evolution - en to sv translation catalogue (981 entries)

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Searching...
sv: Söker...

en: Downloading contacts (%d)...
sv: Hämtar kontakter (%d)...

en: Updating contacts cache (%d)...
sv: Uppdaterar kontaktcache (%d)...

en: Using Distinguished Name (DN)
sv: Använder distinguished name (DN)

en: Using Email Address
sv: Använder e-postadress

en: Reconnecting to LDAP server...
sv: Återansluter till LDAP-servern...

en: Adding contact to LDAP server...
sv: Lägger till kontakt till LDAP-server...

en: Removing contact from LDAP server...
sv: Tar bort kontakt från LDAP-server...

en: Modifying contact from LDAP server...
sv: Ändrar kontakt från LDAP-servern...

en: Receiving LDAP search results...
sv: Mottar LDAP-sökresultat...

en: Error performing search
sv: Fel vid sökning

note: translators: the placeholders will be filled by * function names, e.g. * "e_book_add_contact" on book before * "e_book_open
en: "%s" on book before "%s"
sv: "%s" i boken före "%s"

en: book busy
sv: boken upptagen

en: CORBA exception making "%s" call
sv: CORBA-undantag vid utförande av "%s"-anrop

en: %s: there is no current operation
sv: %s: det finns ingen aktuell åtgärd

en: %s: couldn't cancel
sv: %s: kunde inte avbryta

en: "%s" on book after "%s"
sv: "%s" i boken efter "%s"

en: %s: cancelled
sv: %s: avbruten

en: %s: Invalid source.
sv: %s: Ogiltig källa.

en: %s: no factories available for uri `%s'
sv: %s: inga fabriker tillgängliga för URI:n "%s"

en: %s: Could not create EBookListener
sv: %s: Kunde inte skapa EBookListener

en: %s: there was no self contact uid stored in gconf
sv: %s: det finns inget självkontakt-uid lagrat i gconf

en: %s: there was no source for uid `%s' stored in gconf.
sv: %s: det finns ingen källa för UID "%s" lagrad i gconf.

en: Unique ID
sv: Unikt id

en: File Under
sv: Arkivera under

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Name
sv: Namn

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Family Name
sv: Efternamn

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Name or Org
sv: Namn eller organisation

note: Address fields
en: Address List
sv: Adresslista

en: Home Address
sv: Hemadress

en: Work Address
sv: Jobbadress

en: Other Address
sv: Annan adress

en: Home Address Label
sv: Hemadressetikett

en: Work Address Label
sv: Jobbadressetikett

en: Other Address Label
sv: Etikett för annan adress

en: Assistant Phone
sv: Sekreterartelefon

en: Business Phone
sv: Arbetstelefon

en: Business Phone 2
sv: Företagstelefon 2

en: Business Fax
sv: Företagsfax

en: Callback Phone
sv: Tillbakaringningstelefon

en: Car Phone
sv: Biltelefon

en: Company Phone
sv: Företagets telefon

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Home Phone 2
sv: Hemtelefon 2

en: Home Fax
sv: Fax hem

en: Mobile Phone
sv: Mobiltelefon

en: Other Phone
sv: Annan telefon

en: Other Fax
sv: Annan fax

en: Pager
sv: Personsökare

en: Primary Phone
sv: Primär telefon

note: Email fields
en: Email List
sv: E-postlista

en: Email 1
sv: E-post 1

en: Email 2
sv: E-post 2

en: Email 3
sv: E-post 3

en: Email 4
sv: E-post 4

en: Mailer
sv: E-postprogram

en: Wants HTML Mail
sv: Vill ha HTML-epost

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
sv: Lista med AIM-skärmnamn

en: GroupWise Id List
sv: Lista med GroupWise-id

en: Jabber Id List
sv: Lista med Jabber-id

en: Yahoo! Screen Name List
sv: Lista med Yahoo!-skärmnamn

en: MSN Screen Name List
sv: Lista med MSN-skärmnamn

en: ICQ Id List
sv: Lista med ICQ-id

en: AIM Home Screen Name 1
sv: AIM-hemskärmnamn 1

en: AIM Home Screen Name 2
sv: AIM-hemskärmnamn 2

en: AIM Home Screen Name 3
sv: AIM-hemskärmnamn 3

en: AIM Work Screen Name 1
sv: AIM-jobbskärmnamn 1

en: AIM Work Screen Name 2
sv: AIM-jobbskärmnamn 2

en: AIM Work Screen Name 3
sv: AIM-jobbskärmnamn 3

en: GroupWise Home Screen Name 1
sv: GroupWise-hemskärmnamn 1

en: GroupWise Home Screen Name 2
sv: GroupWise-hemskärmnamn 2

en: GroupWise Home Screen Name 3
sv: GroupWise-hemskärmnamn 3

en: GroupWise Work Screen Name 1
sv: GroupWise-jobbskärmnamn 1

en: GroupWise Work Screen Name 2
sv: GroupWise-jobbskärmnamn 2

en: GroupWise Work Screen Name 3
sv: GroupWise-jobbskärmnamn 3

en: Jabber Home Id 1
sv: Jabber-hemid 1

en: Jabber Home Id 2
sv: Jabber-hemid 2

en: Jabber Home Id 3
sv: Jabber-hemid 3

en: Jabber Work Id 1
sv: Jabber-jobbid 1

en: Jabber Work Id 2
sv: Jabber-jobbid 2

en: Jabber Work Id 3
sv: Jabber-jobbid 3

en: Yahoo! Home Screen Name 1
sv: Yahoo!-hemskärmnamn 1

en: Yahoo! Home Screen Name 2
sv: Yahoo!-hemskärmnamn 2

en: Yahoo! Home Screen Name 3
sv: Yahoo!-hemskärmnamn 3

en: Yahoo! Work Screen Name 1
sv: Yahoo!-jobbskärmnamn 1

en: Yahoo! Work Screen Name 2
sv: Yahoo!-jobbskärmnamn 2

en: Yahoo! Work Screen Name 3
sv: Yahoo!-jobbskärmnamn 3

en: MSN Home Screen Name 1
sv: MSN-hemskärmnamn 1

en: MSN Home Screen Name 2
sv: MSN-hemskärmnamn 2

en: MSN Home Screen Name 3
sv: MSN-hemskärmnamn 3

en: MSN Work Screen Name 1
sv: MSN-jobbskärmnamn 1

en: MSN Work Screen Name 2
sv: MSN-jobbskärmnamn 2

en: MSN Work Screen Name 3
sv: MSN-jobbskärmnamn 3

en: ICQ Home Id 1
sv: ICQ-hemid 1

en: ICQ Home Id 2
sv: ICQ-hemid 2

en: ICQ Home Id 3
sv: ICQ-hemid 3

en: ICQ Work Id 1
sv: ICQ-jobbid 1

en: ICQ Work Id 2
sv: ICQ-jobbid 2

en: ICQ Work Id 3
sv: ICQ-jobbid 3

note: Organizational fields
en: Organization
sv: Organisation

en: Organizational Unit
sv: Organisationsenhet

en: Office
sv: Kontor

en: Title
sv: Titel

en: Role
sv: Roll

en: Assistant
sv: Assistent

note: Web fields
en: Homepage URL
sv: URL till hemsida

en: Weblog URL
sv: URL till webblogg

en: Video Conferencing URL
sv: URL för videokonferens

note: Photo/Logo
en: Photo
sv: Foto

en: Logo
sv: Logotyp

note: Security fields
en: X.509 Certificate
sv: X.509-certifikat

note: Contact categories
en: Category List
sv: Kategorilista

en: Categories
sv: Kategorier

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
sv: Kalender-URI

en: Free/Busy URL
sv: Ledig/Upptagen-URL

en: ICS Calendar
sv: ICS-kalender

note: Misc fields
en: Spouse's Name
sv: Partnerns namn

en: Note
sv: Notering

en: Birth Date
sv: Födelsedatum

note: Make sure we have all categories
en: Anniversary
sv: Jubileum

en: List
sv: Lista

en: List Show Addresses
sv: Lista visningsadresser

note: Last modified time
en: Last Revision
sv: Senaste version

note: URI of the book to which the contact belongs to
en: Book URI
sv: Bok-URI

en: Unnamed List
sv: Namnlös lista

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Birthday: %s
sv: Födelsedag: %s

en: Anniversary: %s
sv: Jubileum: %s

en: Can't save calendar data: Malformed URI.
sv: Kan inte spara kalenderdata: Felaktigt utformad URI.

