no current operation
ro: %s: nu există o operaţie curentă

en: %s: couldn't cancel
ro: %s: nu am putut anula

en: "%s" on book after "%s"
ro: „%s” după  „%s”

en: %s: cancelled
ro: %s: operaţie anulată

en: %s: Invalid source.
ro: %s: Sursă invalidă.

en: %s: no factories available for uri `%s'
ro: %s: nu sunt date disponibile pentru adresa (URI) `%s'

en: %s: Could not create EBookListener
ro: %s: Nu am putut crea EBookListener

en: %s: there was no self contact uid stored in gconf
ro: %s: nu există în GConf un UID pentru contactul propriu

en: %s: there was no source for uid `%s' stored in gconf.
ro: %s: nu există în GConf o sursă pentru UID-ul „%s”

en: Unique ID
ro: ID unic

en: File Under
ro: Salvează în

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
ro: Nume complet

en: Name
ro: Nume

en: Given Name
ro: Prenume

en: Family Name
ro: Nume de familie

en: Nickname
ro: Poreclă

en: Name or Org
ro: Nume sau organizaţie

note: Address fields
en: Address List
ro: Listă adrese

en: Home Address
ro: Adresă acasă

en: Work Address
ro: Adresă serviciu

en: Other Address
ro: Altă adresă

en: Home Address Label
ro: Etichetă adresă de acasă

en: Work Address Label
ro: Etichetă adresă servici

en: Other Address Label
ro: Etichetă altă adresă

en: Assistant Phone
ro: Telefon asistent

en: Business Phone
ro: Telefon serviciu

en: Business Phone 2
ro: Telefon serviciu 2

en: Business Fax
ro: Fax serviciu

en: Callback Phone
ro: Telefon de revenire

en: Car Phone
ro: Telefon maşină

en: Company Phone
ro: Telefon companie

en: Home Phone
ro: Telefon acasă

en: Home Phone 2
ro: Telefon acasă 2

en: Home Fax
ro: Fax acasă

en: Mobile Phone
ro: Telefon mobil

en: Other Phone
ro: Alt telefon

en: Other Fax
ro: Alt Fax

en: Primary Phone
ro: Telefon principal

note: Email fields
en: Email List
ro: Listă adrese email

en: Mailer
ro: Program email

en: Wants HTML Mail
ro: Preferă mesaje HTML

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
ro: Listă conturi AIM

en: GroupWise Id List
ro: Listă conturi Groupwise

en: Jabber Id List
ro: Listă conturi Jabber

en: Yahoo! Screen Name List
ro: Listă conturi Yahoo!

en: MSN Screen Name List
ro: Listă conturi MSN

en: ICQ Id List
ro: Listă conturi ICQ

en: AIM Home Screen Name 1
ro: Nume cont AIM de acasă 1

en: AIM Home Screen Name 2
ro: Nume cont AIM de acasă 2

en: AIM Home Screen Name 3
ro: Nume cont AIM de acasă 3

en: AIM Work Screen Name 1
ro: Nume cont AIM de servici 1

en: AIM Work Screen Name 2
ro: Nume cont AIM de servici 2

en: AIM Work Screen Name 3
ro: Nume cont AIM de servici 3

en: GroupWise Home Screen Name 1
ro: Nume cont Groupwise de acasă 1

en: GroupWise Home Screen Name 2
ro: Nume cont Groupwise de acasă 2

en: GroupWise Home Screen Name 3
ro: Nume cont Groupwise de acasă 3

en: GroupWise Work Screen Name 1
ro: Nume cont Groupwise de servici 1

en: GroupWise Work Screen Name 2
ro: Nume cont Groupwise de servici 2

en: GroupWise Work Screen Name 3
ro: Nume cont Groupwise de servici 3

en: Jabber Home Id 1
ro: Nume cont Jabber de acasă 1

en: Jabber Home Id 2
ro: Nume cont Jabber de acasă 2

en: Jabber Home Id 3
ro: Nume cont Jabber de acasă 3

en: Jabber Work Id 1
ro: Nume cont Jabber de servici 1

en: Jabber Work Id 2
ro: Nume cont Jabber de servici 2

en: Jabber Work Id 3
ro: Nume cont Jabber de servici 3

en: Yahoo! Home Screen Name 1
ro: Nume cont Yahoo! de acasă 1

en: Yahoo! Home Screen Name 2
ro: Nume cont Yahoo! de acasă 2

en: Yahoo! Home Screen Name 3
ro: Nume cont Yahoo! de acasă 3

en: Yahoo! Work Screen Name 1
ro: Nume cont Yahoo! de la servici 1

en: Yahoo! Work Screen Name 2
ro: Nume cont de Yahoo! de la servici 2

en: Yahoo! Work Screen Name 3
ro: Nume cont Yahoo! de la servici 3

en: MSN Home Screen Name 1
ro: Nume cont MSN de acasă 1

en: MSN Home Screen Name 2
ro: Nume cont MSN de acasă 2

en: MSN Home Screen Name 3
ro: Nume cont MSN de acasă 3

en: MSN Work Screen Name 1
ro: Nume cont MSN de servici 1

en: MSN Work Screen Name 2
ro: Nume cont MSN de servici 2

en: MSN Work Screen Name 3
ro: Nume cont MSN de servici 3

en: ICQ Home Id 1
ro: Id ICQ de acasă 1

en: ICQ Home Id 2
ro: Id ICQ de acasă 2

en: ICQ Home Id 3
ro: Id ICQ de acasă 3

en: ICQ Work Id 1
ro: Id ICQ de servici 1

en: ICQ Work Id 2
ro: Nume cont ICQ de servici 2

en: ICQ Work Id 3
ro: Nume cont ICQ de servici 3

note: Organizational fields
en: Organization
ro: Organizaţie

en: Organizational Unit
ro: Unitate organizaţională

en: Office
ro: Birou

en: Title
ro: Titlu

en: Role
ro: Rol

en: Assistant
ro: Asistent

note: Web fields
en: Homepage URL
ro: Adresă web

en: Weblog URL
ro: Adresă jurnal web

en: Video Conferencing URL
ro: Adresă videoconferinţă

note: Photo/Logo
en: Photo
ro: Poză

en: Logo
ro: Siglă

note: Security fields
en: X.509 Certificate
ro: Certificat X.509

note: Contact categories
en: Category List
ro: Listă categorii

en: Categories
ro: Categorii

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
ro: Adresă (URI) calendar

en: Free/Busy URL
ro: Adresă disponibil/ocupat

en: ICS Calendar
ro: Calendar ICS

note: Misc fields
en: Spouse's Name
ro: Nume soţ/soţie

en: Note
ro: Notă

en: Birth Date
ro: Data naşterii

note: Make sure we have all categories
en: Anniversary
ro: Aniversare

en: List
ro: Listă

en: List Show Addresses
ro: Listă adrese afişate

note: Last modified time
en: Last Revision
ro: Ultima revizie

note: URI of the book to which the contact belongs to
en: Book URI
ro: Adresă (URI) agendă

en: Unnamed List
ro: Listă fără nume

en: Birthday
ro: Ziua de naştere:

en: Birthday: %s
ro: Ziua de naştere: %s

en: Anniversary: %s
ro: Aniversare: %s

en: Can't save calendar data: Malformed URI.
ro: Nu pot salva datele calendarului: adresă (URI) malformată.

en: Reply Requested: by
ro: Răspuns cerut: de

en: Reply Requested: When convenient
ro: Răspuns cerut: Când este convenabil

en: Loading %s items
ro: Încarc %s elemente

en: Invalid server URI
ro: Adresă (URI) server incorectă

en: Authentication failed
ro: Autentificare eşuată

en: Could not create thread for getting deltas
ro: Nu pot crea firul de execuţie pentru obţinerea diferenţelor

en: Could not create cache file
ro: Nu pot crea fişierul cache

en: Could not create thread for populating cache
ro: Nu pot crea firul de execuţie pentru popularea cache-ului

en: Redirected to Invalid URI
ro: Redirecţionat la o adresă (URI) invalidiă

en: Bad file format.
ro: Format de fişier eronat.