en: Reply Requested: by
sv: Svar begärt: av

en: Reply Requested: When convenient
sv: Svar begärt: Då det passar

en: Loading %s items
sv: Läser in %s objekt

en: Calendar
sv: Kalender

en: Invalid server URI
sv: Ogiltig server-URI

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Could not create thread for getting deltas
sv: Kunde inte skapa tråd för framtagning av deltan

en: Could not create cache file
sv: Kunde inte skapa cachefil

en: Could not create thread for populating cache
sv: Kunde inte skapa tråd för populering av cache

en: Redirected to Invalid URI
sv: Omdirigerad till ogiltig URI

en: Bad file format.
sv: Felaktigt filformat.

en: Not a calendar.
sv: Inte en kalender.

en: Could not retrieve weather data
sv: Kunde inte hämta väderdata

en: Fair
sv: Klart

en: Snow showers
sv: Snöskurar

en: Snow
sv: Snöfall

en: Partly cloudy
sv: Delvis molnigt

en: Smoke
sv: Rök

en: Thunderstorms
sv: Åskväder

en: Cloudy
sv: Molnigt

en: Drizzle
sv: Duggregn

en: Sunny
sv: Soligt

en: Dust
sv: Stoft

en: Clear
sv: Klart

en: Mostly cloudy
sv: Mestadels molnigt

en: Windy
sv: Blåsigt

en: Rain showers
sv: Regnskurar

en: Foggy
sv: Dimmigt

en: Rain/snow mixed
sv: Snöblandat regn

en: Sleet
sv: Isbildning

en: Very hot/humid
sv: Mycket varmt/fuktigt

en: Blizzard
sv: Snöstorm

en: Freezing rain
sv: Underkylt regn

en: Haze
sv: Torrdis

en: Blowing snow
sv: Fykande snö

en: Freezing drizzle
sv: Underkylt duggregn

en: Very cold/wind chill
sv: Mycket kallt/vindavkylning

en: Rain
sv: Regn

en: Weather: Sunny
sv: Väder: Soligt

en: Weather: Snow
sv: Väder: Snö

en: Weather: Partly Cloudy
sv: Väder: Delvis molnigt

en: Weather: Fog
sv: Väder: Dimma

en: Weather: Thunderstorms
sv: Väder: Åskväder

en: Weather: Cloudy
sv: Väder: Molnigt

en: Weather: Rain
sv: Väder: Regn

en: %.1f°C - %s
sv: %.1f °C - %s

en: %.1f°F - %s
sv: %.1f °F - %s

en: %.1f/%.1f°C - %s
sv: %.1f/%.1f °C - %s

en: %.1f/%.1f°F - %s
sv: %.1f/%.1f °F - %s

en: %d%% chance of precipitation
sv: %d%% chans för nederbörd

en: %.1fcm snow
sv: %.1f cm snö

en: %.1fin snow
sv: %.1f tum snö

en: %.1f-%.1fcm snow
sv: %.1f-%.1f cm snö

en: %.1f-%.1fin snow
sv: %.1f-%.1f tum snö

en: Untitled appointment
sv: Namnlöst möte

en: 1st
sv: 1:a

en: 2nd
sv: 2:a

en: 3rd
sv: 3:e

en: 4th
sv: 4:e

en: 5th
sv: 5:e

en: 6th
sv: 6:e

en: 7th
sv: 7:e

en: 8th
sv: 8:e

en: 9th
sv: 9:e

en: 10th
sv: 10:e

en: 11th
sv: 11:e

en: 12th
sv: 12:e

en: 13th
sv: 13:e

en: 14th
sv: 14:e

en: 15th
sv: 15:e

en: 16th
sv: 16:e

en: 17th
sv: 17:e

en: 18th
sv: 18:e

en: 19th
sv: 19:e

en: 20th
sv: 20:e

en: 21st
sv: 21:a

en: 22nd
sv: 22:a

en: 23rd
sv: 23:e

en: 24th
sv: 24:e

en: 25th
sv: 25:e

en: 26th
sv: 26:e

en: 27th
sv: 27:e

en: 28th
sv: 28:e

en: 29th
sv: 29:e

en: 30th
sv: 30:e

en: 31st
sv: 31:a

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
sv: Odefinierad

note: FIXME: Try to get the parent uri so that we dont have to ask the password again
en: Enter password for %s to enable proxy for user %s
sv: Ange lösenord för %s för att aktivera proxyn för användaren %s

en: Enter password for %s (user %s)
sv: Ange lösenord för %s (användare %s)

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: Backend is busy
sv: Bakänden är upptagen

en: Repository is offline
sv: Lagret är frånkopplat

en: No such calendar
sv: Det finns ingen sådan kalender

en: Object not found
sv: Objektet kunde inte hittas

en: Invalid object
sv: Ogiltigt objekt

en: URI not loaded
sv: URI:n är inte inläst

en: URI already loaded
sv: URI:n är redan inläst

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: Unknown User
sv: Okänd användare

en: Object ID already exists
sv: Objektid finns redan

en: Protocol not supported
sv: Protokollet stöds inte

en: Operation has been cancelled
sv: Åtgärden har avbrutits

en: Could not cancel operation
sv: Kunde inte avbryta åtgärden

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: A CORBA exception has occurred
sv: Ett CORBA-undantag har inträffat

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: No error
sv: Inga fel

en: "%s" expects no arguments
sv: "%s" förväntar sig inga argument

en: "%s" expects one argument
sv: "%s" förväntar sig ett argument

en: "%s" expects the first argument to be a string
sv: "%s" förväntar sig att det första argumentet är en sträng

en: "%s" expects the first argument to be an ISO 8601 date/time string
sv: "%s" förväntar sig att det första argumentet är en datum-/tidssträng enligt ISO 8601

en: "%s" expects two arguments
sv: "%s" förväntar sig två argument

en: "%s" expects the first argument to be a time_t
sv: "%s" förväntar sig att det första argumentet är en time_t

en: "%s" expects the second argument to be an integer
sv: "%s" förväntar sig att det andra argumentet är ett heltal

en: "%s" expects the second argument to be a time_t
sv: "%s" förväntar sig att det andra argumentet är en time_t

en: "%s" expects the second argument to be a string
sv: "%s" förväntar sig att det andra argumentet är en sträng

en: "%s" expects the first argument to be either "any", "summary", or "description", or "location"
sv: "%s" förväntar sig att det första argumentet är ett av "any", "summary" eller "description"

en: "%s" expects at least one argument
sv: "%s" förväntar sig minst ett argument

en: "%s" expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
sv: "%s" förväntar sig att alla argument är strängar eller att ett och endast ett argument är booleskt falsk (#f)

en: Signing is not supported by this cipher
sv: Signering stöds inte av detta chiffer

en: Signing message
sv: Signerar meddelande

en: Verifying is not supported by this cipher
sv: Verifiering stöds inte av detta chiffer

en: Verifying message
sv: Verifierar meddelande

en: Encryption is not supported by this cipher
sv: Kryptering stöds inte av detta chiffer

en: Encrypting message
sv: Krypterar meddelande

en: Decryption is not supported by this cipher
sv: Dekryptering stöds inte av detta chiffer

en: Decrypting message
sv: Dekrypterar meddelande

en: You may not import keys with this cipher
sv: Du kan inte importera nycklar med detta chiffer

en: You may not export keys with this cipher
sv: Du kan inte exportera nycklar med detta chiffer

en: Unable to create cache path
sv: Kan inte skapa cachesökväg

en: Could not remove cache entry: %s: %s
sv: Kunde inte ta bort cacheposten: %s: %s

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
sv: Kunde inte skriva loggpost: %s
    Ytterligare åtgärder på denna server kommer inte att spelas tillbaka
    då du återansluter till nätverket.