en: Not a calendar.
ro: Nu este un calendar

en: Could not retrieve weather data
ro: Nu am putut descărca datele meteorologice

en: Fair
ro: Senin

en: Snow showers
ro: Aversă de zăpadă

en: Snow
ro: Ninsoare

en: Partly cloudy
ro: Parţial înnourat

en: Smoke
ro: Fum

en: Thunderstorms
ro: Furtuni

en: Cloudy
ro: Înnorat

en: Drizzle
ro: Burniţă

en: Sunny
ro: Însorit

en: Dust
ro: Praf

en: Clear
ro: Senin

en: Mostly cloudy
ro: În general noros

en: Windy
ro: Vânt

en: Rain showers
ro: Aversă de ploaie

en: Foggy
ro: Ceţos

en: Rain/snow mixed
ro: Ploaie/ninsoare amestecate

en: Sleet
ro: Lapoviţă

en: Very hot/humid
ro: Foarte cald/umed

en: Blizzard
ro: Furtună de zăpadă

en: Freezing rain
ro: Ploaie cu gheaţă

en: Haze
ro: Ceaţă fină

en: Blowing snow
ro: Ninsoare cu rafale de vânt

en: Freezing drizzle
ro: Burniţă cu gheaţă

en: Very cold/wind chill
ro: Vînt rece/foarte rece

en: Rain
ro: Ploaie

en: Weather: Sunny
ro: Vreme: însorit

en: Weather: Snow
ro: Vreme: ninsoare

en: Weather: Partly Cloudy
ro: Vreme: parţial înnourat

en: Weather: Fog
ro: Vreme: ceaţă

en: Weather: Thunderstorms
ro: Vreme: furtuni

en: Weather: Cloudy
ro: Vreme: înnourat

en: Weather: Rain
ro: Vreme: ploaie

en: %d%% chance of precipitation
ro: şanse de precipitaţii %d%%

en: %.1fcm snow
ro: %.1fcm zăpadă

en: %.1fin snow
ro: %.1fin zăpadă

en: %.1f-%.1fcm snow
ro: %.1f-%.1fcm zăpadă

en: Untitled appointment
ro: Întâlnire fără nume

en: 1st
ro: 1

en: 2nd
ro: 2

en: 3rd
ro: 3

en: 4th
ro: 4

en: 5th
ro: 5

en: 6th
ro: 6

en: 7th
ro: 7

en: 8th
ro: 8

en: 9th
ro: 9

en: 10th
ro: 10

en: 11th
ro: 11

en: 12th
ro: 12

en: 13th
ro: 13

en: 14th
ro: 14

en: 15th
ro: 15

en: 16th
ro: 16

en: 17th
ro: 17

en: 18th
ro: 18

en: 19th
ro: 19

en: 20th
ro: 20

en: 21st
ro: 21

en: 22nd
ro: 22

en: 23rd
ro: 23

en: 24th
ro: 24

en: 25th
ro: 25

en: 26th
ro: 26

en: 27th
ro: 27

en: 28th
ro: 28

en: 29th
ro: 29

en: 30th
ro: 30

en: 31st
ro: 31

en: High
ro: Ridicat

en: Low
ro: Scăzut

note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
ro: Nedefinit

note: FIXME: Try to get the parent uri so that we dont have to ask the password again
en: Enter password for %s to enable proxy for user %s
ro: Introduceţi parola pentru %s pentru activarea proxy-ului pentru utilizatorul %s

en: Enter password for %s (user %s)
ro: Introduceţi parola pentru %s (utilizator %s)

en: Invalid argument
ro: Argument invalid

en: Backend is busy
ro: Backend-ul este ocupat

en: Repository is offline
ro: Arhiva este deconectată

en: No such calendar
ro: Nu există calendarul căutat

en: Object not found
ro: Obiectul nu a fost găsit

en: Invalid object
ro: Obiect invalid

en: URI not loaded
ro: Adresă (URI) neîncărcată

en: URI already loaded
ro: Adresă (URI) deja încărcată

en: Permission denied
ro: Acces interzis

en: Unknown User
ro: Utilizator necunoscut

en: Object ID already exists
ro: Identificatorul obiectului există deja

en: Protocol not supported
ro: Protocol nesuportat

en: Operation has been cancelled
ro: Operaţia a fost anulată

en: Could not cancel operation
ro: Nu am putut anula operaţia

en: Authentication required
ro: Necesită autentificare

en: A CORBA exception has occurred
ro: S-a produs o excepţie CORBA

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: No error
ro: Fără eroare

en: "%s" expects no arguments
ro: „%s” nu necesită nici un argument

en: "%s" expects one argument
ro: „%s”  necesită cel puţin un argument

en: "%s" expects the first argument to be a string
ro: „%s” necesită ca primul argument să fie un şir

en: "%s" expects the first argument to be an ISO 8601 date/time string
ro: „%s” necesită ca primul argument să fie un şir tip dată/timp de tipul ISO 8601

en: "%s" expects two arguments
ro: „%s” necesită două argumente

en: "%s" expects the first argument to be a time_t
ro: „%s” necesită ca primul argument să fie de tipul time_t

en: "%s" expects the second argument to be an integer
ro: „%s” necesită ca al doilea parametru să fie un număr întreg

en: "%s" expects the second argument to be a time_t
ro: „%s” necesită ca al doilea argument sa fie de tipul time_t

en: "%s" expects the second argument to be a string
ro: „%s” necesită ca al doilea argument să fie un şir

en: "%s" expects the first argument to be either "any", "summary", or "description", or "location"
ro: „%s” necesită ca primul argument să fie unul din următoarele: „oricare”, „sumar”, „descriere” sau „locaţie”

en: "%s" expects at least one argument
ro: „%s” necesită cel puţin un argument

en: "%s" expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
ro: „%s” necesită ca toate sau doar un argument să fie şiruri şi doar un singur argument să fie de tip boolean cu valoare falsă (#f)

en: Signing is not supported by this cipher
ro: Semnarea nu este suportată de acest cifru

en: Signing message
ro: Semnez mesajul

en: Verifying is not supported by this cipher
ro: Verificarea nu este suportată de acest cifru

en: Verifying message
ro: Verific mesajul

en: Encryption is not supported by this cipher
ro: Criptarea nu este suportată de acest cifru

en: Encrypting message
ro: Criptez mesajul

en: Decryption is not supported by this cipher
ro: Decriptarea nu este suportată de acest cifru

en: Decrypting message
ro: Decriptez mesajul

en: You may not import keys with this cipher
ro: Nu puteţi importa chei cu acest cifru

en: You may not export keys with this cipher
ro: Nu puteţi exporta chei cu acest cifru

en: Unable to create cache path
ro: Nu pot crea calea pentru cache

en: Could not remove cache entry: %s: %s
ro: Nu am putut şterge înregistrarea din cache: %s: %s

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
ro: Nu pot scrie intrarea în log: %s
    La reconectarea pe acest server
    anumite operaţii nu vor fi refăcute.

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
ro: Nu pot deschide „%s”:
    %s
    Modificările efectuate în acest director nu vor fi resincronizate.

en: Resynchronizing with server
ro: Resincronizez cu serverul

en: Copy folder content locally for offline operation
ro: Copiază local conţinutul directorului pentru modul de lucru deconectat

en: Downloading new messages for offline mode
ro: Transfer noile mesaje pentru modul deconectat

en: Preparing folder '%s' for offline
ro: Pregătesc directorul „%s” pentru modul deconectat

en: You must be working online to complete this operation
ro: Pentru a completa această operaţie trebuie să fiţi în modul online

en: Failed to create pipe to '%s': %s
ro: Nu am putut crea conexiunea (pipe) către '%s': %s

en: Failed to create child process '%s': %s
ro: Eşec la crearea procesului copil '%s': %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
ro: Am primit un flux de mesaj invalid de la %s: %s

en: Syncing folders
ro: Sincronizez directoarele

en: Error parsing filter: %s: %s
ro: Eşec la procesarea filtrului: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
ro: Eşec la execuţia filtrului: %s: %s

en: Unable to open spool folder
ro: Nu pot deschide directorul „spool”

en: Unable to process spool folder
ro: Nu pot procesa directorul „spool”

en: Getting message %d (%d%%)
ro: Primesc mesajul %d (%d%%)

en: Cannot open message
ro: Nu pot deschide mesajul

en: Failed on message %d
ro: Eşec la mesajul %d

en: Syncing folder
ro: Sincronizare director

en: Complete
ro: Terminat

en: Getting message %d of %d
ro: Primesc mesajul %d din %d

en: Failed at message %d of %d
ro: Eşec la mesajul %d din %d

en: Failed to retrieve message
ro: Eşec la descărcarea mesajului

en: Invalid arguments to (system-flag)
ro: Argumente invalide către (system-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
ro: Argumente invalide către (user-tag)

en: Failed to create create child process '%s': %s
ro: Eşec la crearea procesului copil '%s': %s

note: A filter search is a search through your filters, ie. your filters is the corpus being searched thru.
en: Error executing filter search: %s: %s
ro: Eşec la execuţia filtrului de căutare: %s: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
ro: Nu pot procesa expresia de căutare: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
ro: Eşec la execuţia expresiei de căutare: %s:
    %s

en: (match-all) requires a single bool result
ro: (match-all) necesită un singur rezultat boolean

en: (match-threads) not allowed inside match-all
ro: (match-threads) nepermis în interiorul match-all

en: (match-threads) requires a match type string
ro: (match-threads) necesită o potrivire de tip string

en: (match-threads) expects an array result
ro: (match-threads) necesită un rezultat de tip vector

en: (match-threads) requires the folder set
ro: (match-threads) necesită un set de directoare

en: Performing query on unknown header: %s
ro: Execut interogarea într-un antet necunoscut: %s

en: Unsupported operation: append message: for %s
ro: Operaţie nesuportată: adăugare mesaj: pentru %s

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
ro: Operaţie nesuportată: căutare după expresie: pentru %s

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
ro: Operaţie nesuportată: căutare dupa UID-uri: pentru %s

en: Moving messages
ro: Mut mesajele

en: Copying messages
ro: Copiez mesajele

en: Learning junk
ro: Învăţ să identific mesajele nesolicitate

en: Learning non-junk
ro: Învăţ să identific mesajele legitime

en: Filtering new message(s)
ro: Filtrez mesajul(ele) noi

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
ro: Am întâlnit mesaj de stare GnuPG neaşteptat:
    
    %s

en: Failed to parse gpg userid hint.
ro: Eşec la procesarea informaţiei indicative userid igpg.

en: Failed to parse gpg passphrase request.
ro: Eşec la procesarea cererii pentru parola gpg.

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: "%s"
ro: Aveţi nevoie de o parolă pentru a debloca cheia
    pentru utilizatorul: „%s”

en: Cancelled.
ro: Anulat.