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
sv: Kunde inte öppna "%s":
    %s
    Ändringar i denna mapp kommer inte att återsynkroniseras.

en: Resynchronizing with server
sv: Återsynkroniserar med servern

en: Copy folder content locally for offline operation
sv: Kopiera mappinnehåll lokalt för frånkopplad operation

en: Downloading new messages for offline mode
sv: Hämtar nya meddelanden för frånkopplat läge

en: Preparing folder '%s' for offline
sv: Förbereder mappen "%s" för frånkopplat

en: You must be working online to complete this operation
sv: Du måste vara ansluten för att kunna genomföra denna åtgärd

en: Failed to create pipe to '%s': %s
sv: Misslyckades med att skapa rör till "%s": %s

en: Failed to create child process '%s': %s
sv: Misslyckades med att skapa barnprocessen "%s": %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
sv: Ogiltig meddelandeström mottagen från %s: %s

en: Syncing folders
sv: Synkroniserar mappar

en: Error parsing filter: %s: %s
sv: Fel vid tolkning av filter: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
sv: Fel vid körning av filter: %s: %s

en: Unable to open spool folder
sv: Kan inte öppna spool-mappen

en: Unable to process spool folder
sv: Kan inte bearbeta spool-mappen

en: Getting message %d (%d%%)
sv: Hämtar meddelande %d (%d%%)

en: Cannot open message
sv: Kan inte öppna meddelande

en: Failed on message %d
sv: Misslyckades med meddelande %d

en: Syncing folder
sv: Synkroniserar mapp

en: Complete
sv: Färdigt

en: Getting message %d of %d
sv: Hämtar meddelande %d av %d

en: Failed at message %d of %d
sv: Misslyckades vid meddelande %d av %d

en: Failed to retrieve message
sv: Misslyckades med att hämta meddelande

en: Invalid arguments to (system-flag)
sv: Ogiltiga argument till (system-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
sv: Ogiltiga argument till (user-tag)

en: Failed to create create child process '%s': %s
sv: Misslyckades med att skapa barnprocessen "%s": %s

note: A filter search is a search through your filters, ie. your filters is the corpus being searched thru.
en: Error executing filter search: %s: %s
sv: Fel vid körning av filtersökning: %s: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
sv: Kan inte tolka sökuttrycket: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
sv: Fel vid körning av sökuttrycket: %s:
    %s

en: (match-all) requires a single bool result
sv: (match-all) kräver ett ensamt booleskt resultat

en: (match-threads) not allowed inside match-all
sv: (match-threads) är inte tillåtet inuti match-all

en: (match-threads) requires a match type string
sv: (match-threads) kräver en matchtypssträng

en: (match-threads) expects an array result
sv: (match-threads) kräver ett vektorresultat

en: (match-threads) requires the folder set
sv: (match-threads) kräver att mappen är inställd

en: Performing query on unknown header: %s
sv: Utför fråga på okänt huvud: %s

en: Unsupported operation: append message: for %s
sv: Åtgärden stöds inte: lägg till meddelande: för %s

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
sv: Åtgärden stöds inte: sökning med uttryck: för %s

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
sv: Åtgärden stöds inte: sökning med uid: för %s

en: Moving messages
sv: Flyttar meddelanden

en: Copying messages
sv: Kopierar meddelanden

en: Learning junk
sv: Lär skräp

en: Learning non-junk
sv: Lär ickeskräp

en: Filtering new message(s)
sv: Filtrerar nya meddelanden

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
sv: Oväntat GnuPG-statusmeddelande påträffades:
    
    %s

en: Failed to parse gpg userid hint.
sv: Misslyckades med att tolka gpg-tips för användarid.

en: Failed to parse gpg passphrase request.
sv: Misslyckades med att tolka gpg-lösenfrasbegäran.

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: "%s"
sv: Du behöver en lösenfras för att låsa upp nyckeln för
    användaren: "%s"

en: Cancelled.
sv: Avbruten.

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
sv: Misslyckades med att låsa upp hemlig nyckel: 3 felaktiga lösenfraser angivna.

en: Unexpected response from GnuPG: %s
sv: Oväntat svar från GnuPG: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
sv: Misslyckades med att kryptera: inga giltiga mottagare angivna.

note: always called on an i/o error
en: Failed to execute gpg: %s
sv: Misslyckades med att köra gpg: %s

en: Could not generate signing data: %s
sv: Kunde inte generera signeringsdata: %s

en: Failed to execute gpg.
sv: Misslyckades med att köra gpg.

en: This is a digitally signed message part
sv: Detta är en digitalt signerad meddelandedel

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
sv: Kan inte verifiera meddelandesignatur: Felaktigt meddelandeformat

en: Cannot verify message signature: could not create temp file: %s
sv: Kan inte verifiera meddelandesignatur: kunde inte skapa temporär fil: %s

en: Could not generate encrypting data: %s
sv: Kunde inte generera krypteringsdata: %s

en: This is a digitally encrypted message part
sv: Detta är en digitalt signerad meddelandedel

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
sv: Misslyckades med att dekryptera MIME-del: protokollfel

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
sv: Kan inte dekryptera meddelande: Felaktigt meddelandeformat

en: Encrypted content
sv: Krypterat innehåll

en: Unable to parse message content
sv: Kunde inte tolka meddelandeinnehåll

en: Unknown
sv: Okänd

en: Cannot build locking helper pipe: %s
sv: Kunde inte skapa låsande hjälpprogramsrör: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
sv: Kan inte grena låsande hjälpprogram: %s

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
sv: Kunde inte låsa "%s": protokollfel med låshjälpprogram

en: Could not lock '%s'
sv: Kunde inte låsa "%s"

en: Could not create lock file for %s: %s
sv: Kunde inte skapa låsfil för %s: %s

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
sv: Gjorde time-out när låsfil skulle fås för %s. Försök igen senare.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
sv: Misslyckades med att få lås med fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
sv: Misslyckades med att få lås med flock(2): %s

en: Could not check mail file %s: %s
sv: Kunde inte kontrollera brevlådefilen %s: %s

en: Could not open mail file %s: %s
sv: Kunde inte öppna brevlådefilen %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
sv: Kunde inte öppna temporära brevlådefilen %s: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
sv: Misslyckades med att lagra e-post i temporära filen %s: %s

en: Could not create pipe: %s
sv: Kunde inte skapa rör: %s

en: Could not fork: %s
sv: Kunde inte grena: %s

en: Movemail program failed: %s
sv: Programmet movemail misslyckades: %s

en: (Unknown error)
sv: (Okänt fel)

en: Error reading mail file: %s
sv: Fel vid läsning av brevlådefil: %s

en: Error writing mail temp file: %s
sv: Fel vid skrivande av temporär brevlådefil: %s

en: Error copying mail temp file: %s
sv: Fel vid kopierande av temporär brevfil: %s

en: parse error
sv: tolkningsfel

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: cannot create thread
sv: kan inte skapa tråd

en: Resolving: %s
sv: Slår upp: %s

en: Host lookup failed
sv: Uppslagning av värdnamn misslyckades

en: Host lookup failed: %s: %s
sv: Uppslagning av värdnamn misslyckades: %s: %s

en: Resolving address
sv: Slår upp adress

en: Name lookup failed
sv: Namnuppslagning misslyckades

en: Name lookup failed: %s
sv: Namnuppslagning misslyckades: %s

en: Syncing messages in folder '%s' to disk
sv: Synkroniserar meddelanden i mappen "%s" till disk

en: Cannot write offline journal for folder `%s': %s
sv: Kan inte skriva frånkopplad dagbok för mappen "%s": %s

en: Virtual folder email provider
sv: E-postleverantör för virtuell mapp

en: For reading mail as a query of another set of folders
sv: För läsande av e-post som en fråga av en annan samling mappar

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
sv: Kunde inte läsa in %s: Modulinläsning stöds inte på detta system.

en: Could not load %s: %s
sv: Kunde inte läsa in %s: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
sv: Kunde inte läsa in %s: Ingen initieringskod i modulen.

en: No provider available for protocol `%s'
sv: Det finns ingen leverantör för protokollet "%s"

en: Anonymous
sv: Anonym

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
sv: Detta alternativ ansluter till servern genom att använda anonym inloggning.

en: Authentication failed.
sv: Autentisering misslyckades.

en: Invalid email address trace information:
    %s
sv: Spårningsinformation för ogiltig e-postadress:
    %s

en: Invalid opaque trace information:
    %s
sv: Spårningsinformation för ogiltig ogenomskinlig:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
sv: Spårningsinformation för ogiltig:
    %s

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med ett säkert CRAM-MD5-lösenord, om servern stöder det.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med ett DIGEST-MD5-lösenord, om servern stöder det.

en: Server challenge too long (>2048 octets)
sv: Serverutmaningen var för lång (>2048 oktetter)

en: Server challenge invalid
sv: Serverutmaningen var ogiltig

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
sv: Serverutmaningen innehöll ogiltig "Quality of Protection"-flagga

en: Server response did not contain authorization data
sv: Serversvaret innehöll inte auktoriseringsdata

en: Server response contained incomplete authorization data
sv: Serversvaret innehöll ofullständiga auktoriseringsdata

en: Server response does not match
sv: Serversvaret stämmer inte överens

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med Kerberos 5-autentisering.

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
sv: Den angivna mekanismen stöds inte av det tillhandahållna kreditivet, eller är okänt av implementationen.

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
sv: Den angivna target_name-parametern var felaktigt utformad.

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
sv: Den angivna target_name-parametern innehöll en ogiltig namntyp eller en som inte stöds.

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
sv: input_token innehåller andra kanalbindningar än de som är angivna via parametern input_chan_bindings.

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
sv: input_token innehåller en ogiltig signatur, eller en signatur som inte kunde verifieras.

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
sv: De kreditiv som angavs var inte giltiga för sammanhangsinitiering, eller så refererade kreditivhandtaget inga kreditiv.

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
sv: Det angivna sammanhangshandtaget refererade inte till ett giltigt sammanhang.

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
sv: Konsekvenskontrollerna som utfördes på input_token misslyckades.

en: The consistency checks performed on the credential failed.
sv: Konsekvenskontrollerna som utförts på kreditivet misslyckades.

en: The referenced credentials have expired.
sv: De refererade kreditiven har gått ut.

en: Bad authentication response from server.
sv: Felaktigt autentiseringssvar från servern.

en: Unsupported security layer.
sv: Säkerhetslagret stöds inte.

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med Kerberos 4-autentisering.

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
sv: Kunde inte få Kerberos-biljett:
    %s

en: Login
sv: Inloggning

en: This option will connect to the server using a simple password.
sv: Detta alternativ ansluter till servern genom att använda ett enkelt lösenord.

en: Unknown authentication state.
sv: Okänt autentiseringstillstånd.

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till med NTLM / säker lösenordsautentisering (SPA).

en: PLAIN
sv: VANLIG

en: POP before SMTP
sv: POP innan SMTP

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
sv: Detta alternativ kommer att auktorisera en POP-anslutning innan ett försök med SMTP görs

en: POP Source URI
sv: URI för POP-källa

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
sv: POP innan SMTP-auktorisering med en okänd förbindelse

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
sv: POP innan SMTP-auktorisering med en källa som inte är POP

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
sv: Misslyckades med kompilering av reguljärt uttryck: %s: %s

en: URL '%s' needs a username component
sv: URL:en "%s" behöver ett användarnamn

en: URL '%s' needs a host component
sv: URL:en "%s" behöver ett värdnamn

en: URL '%s' needs a path component
sv: URL:en "%s" behöver en sökväg

en: Could not create directory %s:
    %s
sv: Kunde inte skapa katalogen %s:
    %s

en: Cannot find certificate for '%s'
sv: Kan inte hitta certifikat för "%s"

en: Cannot create CMS message
sv: Kan inte skapa CMS-meddelande

en: Cannot create CMS signed data
sv: Kan inte skapa CMS-signerade data

en: Cannot attach CMS signed data
sv: Kan inte bifoga CMS-signerade data

en: Cannot attach CMS data
sv: Kan inte bifoga CMS-data

en: Cannot create CMS Signer information
sv: Kan inte skapa CMS-signerarinformation

en: Cannot find certificate chain
sv: Kan inte hitta certifikatkedja

en: Cannot add CMS Signing time
sv: Kan inte lägga till CMS-signeringstid

en: Encryption certificate for '%s' does not exist
sv: Krypteringscertifikatet för "%s" finns inte

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
sv: Kan inte lägga till SMIMEEncKeyPrefs-attribut

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
sv: Kan inte lägga till MS SMIMEEncKeyPrefs-attribut

en: Cannot add encryption certificate
sv: Kan inte lägga till krypteringscertifikat

en: Cannot add CMS Signer information
sv: Kan inte lägga till CMS-signerarinformation

en: Cannot create encoder context
sv: Kan inte skapa kodarsammanhang

en: Failed to add data to CMS encoder
sv: Misslyckades med att lägga till data till CMS-kodare

en: Failed to encode data
sv: Misslyckades med att koda data

en: Unverified
sv: Overifierad

en: Good signature
sv: Bra signatur

en: Bad signature
sv: Dålig signatur

en: Content tampered with or altered in transit
sv: Innehållet fifflat med eller ändrat i överföringen

en: Signing certificate not found
sv: Signeringscertifikat hittades inte

en: Signing certificate not trusted
sv: Signeringscertifikatet opålitligt

en: Signature algorithm unknown
sv: Signaturalgoritmen okänd

en: Signature algorithm unsupported
sv: Signaturalgoritmen stöds inte

en: Malformed signature
sv: Felaktig signatur

en: Processing error
sv: Tolkningsfel

en: No signed data in signature
sv: Inga signerade data i signatur

en: Digests missing from enveloped data
sv: Samlingar saknas i kuvertdata

en: Cannot calculate digests
sv: Kan inte beräkna samlingar

en: Cannot set message digests
sv: Kan inte ställa in meddelandesamlingar

en: Certificate import failed
sv: Certifikatimport misslyckades

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
sv: Certifikatet är enda meddelandet, kan inte verifiera certifikat

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
sv: Certifikatet är det enda meddelandet, certifikat importerade och verifierade

en: Cannot find signature digests
sv: Kan inte hitta signatursamlingar

en: Signer: %s <%s>: %s
sv: Signerare: %s <%s>: %s

en: Decoder failed
sv: Avkodaren misslyckades

en: Cannot find certificate for `%s'
sv: Kan inte hitta certifikat för "%s"

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
sv: Kan inte hitta gemensam algoritm för bulkkryptering

note: PORT_GetError(); ??
en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
sv: Kan inte allokera plats för bulknyckel för kryptering

en: Cannot create CMS Message
sv: Kan inte skapa CMS-meddelande

en: Cannot create CMS Enveloped data
sv: Kan inte skapa CMS-kuverterade data

en: Cannot attach CMS Enveloped data
sv: Kan inte bifoga CMS-kuverterade data

en: Cannot attach CMS data object
sv: Kan inte bifoga CMS-dataobjekt

en: Cannot create CMS Recipient information
sv: Kan inte skapa CMS-mottagarinformation

en: Cannot add CMS Recipient information
sv: Kan inte lägga till CMS-mottagarinformation

en: Failed to add data to encoder
sv: Misslyckades med att lägga till data till kodare

en: Decoder failed, error %d
sv: Avkodare misslyckades, fel %d

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
sv: S/MIME-dekryptering: Inget krypterat innehåll hittades

en: import keys: unimplemented
sv: importera nycklar: inte implementerat

en: export keys: unimplemented
sv: exportera nycklar: inte implementerat

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
sv: Kan inte hämta mapp: Ogiltig åtgärd på detta lager

en: Cannot create folder `%s': folder exists
sv: Kan inte skapa mappen "%s": mappen existerar

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
sv: Kan inte skapa mapp: Ogiltig åtgärd på detta lager

en: Cannot create folder: %s: folder exists
sv: Kan inte skapa mapp: %s: mappen existerar

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
sv: Kan inte ta bort mapp: %s: Ogiltig åtgärd

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
sv: Kan inte byta namn på mapp: %s: Ogiltig åtgärd

note: the name of the Trash folder, used for deleted messages
en: Trash
sv: Papperskorg

note: the name of the Junk folder, used for spam messages
en: Junk
sv: Skräp

en: Unable to get issuer's certificate
sv: Kan inte hämta utfärdarens certifikat.