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
ro: Eşec la deblocarea cheii secrete: s-au introdus 3 parole greşite.

en: Unexpected response from GnuPG: %s
ro: Răspuns neaşteptat de la GnuPG: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
ro: Nu pot cripta mesajul: Nu au fost specificaţi destinatari valizi

note: always called on an i/o error
en: Failed to execute gpg: %s
ro: Eşec la executarea gpg: %s

en: Could not generate signing data: %s
ro: Nu pot genera datele pentru semnătura: %s

en: Failed to execute gpg.
ro: Eşec la executarea gpg.

en: This is a digitally signed message part
ro: Aceast fişier face parte dintr-un mesaj semnnat

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
ro: Nu pot verifica semnătura mesajului: Formatul mesajului este incorect

en: Cannot verify message signature: could not create temp file: %s
ro: Nu pot verifica semnătura mesajului: nu am putut crea fişierul temporar: %s

en: Could not generate encrypting data: %s
ro: Nu pot genera datele de criptare: %s

en: This is a digitally encrypted message part
ro: Aceast fişier face parte dintr-un mesaj criptat

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
ro: Eşec la decriptarea părţii MIME: eroare de protocol

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
ro: Nu pot decripta mesajul: format mesaj incorect

en: Encrypted content
ro: Conţinut criptat

en: Unable to parse message content
ro: Nu pot parsa conţinutul mesajului

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Cannot build locking helper pipe: %s
ro: Nu am putut crea conexiunea pentru ajutorul la blocare: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
ro: Nu am putut bifurca ajutorul pentru blocare: %s

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
ro: Nu am putut bloca „%s”: eroare de protocol în ajutorul la blocare

en: Could not lock '%s'
ro: Nu pot bloca: '%s'

en: Could not create lock file for %s: %s
ro: Nu pot crea fişierul de blocare pentru %s: %s

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
ro: Timp expirat la încercarea de blocare a fişierului %s. Încercaţi mai târziu.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
ro: Eşuare la blocare prin folosirea fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
ro: Eşec la blocarea prin folosirea flock(2): %s

en: Could not check mail file %s: %s
ro: Nu pot verifica fişierul de mail %s: %s

en: Could not open mail file %s: %s
ro: Nu pot deschide fişierul de mail %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
ro: Nu pot deschide fişierul temporar de mail  %s: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
ro: Eşuare la stocarea mesajului în fişierul temporar %s: %s

en: Could not create pipe: %s
ro: Nu pot crea conexiunea: %s

en: Could not fork: %s
ro: Nu pot bifurca: %s

en: Movemail program failed: %s
ro: Eşuare program de mutare mesaje: %s

en: (Unknown error)
ro: (Eroare necunoscută)

en: Error reading mail file: %s
ro: Eşec la citirea fişierului cu mesaje: %s

en: Error writing mail temp file: %s
ro: Eşec la scrierea fişierului temporar de mesaje: %s

en: Error copying mail temp file: %s
ro: Eşec la copierea fişierului temporar de mesaje: %s

en: parse error
ro: eroare de parsare

en: Cancelled
ro: Revocat

en: cannot create thread
ro: nu pot crea firul de execuţie

en: Resolving: %s
ro: Rezolv: %s

en: Host lookup failed
ro: Eşec la căutarea gazdei

en: Host lookup failed: %s: %s
ro: Eşec la căutarea gazdei: %s: %s

en: Resolving address
ro: Rezolvarea adresei

en: Name lookup failed
ro: Eşec la căutarea numelui

en: Name lookup failed: %s
ro: Eşec la căutarea numelui: %s

en: Syncing messages in folder '%s' to disk
ro: Sincronizez mesajele pe disc în directorul '%s'

en: Cannot write offline journal for folder `%s': %s
ro: Nu pot scrie jurnalul offline pentru directorul `%s': %s

en: Virtual folder email provider
ro: Furnizor  virtual de  director email

en: For reading mail as a query of another set of folders
ro: Pentru citirea mailului ca  o 'cerere de citire' făcută în alt grup de directoare mail

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
ro: Nu pot încărca %s: Încărcarea modulului nu e suportată în acest sistem.

en: Could not load %s: %s
ro: Nu pot încărca %s: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
ro: Nu pot încărca %s: Nu există cod de iniţializare în modul

en: No provider available for protocol `%s'
ro: Nu a fost găsit un furnizor valid pentru protocolul `%s'

en: Anonymous
ro: Anonim

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
ro: Această opţiune vă va conecta la serverul specificat, folosind o logare anonimă.

en: Authentication failed.
ro: Eşec de autentificare.

en: Invalid email address trace information:
    %s
ro: informaţie tip urmă : adresă de email este  eronată:
    %s

en: Invalid opaque trace information:
    %s
ro: informaţie tip urmă : informaţia nu este transparentă:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
ro: informaţie tip urmă : este greşită:
    %s

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
ro: Această opţiune vă va conecta la serverul specificat folosind o parolă criptată  prin CRAM-MD5, dacă acest server  suportă aceasta tehnică.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
ro: Această opţiune vă va conecta la serverul specificatfolosind o parolă criptată prin DIGEST-MD5, dacă acest server  suportă aceasta tehnică.

en: Server challenge too long (>2048 octets)
ro: Procesul de autentificare este  prea lung(cheia de criptare este mai mare de 2048 octeţi)

en: Server challenge invalid
ro: Server de autentificare invalid

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
ro: Serverul de autentificare a descoperit o neregulă în elementul "calitatea protecţiei"

en: Server response did not contain authorization data
ro: Datele de autorizare lipsesc din răspunsul serverului

en: Server response contained incomplete authorization data
ro: Datele de autorizare incomplete în răspunsul serverului

en: Server response does not match
ro: Răsunsul server nepotrivit

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
ro: Pentru conectare - la server- prin Kerberos 5

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
ro: Mecanismul specificat nu este suportat de informaţia de credibilitate oferită, sau nu este recunoscut de implementare.

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
ro: Parametrul furnizat nume_ţintă a fost formatat greşit.

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
ro: Parametrul furnizat nume_ţintă a conţinut un nume invalid sau de tip nesuportat.

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
ro: Element_intrare conţine legături de canale diferite de cele specificate prin parametrul legătură_canal_intrare

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
ro: Element_intrare conţine o semnătura invalidă, sau o semnătură care nu a putut fi verificată.

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
ro: Informaţia de credibilitate oferită nu este validă pentru iniţierea contextului, sau gestionarul de credibilitate nu are referită nici o informaţie de credibilitate.

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
ro: Descriptorul de context furnizat nu se referă la un context valid.

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
ro: Verificările pentru consistenţă a obiectului_intrare au eşuat.

en: The consistency checks performed on the credential failed.
ro: Verificările pentru  consistenţă a credibilităţii au eşuat

en: The referenced credentials have expired.
ro: Referinţele  credibilitătii au expitat

en: Bad authentication response from server.
ro: Răspunsul serverului de autentificare este negativ.

en: Unsupported security layer.
ro: Strat de securitate nesuportat

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
ro: Pentru conectare - la server - prin Kerberos 4

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
ro: Nu pot lua tichetul Kerberos:
    %s

en: Login
ro: Logare - autentificată -

en: This option will connect to the server using a simple password.
ro: Pentru conectare - la server - prin parolă - în clar -.

en: Unknown authentication state.
ro: Starea autentificării necunoscută.

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
ro: Pentru conectare - la un  server bazat pe Windows  - prinNTLM/ Secure Password Authentification

en: PLAIN
ro: clar

en: POP before SMTP
ro: POP înainte de SMTP

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
ro: Această opţiune va autoriza o conexiune POP înainte de a încerca SMTP

en: POP Source URI
ro: Sursă POP ptr. URI

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
ro: Autentificare POP înainte de SMTP folosind o modalitate de transport necunoscută

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
ro: Autentificare POP înainte de SMTP folosind o sursă ne-pop

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
ro: Compilarea  eşuată a expresiei regulate: %s: %s

en: URL '%s' needs a username component
ro: URL '%s' necesită o componentă nume utilizator

en: URL '%s' needs a host component
ro: URL '%s' necesită o componentă gazdă

en: URL '%s' needs a path component
ro: URL '%s' necesită o componentă de cale

en: Could not create directory %s:
    %s
ro: Nu pot crea directorul %s:
    %s

en: Cannot find certificate for '%s'
ro: Nu pot găsi certificatul pentru '%s'

en: Cannot create CMS message
ro: Nu pot crea mesajul CMS

en: Cannot create CMS signed data
ro: Nu pot crea datele semnate CMS

en: Cannot attach CMS signed data
ro: Nu pot ataşa datele semnate CMS

en: Cannot attach CMS data
ro: Nu pot ataşa datele CMS

en: Cannot create CMS Signer information
ro: Nu pot crea informaţiile CMS ale semnatarului

en: Cannot find certificate chain
ro: Nu pot găsi lanţul de certificare

en: Cannot add CMS Signing time
ro: Nu pot adăuga data semnăturii CMS

en: Encryption certificate for '%s' does not exist
ro: Nu exista certificatul de criptare pentru '%s'

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
ro: Nu pot adăuga atributul SMIMEEncKeyPrefs

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
ro: Nu pot adăuga atributul MS SMIMEEncKeyPrefs

en: Cannot add encryption certificate
ro: Nu pot adăuga certificatul de criptare

en: Cannot add CMS Signer information
ro: Nu pot adăuga informaţiile CMS ale semnatarului

en: Cannot create encoder context
ro: Nu pot crea contextul pentru codare

en: Failed to add data to CMS encoder
ro: Eşuare la adăugarea datelor în codorul CMS

en: Failed to encode data
ro: Eşec la codarea datelor

en: Unverified
ro: Neverificat

en: Good signature
ro: Semnătură bună

en: Bad signature
ro: Semnătură eronată

en: Content tampered with or altered in transit
ro: Conţinut modificat sau alterat la tranzitare

en: Signing certificate not found
ro: Certificat de semnătură necunoscut

en: Signing certificate not trusted
ro: Certificat de semnătură fară crebilitate

en: Signature algorithm unknown
ro: Algoritm de semnătură necunoscută

en: Signature algorithm unsupported
ro: Algoritm de semnătură nesuportată

en: Malformed signature
ro: Semnătura malformată

en: Processing error
ro: Eroare de procesare

en: No signed data in signature
ro: Semnătura nu conţine date semnate

en: Digests missing from enveloped data
ro: Lipsa datelor 'digest' din stratul de încapsulare al datelor

en: Cannot calculate digests
ro: Nu pot calcula sumele de control

en: Cannot set message digests
ro: Nu pot seta sumele de control

en: Certificate import failed
ro: Eşec la importarea certificatului

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
ro: Certificatul este singurul mesaj, nu pot verifica certificatele

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
ro: Certificatul este singurul mesaj, certificatele au fost importate şi verificate

en: Cannot find signature digests
ro: Nu pot gasi sumele de control ale semnăturii

en: Signer: %s <%s>: %s
ro: Semnatar: %s <%s>: %s

en: Decoder failed
ro: Decriptare eşuată

en: Cannot find certificate for `%s'
ro: Nu pot găsi certificatul pentru `%s'

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
ro: Nu pot găsi algoritmul comun brut de criptare

note: PORT_GetError(); ??
en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
ro: Nu pot aloca un slot pentru cheia brută de criptare

en: Cannot create CMS Message
ro: Nu pot crea mesajul CMS

en: Cannot create CMS Enveloped data
ro: Nu pot crea datele CMS Enveloped

en: Cannot attach CMS Enveloped data
ro: Nu pot ataşa datele CMS Enveloped

en: Cannot attach CMS data object
ro: Nu pot ataşa datele obiect CMS

en: Cannot create CMS Recipient information
ro: Nu pot crea informaţia de destinatar CMS

en: Cannot add CMS Recipient information
ro: Nu pot adăuga informaţia de destinatar CMS

en: Failed to add data to encoder
ro: Eşec la adăugarea datelor la codor

en: Decoder failed, error %d
ro: Decodarea a eşuat, eroare %d

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
ro: Decriptare S/MIME:  nu a fost găsi nici un conţinut criptat

en: import keys: unimplemented
ro: import de chei: neimplementat

en: export keys: unimplemented
ro: export de  chei: neimplementat

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
ro: Nu se poate obţine directorul: Operaţie invalidă pentru acest depozit

en: Cannot create folder `%s': folder exists
ro: Nu pot crea directorul `%s': director existent

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
ro: Nu pot crea directorul: Operaţie invalidă pe acest depozit

en: Cannot create folder: %s: folder exists
ro: Nu pot crea directorul: %s: directorul există

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
ro: Nu pot şterge directorul: %s: Operaţie invalidă

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
ro: Nu pot redenumi directorul: %s: Operaţie invalidă

note: the name of the Trash folder, used for deleted messages
en: Trash
ro: Gunoi

note: the name of the Junk folder, used for spam messages
en: Junk
ro: Gunoi

en: Unable to get issuer's certificate
ro: Nu pot prelua certificatul emiţătorului

en: Unable to get Certificate Revocation List
ro: Nu pot prelua lista de revocare a certificatelor

en: Unable to decrypt certificate signature
ro: Eşec la decriptarea semnăturii certificatului

en: Unable to decrypt Certificate Revocation List signature
ro: Nu pot decripta semnătura listei de revocare a certificatelor

en: Unable to decode issuer's public key
ro: Nu pot decoda cheia publică a emiţătorului

en: Certificate signature failure
ro: Certificarea semnăturii a eşuat

en: Certificate Revocation List signature failure
ro: Certificarea listei de revocatie a signaturii a eşuat

en: Certificate not yet valid
ro: Certificatul nu este valid - momentan -

en: Certificate has expired
ro: Certificatul a expirat

en: CRL not yet valid
ro: CRL nu este valid - momentan -

en: CRL has expired
ro: CRL a expirat

en: Error in CRL
ro: Eroare în CRL

en: Out of memory
ro: Nu mai există memorie disponibilă

en: Zero-depth self-signed certificate
ro: Certificat auto-semnat fară acoperire

en: Self-signed certificate in chain
ro: Certificat auto-semnat în lanţ

en: Unable to get issuer's certificate locally
ro: Nu pot prelua certificatul emiţătorului local

en: Unable to verify leaf signature
ro: Eşec la verificarea semnăturii finale.

en: Certificate chain too long
ro: Lanţul certificatului este prea lung

en: Certificate Revoked
ro: Certificatul revocat

en: Invalid Certificate Authority (CA)
ro: Autoritate de certificare (CA) invalidă

en: Path length exceeded
ro: Calea 'path' prea mare

en: Invalid purpose
ro: Scop invalid

en: Certificate untrusted
ro: Certificat neverificat

en: Certificate rejected
ro: Certificat respins

en: Subject/Issuer mismatch
ro: Subiect/Emiţător care  nu corespunde

en: AKID/SKID mismatch
ro: AKID/SKID  care nu corespunde

en: AKID/Issuer serial mismatch
ro: Seria AKID/Issue care nu corespunde

en: Key usage does not support certificate signing
ro: Cheia folosita nu suportă semnarea certificatului

en: Error in application verification
ro: Eşec la verificarea aplicaţiei

en: Issuer:            %s
    Subject:           %s
    Fingerprint:       %s
    Signature:         %s
ro: Emiţător: %s
    Subiect: %s
    Amprentă: %s
    Semnătură: %s

en: GOOD
ro: BINE

en: BAD
ro: RĂU

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
ro: Certificat eronat de la %s:
    
    %s
    
    %s
    
    Doriţi, totuşi, să-l  acceptaţi ?

note: construct our user prompt
en: SSL Certificate check for %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept?
ro: Verificarea certificatului SSL pentru %s:
    
    %s
    
    Doriţi, totuşi, să-l acceptaţi?

en: Certificate problem: %s
    Issuer: %s
ro: Problemă cu certificatul: %s
    Emiţător: %s

en: Bad certificate domain: %s
    Issuer: %s
ro: Domeniul certificatului incorect: %s
    Emiţător: %s

en: Certificate expired: %s
    Issuer: %s
ro: Certificat expirat: %s
    Emiţător: %s

en: Certificate revocation list expired: %s
    Issuer: %s
ro: Lista certificatelor de revocare expirată: %s
    Emiţător: %s

en: Could not parse URL `%s'
ro: Nu pot parsa URL `%s'

en: Error storing `%s': %s
ro: Eşec la stocare `%s': %s

en: No such message %s in %s
ro: Nu există mesajul %s în %s

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
ro: Nu pot copia sau muta mesajele într-un director virtual

en: Unmatched
ro: Nici o potrivire

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
ro: Nu pot şterge directorul: %s: directorul nu există

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
ro: Nu pot redenumi directorul: %s: directorul nu există

en: Cannot copy messages to the Trash folder
ro: Nu pot copia mesajele în directorul Gunoi/Trash

en: Cannot copy messages to the Junk folder
ro: Nu pot copia mesajele în directorul Junk

en: Cannot get message: %s
      %s
ro: Nu pot lua mesajul: %s
      %s

en: No such message
ro: Acest mesaj nu există

en: User cancelled
ro: Operaţia anulată de către utilizator

en: Cannot get message %s: %s
ro: Nu pot lua mesajul: %s: %s

en: This message is not available in offline mode.
ro: Acest mesaj nu este disponibil în modul deconectat.

en: Could not get message
ro: Nu pot luat mesajul

en: Could not load summary for %s
ro: Nu pot încărca sumarul pentru %s

en: Fetching summary information for new messages
ro: Transfer sumarul pentru noile mesaje

en: Cannot create message: %s
ro: Nu pot crea mesajul: %s

en: Cannot append message to folder `%s': %s
ro: Nu pot adăuga mesajul la directorul `%s': %s

en: Cannot get folder container %s
ro: Nu pot lua container-ul directorului %s

en: Cannot append message in offline mode: cache unavailable
ro: Nu pot adăuga mesajul in modul deconectat: cache nedisponibil

en: Cannot append message in offline mode: %s
ro:  Nu pot adăuga mesajul in modul deconectat: %s

en: Checking for new mail
ro: Verificare de noi mailuri

en: Check for new messages in all folders
ro: Verific mesajele noi în toate directoarele

en: Options
ro: Opţiuni

en: Apply filters to new messages in Inbox on this server
ro: Aplică, pe acest server. in INBOX, filtrele pe mesajele noi

en: Check new messages for Junk contents
ro: Verifică mesajele noi pentru conţinutul 'nefolositor' ( junk )

en: Only check for Junk messages in the INBOX folder
ro: Verifică în directorul INBOX  mesaje nefolositoare (junk)

en: Automatically synchronize account locally
ro: Sincronizează automat contul local

en: SOAP Settings
ro: Setări SOAP

en: Post Office Agent SOAP Port:
ro: Portul SOAP pentru Agentul Post Office:

en: For accessing Novell GroupWise servers
ro: Pentru accesarea serverelor Novell GroupWise

en: Password
ro: Parola

en: This option will connect to the GroupWise server using a plaintext password.
ro: Această opţiune vă va conecta la serverul GroupWise folosind o parolă în clar.