en: Unable to get Certificate Revocation List
sv: Kan inte hämta certifikatåterkallelselista

en: Unable to decrypt certificate signature
sv: Kan inte dekryptera certifikatsignatur

en: Unable to decrypt Certificate Revocation List signature
sv: Kan inte dekryptera signatur för certifikatåterkallelselista

en: Unable to decode issuer's public key
sv: Kan inte avkoda utfärdarens publika nyckel

en: Certificate signature failure
sv: Certifikatsignaturfel

en: Certificate Revocation List signature failure
sv: Signaturfel i certifikatåterkallelselista

en: Certificate not yet valid
sv: Certifikatet är inte giltigt ännu

en: Certificate has expired
sv: Certifikatet har gått ut

en: CRL not yet valid
sv: CRL är inte giltig ännu

en: CRL has expired
sv: CRL har gått ut

en: Error in CRL
sv: Fel i CRL

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Zero-depth self-signed certificate
sv: Självsignerat certifikat med nolldjup

en: Self-signed certificate in chain
sv: Självsignerat certifikat i kedjan

en: Unable to get issuer's certificate locally
sv: Kan inte få tag i utfärdarens certifikat lokalt

en: Unable to verify leaf signature
sv: Kan inte verifiera lövsignatur

en: Certificate chain too long
sv: Certifikatkedjan för lång

en: Certificate Revoked
sv: Certifikat återkallat

en: Invalid Certificate Authority (CA)
sv: Ogiltig certifikatmyndighet (CA)

en: Path length exceeded
sv: Sökvägslängd överskreds

en: Invalid purpose
sv: Ogiltigt syfte

en: Certificate untrusted
sv: Certifikatet opålitligt

en: Certificate rejected
sv: Certifikatet avvisat

en: Subject/Issuer mismatch
sv: Ämne/Utfärdare stämmer inte överens

en: AKID/SKID mismatch
sv: AKID/SKID stämmer inte överens

en: AKID/Issuer serial mismatch
sv: AKID/Utfärdare-serienummer stämmer inte överens

en: Key usage does not support certificate signing
sv: Nyckelanvändning stöder inte certifikatsignering

en: Error in application verification
sv: Fel i programverifiering

en: Issuer:            %s
    Subject:           %s
    Fingerprint:       %s
    Signature:         %s
sv: Utställare:        %s
    Ämne:              %s
    Fingeravtryck:     %s
    Signatur:          %s

en: GOOD
sv: BRA

en: BAD
sv: DÅLIG

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
sv: Felaktigt certifikat från %s:
    
    %s
    
    %s
    
    Vill du acceptera ändå?

note: construct our user prompt
en: SSL Certificate check for %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept?
sv: SSL-certifikatskontroll för %s:
    
    %s
    
    Vill du acceptera?

en: Certificate problem: %s
    Issuer: %s
sv: Certifikatproblem: %s
    Utfärdare: %s

en: Bad certificate domain: %s
    Issuer: %s
sv: Felaktig certifikatdomän: %s
    Utfärdare: %s

en: Certificate expired: %s
    Issuer: %s
sv: Certifikatet har gått ut: %s
    Utfärdare: %s

en: Certificate revocation list expired: %s
    Issuer: %s
sv: Certifikatåterkallelselistan har gått ut: %s
    Utfärdare: %s

en: Could not parse URL `%s'
sv: Kunde inte tolka URL:en "%s"

en: Error storing `%s': %s
sv: Fel vid lagring av "%s": %s

en: No such message %s in %s
sv: Det finns inget sådant meddelande %s i %s

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
sv: Kan inte kopiera eller flytta meddelanden till en virtuell mapp

en: Unmatched
sv: Omatchade

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
sv: Kan inte ta bort mapp: %s: Det finns ingen sådan mapp

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
sv: Kan inte byta namn på mapp: %s: Det finns ingen sådan mapp

en: Cannot copy messages to the Trash folder
sv: Kan inte kopiera meddelanden till papperskorgsmappen

en: Cannot copy messages to the Junk folder
sv: Kan inte kopiera meddelanden till skräpmappen

en: Cannot get message: %s
      %s
sv: Kan inte hämta meddelande: %s
      %s

en: No such message
sv: Det finns inget sådant meddelande

en: User cancelled
sv: Användaren avbröt

en: Cannot get message %s: %s
sv: Kan inte hämta meddelande %s: %s

en: This message is not available in offline mode.
sv: Detta meddelande är inte tillgängligt i frånkopplat läge.

en: Could not get message
sv: Kunde inte hämta meddelande

en: Could not load summary for %s
sv: Kunde inte läsa in sammanfattning för %s

en: Fetching summary information for new messages
sv: Hämtar meddelandeinformation för nya meddelanden

en: Cannot append message to folder `%s': %s
sv: Kan inte lägga till meddelande i mappen "%s": %s

en: Cannot create message: %s
sv: Kan inte skapa meddelande: %s

en: Cannot get folder container %s
sv: Kan inte hämta mappcontainern %s

en: Cannot append message in offline mode: cache unavailable
sv: Kan inte lägga till meddelanden i frånkopplat läge: cachen inte tillgänglig

en: Cannot append message in offline mode: %s
sv: Kan inte lägga till meddelande i frånkopplat läge: %s

en: Checking for new mail
sv: Kontroll av ny e-post

en: Check for new messages in all folders
sv: Kontrollera nya meddelanden i alla mappar

en: Options
sv: Alternativ

en: Apply filters to new messages in Inbox on this server
sv: Tillämpa filtren på nya meddelanden i inkorgen på denna server

en: Check new messages for Junk contents
sv: Kontrollera om nya meddelanden innehåller skräp

en: Only check for Junk messages in the INBOX folder
sv: Kontrollera endast om det finns skräpmeddelanden i INBOX-mappen

en: Automatically synchronize account locally
sv: Synkronisera automatiskt konto lokalt

en: SOAP Settings
sv: SOAP-inställningar

en: Post Office Agent SOAP Port:
sv: SOAP-port för postkontorsagent:

en: For accessing Novell GroupWise servers
sv: För åtkomst av Novell GroupWise-servrar

en: Password
sv: Lösenord

en: This option will connect to the GroupWise server using a plaintext password.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till GroupWise-servern med ett lösenord i klartext.

en: Host or user not available in url
sv: Värd eller användare inte tillgänglig i url

en: %sPlease enter the GroupWise password for %s@%s
sv: %sAnge GroupWise-lösenordet för %s@%s

en: You didn't enter a password.
sv: Du angav inte något lösenord.

en: Unable to authenticate to GroupWise server.
sv: Kan inte autentisera till GroupWise-servern.

en: Some features may not work correctly with your current server version
sv: En del funktioner kommer kanske inte att fungera korrekt med din nuvarande serverversion

en: No such folder %s
sv: Det finns ingen mapp %s

en: Cannot create GroupWise folders in offline mode.
sv: Kan inte skapa GroupWise-mappar i frånkopplat läge.

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
sv: Föräldermappen får inte innehålla undermappar

en: Cannot rename Groupwise folder `%s' to `%s'
sv: Kan inte byta namn på GroupWise-mappen "%s" till "%s"

en: GroupWise server %s
sv: GroupWise-server %s

en: GroupWise service for %s on %s
sv: GroupWise-tjänst för %s på %s

en: GroupWise mail delivery via %s
sv: GroupWise-epostleverans via %s

en: Sending Message
sv: Skickar meddelande

en: Could not send message: %s
sv: Kunde inte skicka meddelande: %s

en: Operation cancelled
sv: Åtgärden avbruten

en: Server unexpectedly disconnected: %s
sv: Servern kopplade ifrån oväntat: %s

note: for imap ALERT codes, account user@host we might get a ']' from a BAD response since we +12, but who cares?
en: Alert from IMAP server %s@%s:
    %s
sv: Varning från IMAP-servern %s@%s:
    %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
sv: Oväntat svar från IMAP-servern: %s

en: IMAP command failed: %s
sv: IMAP-kommandot misslyckades: %s

en: Server response ended too soon.
sv: Serversvaret tog slut för tidigt.

en: IMAP server response did not contain %s information
sv: IMAP-serversvaret innehöll inte %s-information

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
sv: Oväntat OK-svar från IMAP-servern: %s

en: Could not create directory %s: %s
sv: Kunde inte skapa katalogen %s: %s

en: Folder was destroyed and recreated on server.
sv: Mappen förstördes och återskapades på servern.