en: Host or user not available in url
ro: Gazdă sau utilizator nu este disponibil în url

en: %sPlease enter the GroupWise password for %s@%s
ro: %sVă rog introduceţi parola GroupWise pentru %s@%s

en: You didn't enter a password.
ro: Nu aţi introdus o parolă.

en: Unable to authenticate to GroupWise server.
ro: Eşec la autentificarea la server-ul GroupWise

en: Some features may not work correctly with your current server version
ro: Unele facilităţi nu vor funcţiona cu versiunea curentă a serverului

en: No such folder %s
ro: Nu există directorul %s

en: Cannot get folder info in offline mode.
ro: Nu pot lua informaţiile directorului în modul  deconectat.

en: Cannot create GroupWise folders in offline mode.
ro: Nu pot crea directoare GroupWise în modul  deconectat.

en: Cannot delete GroupWise folders in offline mode.
ro: Nu pot şterge directoarele GroupWise în modul  deconectat.

en: Cannot rename Groupwise folder `%s' to `%s'
ro: Nu pot redenumi directorul Groupwise `%s' în `%s'

en: Cannot rename GroupWise folders in offline mode.
ro: Nu pot redenumi directoarele GroupWise în modul  deconectat.

en: GroupWise server %s
ro: Server GroupWise %s

en: GroupWise service for %s on %s
ro: Serviciu GroupWise pentru %s pe %s

en: GroupWise mail delivery via %s
ro: Mesaje GroupWise livrate prin %s

en: Sending Message
ro: Trimit mesajul

en: Operation cancelled
ro: Operaţia anulată

en: Server unexpectedly disconnected: %s
ro: Deconectare neaşteptată de server: %s

note: for imap ALERT codes, account user@host we might get a ']' from a BAD response since we +12, but who cares?
en: Alert from IMAP server %s@%s:
    %s
ro: Alertă pe serverul IMAP %s@%s:
    %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
ro: Răspuns neaşteptat de la serverul IMAP: %s

en: IMAP command failed: %s
ro: Comanda IMAP eşuată: %s

en: Server response ended too soon.
ro: Răspunsul serverului terminat prea repede.

en: IMAP server response did not contain %s information
ro: Răspunsul dat de serverului IMAP nu conţine informaţia %s

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
ro: Răspunsul  neaşteptat de OK din partea serverului IMAP: %s

en: Could not create directory %s: %s
ro: Nu pot crea directorul %s: %s

en: Folder was destroyed and recreated on server.
ro: Directorul a fost distrus şi recreat pe server.

note: Check UIDs and flags of all messages we already know of.
en: Scanning for changed messages
ro: Verific pentru mesaje schimbate

en: Unable to retrieve message: %s
ro: Nu pot descărca mesajul: %s

en: This message is not currently available
ro: Mesajul nu este disponibil în mod curent

en: Incomplete server response: no information provided for message %d
ro: Răspunsul serverului incomplet: nici o informaţie furnizată pentru mesajul %d

en: Incomplete server response: no UID provided for message %d
ro: Răspunsul serverului incomplet: nici un UID furnizat pentru mesajul %d

en: Unexpected server response: Identical UIDs provided for messages %d and %d
ro: Răspunsul serverului neaşteptat: UID-uri identice furnizate pentru mesajele %d şi %d

en: Could not find message body in FETCH response.
ro: Nu pot găsi corpul mesajului în răspunsul căutat.

en: Could not open cache directory: %s
ro: Nu pot deschide directorul cache: %s

en: Failed to cache message %s: %s
ro: Eşec la adăugarea în cache a mesajului %s: %s

en: Failed to cache %s: %s
ro: Eşec la adăugarea în cache %s: %s

en: Checking for New Mail
ro: Verificare de noi mailuri

en: C_heck for new messages in all folders
ro: _Verifică mesajele noi din toate directoarele

en: Connection to Server
ro: Conexiune la server

en: _Use custom command to connect to server
ro: Foloseşte comandă personalizată pentru conectarea la server

en: Command:
ro: Comanda:

en: Folders
ro: Directoare

en: _Show only subscribed folders
ro: Arată numai do_sare înscrise

en: O_verride server-supplied folder namespace
ro: S_uprascrie spaţiul de nume în directoarele serverului de stocaj

en: Namespace
ro: Nume spaţiu

en: _Apply filters to new messages in INBOX on this server
ro: _Aplică  pe acest server filtrele pe mesajele noi din INBOX

en: Check new messages for _Junk contents
ro: Verifică  conţinutul _spam în mesajele noi

en: Only check for Junk messa_ges in the INBOX folder
ro: Verifică  mesa_je spam doar în directorul INBOX

en: Automatically synchroni_ze remote mail locally
ro: Sincroni_zează automat mesajul la distanţă cu cel local

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
ro: Pentru citirea şi stocarea mesajelor pe servere IMAP.

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
ro: Această opţiune vă va conecta la serverul IMAP specificat, folosind o parolă în clar

en: IMAP server %s
ro: Server IMAP %s

en: IMAP service for %s on %s
ro: Serviciu IMAP pentru %s pe %s

en: Could not connect to %s: %s
ro: Nu mă pot conecta la %s: %s

en: SSL unavailable
ro: SSL nedisponibil

en: Connection cancelled
ro: Conexiune anulată

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
ro: Eşec la conectarea  securizată la  serverul IMAP %s : %s

en: STARTTLS not supported
ro: STARTTLS nu este suportat

en: SSL negotiations failed
ro: Eşec la negocierea SSL

en: SSL is not available in this build
ro: Această construcţie nu are suport SSL

en: Could not connect with command "%s": %s
ro: Nu mă pot conecta prin comanda "%s": %s

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
ro: Serverul IMAP %s nu suportă tipul cerut de autentificare %s

en: No support for authentication type %s
ro: Tip de autentificare nesuportat %s

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
ro: %sVă rog intoduceţi parola IMAP pentru %s@%s

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
ro: Autentificare eşuată la serverul IMAP.
    %s

en: The folder name "%s" is invalid because it contains the character "%c"
ro: Numele directorului "%s" este invalid deoarece conţine caracterul "%c"

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
ro: Directorul părinte nu are permisiunile necesare pentru a conţine subdirectoare

en: Cannot create folder `%s': folder exists.
ro: Nu pot crea directorul `%s': directorul există.

en: Unknown parent folder: %s
ro: Director părinte necunoscut: %s

en: Failed sending command to IMAP server %s: %s
ro: Eşec la trimiterea comenzii către serverul IMAP %s:%s

en: Unexpected response from IMAP4 server %s: %s
ro: Răspuns neaşteptat de la server-ul IMAP4 %s: %s

en: Unexpected greeting from IMAP server %s.
ro: Răspuns neaşteptat de la serverul IMAP %s.

en: Cannot select folder `%s': Invalid mailbox name
ro: Nu pot selecta directorul `%s': Nume de cutie poştală greşită

en: Cannot select folder `%s': Bad command
ro: Nu pot selecta directorul `%s': Comandă eronată

en: IMAP4 server %s unexpectedly disconnected: %s
ro: Serverul IMAP4 %s deconectat neaşteptat: %s

en: Enable Mailing-List detection required for some filter and vFolder rules
ro: Detectarea Mailing-List necesită activarea de reguli de filtre si vFolder

en: Cannot access folder `%s': %s
ro: Nu pot accesa directorul: `%s': %s

en: Cannot sync flags to folder `%s': Unknown
ro: Nu pot sicroniza drapelele directorului `%s': Necunoscut

en: Cannot sync flags to folder `%s': Bad command
ro: Nu pot  sicroniza drapelele directorulu `%s':  comandă greşită

en: Cannot expunge folder `%s': Unknown
ro: Nu pot elimina directorul `%s': Necunoscut

en: Cannot expunge folder `%s': Bad command
ro: Nu pot elimina directorul `%s': Comanda eronată

en: Cannot get message %s from folder `%s': No such message
ro: Nu pot prelua mesajul %s din directorul `%s': Nu există mesajul

en: Cannot get message %s from folder `%s': Bad command
ro: Nu pot prelua mesajul %s din directorul `%s': Comandă eronată

en: Cannot append message to folder `%s': Folder is read-only
ro: Nu pot adăuga mesajul la directorul `%s': directorul este protejat la scriere

en: Cannot append message to folder `%s': Unknown error
ro: Nu pot adăuga mesajul la directorul `%s': eroare necunoscută

en: Cannot append message to folder `%s': Bad command
ro: Nu pot adăuga mesajul la directorul `%s': comandă greşită

en: Cannot move messages from folder `%s' to folder `%s': Unknown
ro: Nu pot deplasa mesajul din directorul `%s' in  dosarul `%s': necunoscut

en: Cannot copy messages from folder `%s' to folder `%s': Unknown
ro: Nu pot copia  mesajul din directorul `%s' in  dosarul `%s': necunoscut

en: Cannot move messages from folder `%s' to folder `%s': Bad command
ro: Nu pot deplasa mesajul din directorul `%s' in  dosarul `%s':  comandă greşită

en: Cannot copy messages from folder `%s' to folder `%s': Bad command
ro: Nu pot copia  mesajul din directorul `%s' in  dosarul `%s'':  comandă greşită

en: For reading and storing mail on IMAPv4rev1 servers.
ro: Pentru citirea şi stocarea mesajelor pe servere IMAPv4rev1

en: This option will connect to the IMAPv4rev1 server using a plaintext password.
ro: Această opţiune vă va conecta la serverul IMAPrev1 folosind o parolă în clar

en: Cannot authenticate to IMAP server %s using the %s authentication mechanism
ro: Nu mă pot autentifica la serverul IMAP %s folosind mecanismul de autentificare %s

en: %sPlease enter the IMAP password for %s on host %s
ro: %sIntroduceţi vă rog parola IMAP pentru %s pe serverul %s

en: Cannot authenticate to IMAP server %s using %s
ro: Nu mă pot autentifica la serverul IMAP %s folosind %s

en: Cannot create IMAP folders in offline mode.
ro: Nu pot crea directoare IMAP în modul deconectat

en: Cannot get folder `%s' on IMAP server %s: Unknown
ro: Nu pot lua directorul `%s; pe serverul IMAP %s: Motiv necunoscut

en: Cannot create folder `%s': Invalid mailbox name
ro: Nu pot crea directorul `%s': Nume invalid de căsuţă poştală

en: Cannot create folder `%s': Bad command
ro: Nu pot crea directorul `%s': Comandă eronată

en: Cannot delete folder `%s': Special folder
ro: Nu pot şterge directorul `%s': Director special

en: Cannot delete IMAP folders in offline mode.
ro: Nu pot şterge directoare IMAP în modul deconectat.

en: Cannot delete folder `%s': Invalid mailbox name
ro: Nu pot şterge directorul `%s': Nume invalid de cutie poştală

en: Cannot delete folder `%s': Bad command
ro: Nu pot şterge directorul `%s': Comandă eronată

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Special folder
ro: Nu pot redenumi directorul `%s' în `%s': Director special

en: Cannot rename IMAP folders in offline mode.
ro: Nu pot redenumi directoare IMAP în modul  deconectat.

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Invalid mailbox name
ro: Nu pot redenumi directorul `%s' în `%s': Nume invalid de căsuţă poştală

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Bad command
ro: Nu pot redenumi directorul `%s' în `%s': Comandă eronată

en: Cannot get %s information for pattern `%s' on IMAP server %s: %s
ro: Nu pot  obţine informaţia %s pentru şablonul „%s” de pe serverul IMAP %s: %s

en: Bad command
ro: Comandă eronată

en: Cannot subscribe to IMAP folders in offline mode.
ro: Modul deconectat nu permite înregistrarea in directoarele IMAP.

en: Cannot subscribe to folder `%s': Invalid mailbox name
ro: înregistrare eşuată in directorul `%s':  Nume invalid de cutie poştală

en: Cannot subscribe to folder `%s': Bad command
ro: înregistrare eşuată in directorul `%s': comandă greşită

en: Cannot unsubscribe from IMAP folders in offline mode.
ro: Modul deconectat nu permite dezînregistrarea in directoarele IMAP

en: Cannot unsubscribe from folder `%s': Invalid mailbox name
ro: Dezînregistrare eşuată in directorul `%s':  Nume invalid de cutie poştală

en: Cannot unsubscribe from folder `%s': Bad command
ro: Dezînregistrare eşuată in directorul `%s':comandă greşită

en: Fetching envelopes for new messages
ro: Descarc sumarul mesajelor noi

en: Unexpected token in response from IMAP server %s:
ro: Răspuns neaşteptat de la serverul IMAP %s:

en: No data
ro: Nu există date

en: IMAP server %s unexpectedly disconnected: %s
ro: Serverul IMAP %s a fost deconectat neaşteptat: %s

en: Message storage
ro: Stocare mesaje

en: Experimental IMAP 4(.1) client
    This is untested and unsupported code, you want to use plain imap instead.
    
     !!! DO NOT USE THIS FOR PRODUCTION EMAIL  !!!
ro: Client experimental IMAP4(.1)
    Acesta este cod netestat si nesuportat, vreti sa folosiţi imap obişnuit în locul lui.
    
     !!!NU FOLOSIŢI PENTRU EMAIL DE PRODUCŢIE !!!

en: Could not connect to %s (port %s): %s
ro: Nu m-am putut conecta la %s (port %s): %s

en: Could not connect to POP server on %s
ro: Nu mă pot conecta la serverul POP pe %s.

en: Index message body data
ro: Indexează datele din corpul mesajului

note: /var/spool/mail relative path + protocol
en: mailbox:%s (%s)
ro: căsuţă poştală:%s (%s)

en: Use the `.folders' folder summary file (exmh)
ro: Folosiţi fişierul de sumar '.folders' pentru director (exmh)

en: MH-format mail directories
ro: Directoare cu mail-uri au format MH

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
ro: Pentru stocarea mesajelor locale într-un director de tip MH

en: Local delivery
ro: Livrare locală

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox formated spools into folders managed by Evolution.
ro: Pentru preluarea (mutarea) mesajului local de la formatul standard de căsuţă poştală -mbox- în directoare administrate de Evolution.

en: Apply filters to new messages in INBOX
ro: Aplică filtrele pe mesajele noi din INBOX

en: Maildir-format mail directories
ro: Directoare email în format MH

en: For storing local mail in maildir directories.
ro: Pentru stocarea mesajelor locale în directoare maildir

en: Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
ro: Stochează starea antetelor în format Elm/Pine/Mutt

en: Standard Unix mbox spool or directory
ro: Director sau căsuţă poştală în format standard Unix

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
ro: Pentru stocarea şi citirea mesajelor locale aflate în fişiere cu alt standard.Se poate folosi şi pentru citirea fişierelor dintr-un arbore tip Elm, Pine, sau Mutt

en: Store root %s is not an absolute path
ro: Stocarea root %s nu e o cale absolută

en: Store root %s is not a regular directory
ro: Stocarea root %s nu e director obişnuit

en: Cannot get folder: %s: %s
ro: Nu pot lua directorul: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
ro: Stocările locale nu au un inbox

en: Local mail file %s
ro: Fişier local de mail-uri %s

en: Could not rename folder %s to %s: %s
ro: Nu pot redenumi directorul %s în %s: %s

en: Could not rename '%s': %s
ro: Nu pot redenumi '%s': %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
ro: Nu pot şterge directorul sumar al fişierelor `%s': %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
ro: Nu pot şterge directorul index al fişierelor `%s': %s

en: Could not delete folder meta file `%s': %s
ro: Nu pot şterge 'meta directorul' fişierului `%s': %s

en: Could not save summary: %s: %s
ro: Nu am putut salva sumarul: %s: %s

en: Unable to add message to summary: unknown reason
ro: Nu pot adăuga mesajul la sumar: motiv necunoscut

en: Maildir append message cancelled
ro: Adăugarea mesajululi la maildir anulată

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
ro: Nu pot adăuga mesajul la directorul maildir: %s: %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
ro: Nu pot lua mesajul: %s din directorul %s
      %s

en: Invalid message contents
ro: Conţinut mesajului invalid

en: Cannot create folder `%s': %s
ro: Nu pot crea directorul: `%s': %s

en: Cannot get folder `%s': %s
ro: Nu pot prelua directorul `%s': %s

en: Cannot get folder `%s': folder does not exist.
ro: Nu pot prelua directorul `%s': directorul nu există.

en: Cannot get folder `%s': not a maildir directory.
ro: Nu pot prelua directorul `%s': nu este un director de mail

en: Could not delete folder `%s': %s
ro: Nu pot şterge directorul `%s': %s

en: not a maildir directory
ro: nu este un director de mail

en: Could not scan folder `%s': %s
ro: Nu pot scana directorul `%s': %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
ro: Nu pot deschide calea către directorul de mail: %s: %s

en: Checking folder consistency
ro: Verific consistenţa directorului

en: Checking for new messages
ro: Verificare de noi mesaje

en: Storing folder
ro: Stochez director

en: Cannot create folder lock on %s: %s
ro: Nu pot crea blocarea directorului %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
ro: Nu pot deschide căsuţa poştală: %s: %s

en: Mail append cancelled
ro: Adăugarea mesajului a fost anulată

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
ro: Nu pot adăuga mesajul la fişierul  căsuţa poştală: %s: %s

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
ro: Directorul pare a fi deteriorat irecuperabil.

en: Message construction failed.
ro: Construirea mesajului a eşuat.

en: Cannot create a folder by this name.
ro: Nu pot crea un director cu acest nume.

en: Cannot get folder `%s': not a regular file.
ro: Nu pot prelua directorul `%s': nu este un fişier obişnuit.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
ro: Nu pot şterge directorul `%s':
    %s

en: `%s' is not a regular file.
ro: `%s' nu e un fişier obişnuit.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
ro: Directorul `%s' nu e gol. Nu s-a şters.

en: Cannot create directory `%s': %s.
ro: Nu pot crea directorul `%s': %s.

en: Cannot create folder: %s: %s
ro: Nu pot crea directorul: %s: %s

en: Folder already exists
ro: Directorul  există deja

en: The new folder name is illegal.
ro: Noul nume al directorului este ilegal.