note: Check UIDs and flags of all messages we already know of.
en: Scanning for changed messages
sv: Letar efter ändrade meddelanden

en: Unable to retrieve message: %s
sv: Kan inte hämta meddelande: %s

en: This message is not currently available
sv: Detta meddelande är inte tillgängligt för tillfället

en: Incomplete server response: no information provided for message %d
sv: Ofullständigt serversvar: ingen information tillhandahölls för meddelande %d

en: Incomplete server response: no UID provided for message %d
sv: Ofullständigt serversvar: inget UID tillhandahölls för meddelande %d

en: Unexpected server response: Identical UIDs provided for messages %d and %d
sv: Oväntat serversvar: Identiska UID tillhandahölls för meddelandena %d och %d

en: Could not find message body in FETCH response.
sv: Kunde inte hitta meddelandetext i FETCH-svaret.

en: Could not open cache directory: %s
sv: Kunde inte öppna cachekatalogen: %s

en: Failed to cache message %s: %s
sv: Misslyckades med att cacha meddelande %s: %s

en: Failed to cache %s: %s
sv: Misslyckades med att cacha %s: %s

en: Checking for New Mail
sv: Kontroll av ny e-post

en: C_heck for new messages in all folders
sv: _Kontrollera nya meddelanden i alla mappar

en: Connection to Server
sv: Anslutning till server

en: _Use custom command to connect to server
sv: _Använd anpassat kommando för att ansluta till servern

en: Command:
sv: Kommando:

en: Folders
sv: Mappar

en: _Show only subscribed folders
sv: _Visa endast prenumererade mappar

en: O_verride server-supplied folder namespace
sv: _Åsidosätt mappnamnrymden som servern tillhandahåller

en: Namespace
sv: Namnrymd

en: _Apply filters to new messages in INBOX on this server
sv: _Tillämpa filtren på nya meddelanden i INBOX på denna server

en: Check new messages for _Junk contents
sv: Kontrollera om nya meddelanden innehåller _skräp

en: Only check for Junk messa_ges in the INBOX folder
sv: Kontrollera endast om det finns skräpme_ddelanden i INBOX-mappen

en: Automatically synchroni_ze remote mail locally
sv: S_ynkronisera automatiskt fjärrpost lokalt

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
sv: För läsande och lagrande av e-post på IMAP-servrar.

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
sv: Detta alternativ ansluter till IMAP-servern med ett lösenord i klartext.

en: IMAP server %s
sv: IMAP-server %s

en: IMAP service for %s on %s
sv: IMAP-tjänst för %s på %s

en: Could not connect to %s: %s
sv: Kunde inte ansluta till %s: %s

en: SSL unavailable
sv: SSL är inte tillgängligt

en: Connection cancelled
sv: Anslutning avbruten

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till IMAP-servern %s i säkert läge: %s

en: STARTTLS not supported
sv: STARTTLS stöds inte

en: SSL negotiations failed
sv: SSL-förhandlingar misslyckades

en: SSL is not available in this build
sv: SSL är inte tillgängligt i detta bygge

en: Could not connect with command "%s": %s
sv: Kunde inte ansluta med kommandot "%s": %s

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
sv: Inkorg

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
sv: IMAP-servern %s stöder inte den begärda autentiseringstypen %s

en: No support for authentication type %s
sv: Inget stöd för autentiseringstypen %s

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
sv: %sAnge IMAP-lösenordet för %s@%s

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
sv: Kunde inte autentisera till IMAP-servern.
    %s

en: The folder name "%s" is invalid because it contains the character "%c"
sv: Mappnamnet "%s" är ogiltigt eftersom det innehåller tecknet "%c"

en: Cannot create folder `%s': folder exists.
sv: Kan inte skapa mappen "%s": mappen existerar.

en: Unknown parent folder: %s
sv: Okänd föräldermapp: %s

en: Failed sending command to IMAP server %s: %s
sv: Misslyckades med att skicka kommando till IMAP-servern %s: %s

en: Unexpected response from IMAP4 server %s: %s
sv: Oväntat svar från IMAP4-servern %s: %s

en: Unexpected greeting from IMAP server %s.
sv: Oväntad hälsning från IMAP-servern %s.

en: Cannot select folder `%s': Invalid mailbox name
sv: Kan inte välja mappen "%s": Ogiltigt brevlådenamn

en: Cannot select folder `%s': Bad command
sv: Kan inte välja mappen "%s": Felaktigt kommando

en: IMAP4 server %s unexpectedly disconnected: %s
sv: IMAP4-servern %s kopplade ifrån oväntat: %s

en: Enable Mailing-List detection required for some filter and vFolder rules
sv: Aktivera detektering av sändlistor som krävs av en del filter och vFolder-regler

en: Cannot access folder `%s': %s
sv: Kan inte komma åt mappen "%s": %s

en: Cannot sync flags to folder `%s': Unknown
sv: Kan inte synkronisera flaggor till mappen "%s": Okänd

en: Cannot sync flags to folder `%s': Bad command
sv: Kan inte synkronisera flaggor till mappen "%s": Felaktigt kommando

en: Cannot expunge folder `%s': Unknown
sv: Kan inte tömma mappen "%s": Okänd

en: Cannot expunge folder `%s': Bad command
sv: Kan inte tömma mappen "%s": Felaktigt kommando

en: Cannot get message %s from folder `%s': No such message
sv: Kan inte hämta meddelandet %s från mappen "%s": Inget sådant meddelande

en: Cannot get message %s from folder `%s': Bad command
sv: Kan inte hämta meddelandet %s från mappen "%s": Felaktigt kommando

en: Cannot append message to folder `%s': Folder is read-only
sv: Kan inte lägga till meddelande i mappen "%s": Mappen är skrivskyddad

en: Cannot append message to folder `%s': Unknown error
sv: Kan inte lägga till meddelande i mappen "%s": Okänt fel

en: Cannot append message to folder `%s': Bad command
sv: Kan inte lägga till meddelandet i mappen "%s": Felaktigt kommando

en: Cannot move messages from folder `%s' to folder `%s': Unknown
sv: Kan inte flytta meddelanden från mappen "%s" till mappen "%s": Okänd

en: Cannot copy messages from folder `%s' to folder `%s': Unknown
sv: Kan inte kopiera meddelanden från mappen "%s" till mappen "%s": Okänd

en: Cannot move messages from folder `%s' to folder `%s': Bad command
sv: Kan inte flytta meddelanden från mappen "%s" till mappen "%s": Felaktigt kommando

en: Cannot copy messages from folder `%s' to folder `%s': Bad command
sv: Kan inte kopiera meddelanden från mappen "%s" till mappen "%s": Felaktigt kommando

en: For reading and storing mail on IMAPv4rev1 servers.
sv: För läsande och lagrande av e-post på IMAPv4rev1-servrar.

en: This option will connect to the IMAPv4rev1 server using a plaintext password.
sv: Detta alternativ ansluter till IMAPv4rev1-servern med ett lösenord i klartext.

en: Cannot authenticate to IMAP server %s using the %s authentication mechanism
sv: Kan inte autentisera till IMAP-servern %s med hjälp av autentiseringsmekanismen %s

en: %sPlease enter the IMAP password for %s on host %s
sv: %sAnge IMAP-lösenordet för %s på värden %s

en: Cannot authenticate to IMAP server %s using %s
sv: Kan inte autentisera till IMAP-servern %s med hjälp av %s

en: Cannot create IMAP folders in offline mode.
sv: Kan inte skapa IMAP-mappar i frånkopplat läge.

en: Cannot get folder `%s' on IMAP server %s: Unknown
sv: Kan inte hämta mappen "%s" på IMAP-servern %s: Okänd

en: Cannot create folder `%s': Invalid mailbox name
sv: Kan inte skapa mappen "%s": Ogiltigt namn på brevlåda

en: Cannot create folder `%s': Bad command
sv: Kan inte skapa mappen "%s": Felaktigt kommando

en: Cannot delete folder `%s': Special folder
sv: Kan inte ta bort mappen "%s": Specialmapp

en: Cannot delete IMAP folders in offline mode.
sv: Kan inte ta bort IMAP-mappar i frånkopplat läge.

en: Cannot delete folder `%s': Invalid mailbox name
sv: Kan inte ta bort mappen "%s": Ogiltigt namn på brevlåda

en: Cannot delete folder `%s': Bad command
sv: Kan inte ta bort mappen "%s": Felaktigt kommando

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Special folder
sv: Kan inte byta namn på mappen "%s" till "%s": Specialmapp

en: Cannot rename IMAP folders in offline mode.
sv: Kan inte byta namn på IMAP-mappar i frånkopplat läge.