en: Could not rename `%s': `%s': %s
ro: Nu pot redenumi `%s': `%s': %s

en: Could not rename '%s' to %s: %s
ro: Nu pot redenumi '%s' în %s: %s

en: Could not open folder: %s: %s
ro: Nu pot deschide directorul: %s: %s

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
ro: Eroare fatală la parserul de mail lîngă poziţia %ld din directorul %s

en: Cannot check folder: %s: %s
ro: Nu pot verifica directorul: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
ro: Nu pot deschide fişierul %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
ro: Nu pot deschide momentan căsuţa poştală: %s

en: Could not close source folder %s: %s
ro: Nu pot închide directorul sursă %s: %s

en: Could not close temp folder: %s
ro: Nu pot închide directorul temporar: %s

en: Could not rename folder: %s
ro: Nu pot redenumi directorul: %s

en: Could not store folder: %s
ro: Nu pot stoca directorul: %s

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
ro: Sumarul şi directorul nu se potrivesc, chiar şi după o sincronizare

en: Unknown error: %s
ro: Eroare necunoscută: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
ro: Eşec la scrierea în căsuţa poştală temporară: %s

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
ro: Eşec la scrierea în căsuţa poştală temporară: %s: %s

en: MH append message cancelled
ro: Adăugarea de mesaj MH anulată

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
ro: Nu pot adăuga mesajul la directorul MH: %s: %s

en: Could not create folder `%s': %s
ro: Nu pot crea directorul `%s': %s

en: Cannot get folder `%s': not a directory.
ro: Nu se poate obţine directorul '%s': nu este un director

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
ro: Nu pot deschide calea către directorul MH: %s: %s

en: Spool `%s' cannot be opened: %s
ro: Spool-ul `%s' nu poate fi deschis: %s

en: Spool `%s' is not a regular file or directory
ro: Coada de aşteptare `%s' nu este un fişier obişnuit sau director

en: Folder `%s/%s' does not exist.
ro: Directorul `%s/%s' nu există.

en: Could not open folder `%s':
    %s
ro: Nu pot deschide directorul `%s':
    %s

en: Folder `%s' does not exist.
ro: Directorul `%s' nu există.

en: Could not create folder `%s':
    %s
ro: Nu pot crea directorul `%s':
    %s

en: `%s' is not a mailbox file.
ro: `%s' nu este un fişier mailbox.

en: Store does not support an INBOX
ro: Stocarea nu suportă un INBOX

en: Spool mail file %s
ro: Fişier spool mail %s

en: Spool folder tree %s
ro: Arborele directorului de spool %s

en: Spool folders cannot be renamed
ro: Directoarele spool nu pot fi redenumite

en: Spool folders cannot be deleted
ro: Directoarele spool nu pot fi şterse

en: Could not sync temporary folder %s: %s
ro: Nu pot sincroniza directorul temporar %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
ro: Nu pot sincroniza directorul spool %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
ro: Nu pot sincroniza directorul spool %s: %s
    Directorul poate fi corupt, o copie salvată în `%s'

en: Internal error: uid in invalid format: %s
ro: Eroare internă: uid în format invalid: %s

en: Posting failed: %s
ro: Postarea eşuată: %s

en: You cannot post NNTP messages while working offline!
ro: Nu puteţi trimite mesaje NNTP în modul deconectat

en: You cannot copy messages from a NNTP folder!
ro: Nu puteţi copia mesajele dintr-un director NNTP!

en: Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
ro: Arată directoarele folosind notarea prescurtată(ex. c.o.linux în loc de comp.os.linux

en: In the subscription dialog, show relative folder names
ro: In dialogul de subscriere, afişează nume relative de directoare

en: USENET news
ro: Ştiri USENET

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
ro: Acesta este un provider pentru citirea-postarea în grupuri de ştiri USENET.

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
ro: Această optiune vă va autentifica la serverul NNTP printr-o parolă în clar

en: Could not read greeting from %s: %s
ro: Nu am putut citi mesajul de întâmpinare de la %s: %s

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
ro: Serverul NNTP %s a returnat codul de eroare %d: %s

en: USENET News via %s
ro: Ştiri USENET via %s

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
ro: Eşec la regăsirea - descărcarea ? - grupurilor de ştiri:
    
    %s

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
ro: Nu puteţi subscrie la acest grup de ştiri:
    
    Acest grup de ştiri nu există. Elementul selectat este probabil un director părinte.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
ro: Nu vă puteţi desubscrie de la acest grup de ştiri:
    
    grupul de ştiri nu există!

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
ro: Nu puteţi crea un director într-o stocare de ştiri: trebuie în schimb să vă subscrieţi.

en: You cannot rename a folder in a News store.
ro: Nu puteţi redenumi un director într-o stocare de ştiri

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
ro: Nu pot muta un director într-o stocare de ştiri: mai bine desubscriete

en: Authentication requested but no username provided
ro: Autentificare necesară -fost cerută-, dar nu a fost specificat un nume de utilizator

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
ro: Introduceţi vă rog parola NNTP pentru %s@%s

en: Cannot authenticate to server: %s
ro: Nu mă pot autentifica la server: %s

en: NNTP Command failed: %s
ro: Comanda NNTP a eşuat: %s

en: Not connected.
ro: Nu sunt conectat.

en: No such folder: %s
ro: Nu există directorul: %s

en: %s: Scanning new messages
ro: %s: Scanez mesajele noi

en: Unexpected server response from xover: %s
ro: Răspuns de server neaşteptat de la xover: %s

en: Unexpected server response from head: %s
ro: Răspuns de server neaşteptat de la head: %s

en: Use cancel
ro: Foloseşte anulează

en: Operation failed: %s
ro: Operaţia a eşuat: %s

en: Retrieving POP summary
ro: Primesc sumarul POP

en: Cannot get POP summary: %s
ro: Nu pot prelua sumarul POP: %s

en: Expunging deleted messages
ro: Elimină definitiv mesajele şterse

en: No message with uid %s
ro: Nici un mesaj cu uid %s

note: Sigh, most of the crap in this function is so that the cancel button returns the proper exception code.  Sigh.
en: Retrieving POP message %d
ro: Primesc mesajul POP %d

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

en: Leave messages on server
ro: Lasă mesajele pe server

en: Delete after %s day(s)
ro: Ştergere după %s zi(le)

en: Disable support for all POP3 extensions
ro: Dezactivează suportul pentru toate extensiile POP3

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
ro: Pentru conectarea şi descărcarea mesajelor de pe servere POP.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
ro: Această opţiune vă va conecta la serverul POP folosind o parolă în clar. Aceasta este singura opţiune suportată de multe servere POP.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
ro: Această opţiune vă va conecta la serverul POP folosind o parolă criptată prin intermediul protocolului APOP. Aceasta poate să nu funcţioneze pentru toţi utilizatorii, chiar pe servere care pretind că suportă acest mod.

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
ro: Eşec la citirea mesajului de întâmpinare de pe serverul POP %s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
ro: Eşec la conectarea serverul POP %s în mod securizat: %s

en: STLS not supported
ro: Operaţie nesuportată: STLS

en: Could not connect to POP server %s
ro: Nu mă pot conecta la serverul POP  %s.

en: Unable to connect to POP server %s: No support for requested authentication mechanism.
ro: Nu pot să mă conectez la serverul POP %s: Mecanismul de autentificare cerut nu este suportat.

en: SASL `%s' Login failed for POP server %s: %s
ro: Autentificare SASL `%s' Logare eşuată pentru serverul POP %s: %s

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
ro: Nu mă pot loga la serverul POP %s: eroare de protocol SASL

en: Failed to authenticate on POP server %s: %s
ro: Autentificare eşuată la serverul POP %s: %s

en: %sPlease enter the POP password for %s on host %s
ro: %sVă rog introduceţi parola POP pentru %s pe gazda %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending password: %s
ro: Nu pot să mă conectez la serverul POP %s.
    Eşec la trimiterea parolei: %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username: %s
ro: Nu pot să mă conectez la serverul POP %s.
    Eşec la trimiterea numelui de utilizator: %s

en: No such folder `%s'.
ro: Nu există directorul `%s'.

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
ro: Pentru livrarea mailului prin trecerea lui la programul "sendmail" în sistemul local.

en: Could not parse recipient list
ro: Nu pot parsa lista de destinatari

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
ro: Nu pot crea conexiunea către sendmail: %s: mailul nu este trimis

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
ro: Nu pot bifurca sendmail: %s: mailul nu este trimis

en: Could not send message: %s
ro: Nu pot trimite mesajul: %s

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
ro: ieşire din sendmail cu mesajul %s: mailul nu este trimis.

en: Could not execute %s: mail not sent.
ro: Nu pot executa %s: mailul nu este trimis.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
ro: ieşire din sendmail  cu starea %d: mailul nu este trimis.

en: Mail delivery via the sendmail program
ro: Mail trimis prin intermediul programului sendmail

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
ro: Pentru trimiterea mailului prin conectare la un hub de mailuri distant folosind SMTP.

en: Syntax error, command unrecognized
ro: Eroare de sintaxă, comandă nerecunoscută

en: Syntax error in parameters or arguments
ro: Eroare de sintaxă la parametri sau argumente

en: Command not implemented
ro: Comandă neimplementată

en: Command parameter not implemented
ro: Parametrul comenzii ne împlementat

en: System status, or system help reply
ro: Starea sistemului, sau răspunsul sistemul de ajutor

en: Help message
ro: Mesaj de ajutor

en: Service ready
ro: Serviciu pregătit

en: Service closing transmission channel
ro: Serviciul închide canalul de transmisie

en: Service not available, closing transmission channel
ro: Serviciu invalid,  închiderea canalului de transmisie

en: Requested mail action okay, completed
ro: Acţiunea cerută de mail e terminată cu succes

en: User not local; will forward to <forward-path>
ro: Utilizatorul nu e local: se va înainta la <cale-înaintare>

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
ro: Acţiunea cerută de mail neefectuată: căsuţa poştală indisponibilă

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
ro: Acţiunea cerută neefectuată: căsuţa poştală indisponibilă

en: Requested action aborted: error in processing
ro: Acţiunea cerută anulată: eroare la procesare

en: User not local; please try <forward-path>
ro: Utilizatorul nu este local; încercaţi vă rog <cale-înaintare>

en: Requested action not taken: insufficient system storage
ro: Acţiunea cerută refuzată: spaţiu de stocare a sistemului depăşită

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
ro: Acţiunea cerută anulată: se depăşeşte spaţiu de stocare alocat

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
ro: Acţiunea cerută anulată: nume neacceptat ptr. căsuţa de mail

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
ro: Începeţi introducerea mailului; terminaţi cu <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
ro: Tranzacţie eşuată

en: A password transition is needed
ro: E nevoie de o tranziţie a parolei

en: Authentication mechanism is too weak
ro: Mecanismul de autenticare este prea slab

en: Encryption required for requested authentication mechanism
ro: Mecanismul de autentificare cerut necesită criptare

en: Temporary authentication failure
ro: Eşuare temporară a autentificării

en: Welcome response error
ro: Eşec la răspunsul/mesajul de întâmpinare

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
ro: Conectarea in mod securizat: %s, la serverul SMTP %s, a eşuat

en: STARTTLS command failed: %s
ro: Comanda STARTTLS a eşuat: %s

en: STARTTLS command failed
ro: Comanda STARTTLS a eşuat

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s.
ro: Serverul SMTP %s nu suportă tipul cerut de autentificare %s.

en: %sPlease enter the SMTP password for %s on host %s
ro: %sIntroduceţi, vă rog, parola SMTP pentru %s pe gazda %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
ro: Nu mă pot autentifica la serverul SMTP.
    %s

en: SMTP server %s
ro: Server SMTP %s

en: SMTP mail delivery via %s
ro: SMTP mail livrat prin %s

en: Cannot send message: service not connected.
ro: Nu pot trimite mesajul: serviciul nu este conectat.

en: Cannot send message: sender address not valid.
ro: Nu pot trimite mesajul: adresa expeditorului invalidă.

en: Sending message
ro: Trimit mesaj

en: Cannot send message: no recipients defined.
ro: Nu pot trimite mesajul: destinatar neprecizat.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
ro: Nu pot trimite mesajul: unul sau mai mulţi destinatari invalizi

en: SMTP Greeting
ro: Mesajul SMTP de întâmpinare

en: HELO command failed: %s
ro: Eşec la comanda HELO: %s

en: HELO command failed
ro: Eşec la comanda HELO

en: SMTP Authentication
ro: Autentificare SMTP

en: Error creating SASL authentication object.
ro: Eşec la crearea obiectului de autentificare SASL

en: AUTH command failed: %s
ro: Eşec la comanda AUTH: %s

en: AUTH command failed
ro: Eşec la comanda AUTH

en: Bad authentication response from server.
ro: Răspuns negativ din patrea serverelui: autentificare eşuată.

en: MAIL FROM command failed: %s: mail not sent
ro: Eşec la comanda MAIL FROM: %s: mesajul nu a fost trimis

en: MAIL FROM command failed
ro: Eşec la comanda  MAIL FROM

en: RCPT TO command failed: %s: mail not sent
ro: Eşec la comanda  RCPT TO: %s: mesajul nu a fost trimis

en: RCPT TO <%s> failed
ro: RCPT TO <%s> a eşuat

en: DATA command failed: %s: mail not sent
ro: Eşec la comanda DATA: %s: mesajul nu a fost trimis

note: we should have gotten instructions on how to use the DATA command: * 354 Enter mail, end with "." on a line by itself
en: DATA command failed
ro: Eşec la comanda DATA

en: RSET command failed: %s
ro: Eşec la comanda RSET: %s

en: RSET command failed
ro: Eşec la comanda RSET

en: QUIT command failed: %s
ro: Eşec la comanda QUIT: %s

en: QUIT command failed
ro: Eşec la comanda QUIT

en: Business
ro: Serviciu

en: Competition
ro: Concurenţă

en: Favorites
ro: Favorite

en: Gifts
ro: Cadouri

en: Goals/Objectives
ro: Ţeluri/Obiective

en: Holiday
ro: Vacanţă

en: Holiday Cards
ro: Vederi de vacanţă

en: Hot Contacts
ro: Contacte importante

en: Ideas
ro: Idei

en: International
ro: Internaţional

en: Key Customer
ro: Cheia clientului

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Phone Calls
ro: Apeluri telefonice

en: Status
ro: Stare

en: Strategies
ro: Strategii

en: Suppliers
ro: Furnizori

en: Time & Expenses
ro: Timp şi cheltuieli

en: Waiting
ro: Aştept

en: Accessing LDAP Server anonymously
ro: Accesarea  serverul LDAP ca utilizator anonim

en: Failed to authenticate.
ro: Autentificare eşuată.

en: There is already a category '%s' in the configuration. Please use another name
ro: Există deja o categorie '%s'în configurări. Vă rugăm folosiţi alt nume

en: Category
ro: Categorie

en: Category Icon
ro: Icoana categoriei

en: Category Properties
ro: Proprietăţi categorie

en: Category _Color
ro: _Culoare categorie

en: Category _Icon
ro: _Iconiţă categorie

en: Category _Name
ro: _Nume categorie

en: Item(s) belong to these _categories:
ro: Element(e) aparţinând acestor _categorii:

en: _Available Categories:
ro: Categorii _disponibile:

en: _Edit
ro: _Editează

en: categories
ro: categorii

en: Select Contacts from Address Book
ro: Selectaţi contacte din agendă

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Remove
ro: Şte_rge

en: <b>Show Contacts</b>
ro: <b>Afişează contactele<b>

en: <b>_Contacts</b>
ro: <b>Contacte</b>

en: Address Book
ro: Agendă

en: Address _Book:
ro: _Agendă:

en: Contacts
ro: Contacte

en: Search
ro: Caută

en: _Search:
ro: _Caută:

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
ro: _Editează %s

en: _Remember this password
ro: Memo_rez această parolă

en: _Remember this password for the remainder of this session
ro: Memorez această parolă ptr, a ţine minte această sesiune

note: prepare the dialog
en: Select destination
ro: Selectaţi destinaţia

en: _Destination
ro: _Destinaţia

en: Enter password for %s
ro: Introduceţi parola pentru %s

en: Enter password
ro: Introduceţi parola

note: i18n: These are Outlook's words for the default roles in the folder permissions dialog.
en: Owner
ro: Proprietar

en: Publishing Editor
ro: Editor primar

en: Publishing Author
ro: Autor primar

en: Author
ro: Autor

en: Non-editing Author
ro: Autor secundar

en: Reviewer
ro: Revizor

en: Contributor
ro: Colaborator

en: None
ro: Nicunul

en: Custom
ro: Client

en: Select User
ro: Alegeţi un utilizator

en: Addressbook...
ro: Agendă...

en: Generic error
ro: Eroare generică

en: A folder with the same name already exists
ro: Un director cu acest nume există deja

en: The specified folder type is not valid
ro: Tipul de director specificat nu e valid

en: I/O error
ro: Eroare de intrare/ieşire

en: Not enough space to create the folder
ro: Spaţiu insuficient pentru a crea directorul

en: The folder is not empty
ro: Directorul nu e gol

en: The specified folder was not found
ro: Directorul specificat nu a fost găsit

en: Function not implemented in this storage
ro: Funcţie neimplementată în această stocare

en: Operation not supported
ro: Operaţie nesuportată

en: The specified type is not supported in this storage
ro: Tipul specificat nu este suportat în acest stocaj

en: The specified folder cannot be modified or removed
ro: Directorul specificat nu poate fi modificat sau şters

en: Cannot make a folder a child of one of its descendants
ro: Nu pot muta un director într-unul din descendenţii săi

en: Cannot create a folder with that name
ro: Nu pot crea un director cu acest nume.

en: This operation cannot be performed in off-line mode
ro: Acesta operaţie nu poate fi executată în modul deconectat

note: i18n: This is the title of an "other user's folders" hierarchy. Eg, "John Doe's Folders".
en: %s's Folders
ro: Directoarele lui %s

en: Personal Folders
ro: Directoare personale

en: Favorite Public Folders
ro: Directoare publice favorite

note: i18n: Outlookism
en: All Public Folders
ro: Toate directoarele publice

note: i18n: Outlookism
en: Global Address List
ro: Listă de adrese globale

en: Deleted Items
ro: Elemente Şterse

en: Drafts
ro: Ciorne

en: Journal
ro: Jurnal

en: Notes
ro: Note

en: Sent Items
ro: Mesaje trimise

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Invalid connection
ro: Conexiune invalidă

en: Invalid response from server
ro: Răspuns greşit din partea serverului

en: No response from the server
ro: Serverul cautat nu răspunde

en: Bad parameter
ro: Parametru incorect

en: Evolution Addressbook file backend
ro: Backend pentru fişierul Agenda Evolution

en: Evolution Calendar file and webcal backend
ro: Backend pentru fişierele webcal şi Calendarul Evolution

en: Evolution Data Server interface check service
ro: Serviciul de verificare a interfeţei Evolution Data Server

en: Evolution Data Server logging service
ro: Serviciul de logare în Evolution Data Server

note: dialog display isn't working out
en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
ro: Apar multe  segmentation faults; nu pot afişa dialogul cu erori