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Invalid mailbox name
sv: Kan inte byta namn på mappen "%s" till "%s": Ogiltigt namn på brevlåda

en: Cannot rename folder `%s' to `%s': Bad command
sv: Kan inte byta namn på mappen "%s" till "%s": Felaktigt kommando

en: Cannot get %s information for pattern `%s' on IMAP server %s: %s
sv: Kan inte hämta %s-information för mönstret "%s" på IMAP-servern %s: %s

en: Bad command
sv: Felaktigt kommando

en: Cannot subscribe to IMAP folders in offline mode.
sv: Kan inte prenumerera på IMAP-mappar i frånkopplat läge.

en: Cannot subscribe to folder `%s': Invalid mailbox name
sv: Kan inte prenumerera på mappen "%s": Ogiltigt namn på brevlåda

en: Cannot subscribe to folder `%s': Bad command
sv: Kan inte prenumerera på mappen "%s": Felaktigt kommando

en: Cannot unsubscribe from IMAP folders in offline mode.
sv: Kan inte säga upp prenumeration på IMAP-mappar i frånkopplat läge.

en: Cannot unsubscribe from folder `%s': Invalid mailbox name
sv: Kan inte säga upp prenumeration på mappen "%s": Ogiltigt namn på brevlåda

en: Cannot unsubscribe from folder `%s': Bad command
sv: Kan inte säga upp prenumeration på mappen "%s": Felaktigt kommando

en: Fetching envelopes for new messages
sv: Hämtar kuvert för nya meddelanden

en: Unexpected token in response from IMAP server %s:
sv: Oväntad flagga i svar från IMAP-servern %s:

en: No data
sv: Inga data

en: IMAP server %s unexpectedly disconnected: %s
sv: IMAP-servern %s kopplade ifrån oväntat: %s

en: Message storage
sv: Meddelandelager

en: Experimental IMAP 4(.1) client
    This is untested and unsupported code, you want to use plain imap instead.
    
     !!! DO NOT USE THIS FOR PRODUCTION EMAIL  !!!
sv: Experimentell IMAP 4(.1)-klient
    Detta är otestad kod som inte stöds. Du vill nog använda den vanlig imap
    istället.
     !!! ANVÄND INTE DETTA FÖR SKARP E-POST  !!!

en: Could not connect to %s (port %s): %s
sv: Kunde inte ansluta till %s (port %s): %s

en: Could not connect to POP server on %s
sv: Kunde inte ansluta till POP-servern på %s

en: Index message body data
sv: Indexera data i meddelandetext

note: /var/spool/mail relative path + protocol
en: mailbox:%s (%s)
sv: brevlåda:%s (%s)

en: Use the `.folders' folder summary file (exmh)
sv: Använd mappsammanfattningsfilen ".folders" (exmh)

en: MH-format mail directories
sv: Brevlådekataloger i MH-format

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
sv: För lagrande av lokal e-post i MH-liknande brevlådekataloger.

en: Local delivery
sv: Lokal leverans

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox formated spools into folders managed by Evolution.
sv: För hämtande (flytt) av lokal e-post från mbox-standardformaterade brevlådor till mappar som hanteras av Evolution.

en: Apply filters to new messages in INBOX
sv: Tillämpa filtren på nya meddelanden i INBOX

en: Maildir-format mail directories
sv: Brevlådekataloger i maildir-format

en: For storing local mail in maildir directories.
sv: För lagrande av lokal e-post i maildir-kataloger.

en: Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
sv: Lagra statushuvuden i Elm/Pine/Mutt-format

en: Standard Unix mbox spool or directory
sv: Unix mbox-standardbrevlåda eller -katalog

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
sv: För läsande och lagrande av lokal e-post i mbox-standardspoolfiler.
    Kan också användas för läsande av ett träd i mappar av Elm-, Pine- eller Mutt-typ.

en: Store root %s is not an absolute path
sv: Lagringsroten %s är inte en absolut sökväg

en: Store root %s is not a regular directory
sv: Lagringsroten %s är ingen vanlig katalog

en: Cannot get folder: %s: %s
sv: Kan inte hämta mapp: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
sv: Lokala lager har ingen inkorg

en: Local mail file %s
sv: Lokal brevlådefil %s

en: Could not rename folder %s to %s: %s
sv: Kunde inte byta namn på mappen %s till %s: %s

en: Could not rename '%s': %s
sv: Kunde inte byta namn på "%s": %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
sv: Kunde inte ta bort mappsammanfattningsfilen "%s": %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
sv: Kunde inte ta bort mappindexfilen "%s": %s

en: Could not delete folder meta file `%s': %s
sv: Kunde inte ta bort mappmetafilen "%s": %s

en: Could not save summary: %s: %s
sv: Kunde inte spara sammanfattningen: %s: %s

en: Unable to add message to summary: unknown reason
sv: Kunde inte lägga till meddelandet i sammanfattningen: okänd orsak

en: Maildir append message cancelled
sv: Tillägg av meddelande i brevlådekatalog avbröts

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
sv: Kan inte lägga till meddelande i mapp för brevlådekatalog: %s: %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
sv: Kan inte hämta meddelande: %s från mappen %s
      %s

en: Invalid message contents
sv: Ogiltigt meddelandeinnehåll

en: Cannot create folder `%s': %s
sv: Kan inte skapa mappen "%s": %s

en: Cannot get folder `%s': %s
sv: Kan inte hämta mappen "%s": %s

en: Cannot get folder `%s': folder does not exist.
sv: Kan inte hämta mappen "%s": mappen finns inte.

en: Cannot get folder `%s': not a maildir directory.
sv: Kan inte skapa mappen "%s": inte en maildir-katalog.

en: Could not delete folder `%s': %s
sv: Kunde inte ta bort mappen "%s": %s

en: not a maildir directory
sv: är inte en maildir-katalog

en: Could not scan folder `%s': %s
sv: Kunde inte genomsöka mappen "%s": %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
sv: Kan inte öppna sökvägen till maildir-katalogen: %s: %s

en: Checking folder consistency
sv: Kontrollerar mappkonsekvens

en: Checking for new messages
sv: Kontrollerar nya meddelanden

en: Storing folder
sv: Lagrar mapp

en: Cannot create folder lock on %s: %s
sv: Kan inte skapa mapplås på %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
sv: Kan inte öppna brevlåda: %s %s

en: Mail append cancelled
sv: E-posttillägg avbrutet

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
sv: Kan inte lägga till meddelande till mbox-fil: %s: %s

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
sv: Mappen verkar vara obotligt skadad.

en: Message construction failed.
sv: Meddelandebyggande misslyckades.

en: Cannot create a folder by this name.
sv: Kan inte skapa en mapp med detta namn.

en: Cannot get folder `%s': not a regular file.
sv: Kan inte hämta mappen "%s": inte en vanlig fil.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
sv: Kunde inte ta bort mappen "%s":
    %s

en: `%s' is not a regular file.
sv: "%s" är ingen vanlig fil.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
sv: Mappen "%s" är inte tom. Den togs inte bort.

en: Cannot create directory `%s': %s.
sv: Kan inte skapa katalogen "%s": %s.

en: Cannot create folder: %s: %s
sv: Kan inte skapa mapp: %s: %s

en: Folder already exists
sv: Mappen finns redan

en: The new folder name is illegal.
sv: Det nya mappnamnet är inte tillåtet.

en: Could not rename `%s': `%s': %s
sv: Kunde inte byta namn på "%s": "%s": %s

en: Could not rename '%s' to %s: %s
sv: Kunde inte byta namn på "%s" till "%s": %s

en: Could not open folder: %s: %s
sv: Kunde inte öppna mapp: %s: %s

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
sv: Ödesdigert e-posttolkningsfel nära position %ld i mappen %s

en: Cannot check folder: %s: %s
sv: Kan inte kontrollera mapp: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
sv: Kunde inte öppna fil: %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
sv: Kan inte öppna temporär brevlåda: %s

en: Could not close source folder %s: %s
sv: Kunde inte stänga källmappen %s: %s

en: Could not close temp folder: %s
sv: Kunde inte stänga temporära mapp: %s

en: Could not rename folder: %s
sv: Kunde inte byta namn på mapp: %s

en: Could not store folder: %s
sv: Kunde inte lagra mapp: %s

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
sv: Summeringen stämmer inte överens, även efter en synk

en: Unknown error: %s
sv: Okänt fel: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
sv: Fel vid skrivning av temporär brevlåda: %s

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
sv: Fel vid skrivning till temporär brevlåda: %s: %s

en: MH append message cancelled
sv: MH-meddelandetillägg avbrutet

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
sv: Kan inte lägga till meddelande i mh-mapp: %s: %s

en: Could not create folder `%s': %s
sv: Kunde inte skapa mappen "%s": %s

en: Cannot get folder `%s': not a directory.
sv: Kan inte hämta mappen "%s": inte en katalog.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
sv: Kan inte öppna sökvägen till MH-katalogen: %s: %s

en: Spool `%s' cannot be opened: %s
sv: Spoolen "%s" kan inte öppnas: %s

en: Spool `%s' is not a regular file or directory
sv: Spoolen "%s" är ingen vanlig fil eller katalog

en: Folder `%s/%s' does not exist.
sv: Mappen "%s/%s" finns inte.

en: Could not open folder `%s':
    %s
sv: Kunde inte öppna mappen "%s":
    %s

en: Folder `%s' does not exist.
sv: Mappen "%s" finns inte.

en: Could not create folder `%s':
    %s
sv: Kunde inte skapa mappen "%s":
    %s

en: `%s' is not a mailbox file.
sv: "%s" är ingen brevlådefil.

en: Store does not support an INBOX
sv: Lagret stöder inte en INKORG

en: Spool mail file %s
sv: Spool-brevlådefil %s

en: Spool folder tree %s
sv: Spool-mappträd %s

en: Spool folders cannot be renamed
sv: Spool-mappar kan inte bytas namn på

en: Spool folders cannot be deleted
sv: Spool-mappar kan inte tas bort

en: Could not sync temporary folder %s: %s
sv: Kunde inte synkronisera temporära mappen %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
sv: Kunde inte synkronisera spool-mappen %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
sv: Kunde inte synkronisera spool-mappen %s: %s
    Mappen kan vara skadad, kopia sparad i "%s"

en: Internal error: uid in invalid format: %s
sv: Internt fel: uid är i ogiltigt format: %s

en: Posting failed: %s
sv: Postande misslyckades: %s

en: You cannot post NNTP messages while working offline!
sv: Du kan inte posta NNTP-meddelande medan du är frånkopplad!

en: You cannot copy messages from a NNTP folder!
sv: Du kan inte kopiera meddelanden från en NNTP-mapp!

en: Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
sv: Visa mappar med kort notation (t.ex. c.o.linux istället för comp.os.linux)

en: In the subscription dialog, show relative folder names
sv: Visa relativa mappnamn i prenumerationsdialogen

en: USENET news
sv: USENET-diskussionsgrupper

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
sv: Det här är en leverantör för läsning och postning till USENET-diskussionsgrupper.

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
sv: Detta alternativ kommer att autentisera med NNTP-servern genom att använda ett klartextlösenord.

en: Could not read greeting from %s: %s
sv: Kunde inte skapa hälsning från %s: %s

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
sv: NNTP-servern %s returnerade felkoden %d: %s

en: USENET News via %s
sv: USENET-diskussionsgrupper via %s

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
sv: Fel vid hämtande av nya diskussionsgrupper:
    
    %s

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
sv: Du kan inte prenumerera på denna diskussionsgrupp:
    
    Diskussionsgruppen finns inte. Det markerade objektet är troligtvis en föräldermapp.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
sv: Du kan inte säga upp prenumerationen på denna diskussionsgrupp:
    
    diskussionsgruppen finns inte!

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
sv: Du kan inte skapa en mapp i ett diskussionsgruppslager: prenumerera istället.

en: You cannot rename a folder in a News store.
sv: Du kan inte byta namn på en mapp i ett diskussionsgruppslager.

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
sv: Du kan inte flytta en mapp i ett diskussionsgruppslager: säg upp prenumerationen istället.

en: Authentication requested but no username provided
sv: Autentisering begärd men inget användarnamn angivet

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
sv: Ange NNTP-lösenordet för %s@%s

en: Cannot authenticate to server: %s
sv: Kan inte autentisera till servern: %s

en: NNTP Command failed: %s
sv: NNTP-kommandot misslyckades: %s

en: Not connected.
sv: Inte ansluten.

en: No such folder: %s
sv: Det finns ingen sådan mapp: %s

en: %s: Scanning new messages
sv: %s: Letar efter nya meddelanden

en: Unexpected server response from xover: %s
sv: Oväntat serversvar från xover: %s

en: Unexpected server response from head: %s
sv: Oväntat serversvar från head: %s

en: Use cancel
sv: Använd avbryt

en: Operation failed: %s
sv: Åtgärden misslyckades: %s

en: Retrieving POP summary
sv: Hämtar POP-sammanfattning

en: Cannot get POP summary: %s
sv: Kan inte hämta POP-sammanfattning: %s

en: Expunging deleted messages
sv: Tömmer borttagna meddelanden

en: No message with uid %s
sv: Inget meddelande med uid %s

note: Sigh, most of the crap in this function is so that the cancel button returns the proper exception code.  Sigh.
en: Retrieving POP message %d
sv: Hämtar POP-meddelande %d

en: Unknown reason
sv: Okänd anledning

en: Leave messages on server
sv: Lämna meddelanden på servern

en: Delete after %s day(s)
sv: Ta bort efter %s dag(ar)

en: Disable support for all POP3 extensions
sv: Inaktivera stöd för alla POP3-tillägg

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
sv: För anslutning till och hämtande av e-post från POP-servrar.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till POP-servern med ett klartextlösenord. Det här är det enda alternativet som stöds hos många POP-servrar.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till POP-servern genom att använda ett krypterat lösenord via APOP-protokollet. Det här kanske inte fungerar för alla användare även med servrar som sägs stöda detta.

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
sv: Misslyckades med att läsa en giltig hälsning från POP-servern %s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till POP-servern %s i säkert läge: %s

en: STLS not supported
sv: STLS stöds inte

en: Could not connect to POP server %s
sv: Kunde inte ansluta till POP-servern %s

en: Unable to connect to POP server %s: No support for requested authentication mechanism.
sv: Kan inte ansluta till POP-servern %s: Inget stöd för begärd autentiseringsmekanism.

en: SASL `%s' Login failed for POP server %s: %s
sv: SASL "%s"-inloggning misslyckades för POP-servern %s: %s

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
sv: Kan inte logga in på POP-servern %s: SASL-protokollfel

en: Failed to authenticate on POP server %s: %s
sv: Misslyckades med autentisering för POP-servern %s: %s

en: %sPlease enter the POP password for %s on host %s
sv: %sAnge POP-lösenordet för %s på värden %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending password: %s
sv: Kan inte ansluta till POP-servern %s.
    Fel vid skickande av lösenord: %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username: %s
sv: Kan inte ansluta till POP-servern %s.
    Fel vid skickande av användarnamn: %s

en: No such folder `%s'.
sv: Det finns ingen mapp "%s".

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
sv: För leverans av e-post genom att skicka det till programmet "sendmail" på det lokala systemet.

en: Could not parse recipient list
sv: Kunde inte tolka mottagarlistan

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
sv: Kunde inte skapa rör till sendmail: %s: brevet skickades inte

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
sv: Kunde inte grena sendmail: %s: brevet skickades inte

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
sv: sendmail avslutade med signal %s: brevet skickades inte.

en: Could not execute %s: mail not sent.
sv: Kunde inte köra %s: brevet skickades inte.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
sv: sendmail avslutade med status %d: brevet skickades inte.

en: Mail delivery via the sendmail program
sv: E-postleverans via programmet sendmail

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
sv: För leverans av e-post genom anslutning till ett fjärr-epostnav som använder SMTP.

en: Syntax error, command unrecognized
sv: Syntaxfel, okänt kommando

en: Syntax error in parameters or arguments
sv: Syntaxfel i parametrar eller argument

en: Command not implemented
sv: Kommandot inte implementerat

en: Command parameter not implemented
sv: Kommandoparameter inte implementerad

en: System status, or system help reply
sv: Systemstatus, eller svar från systemhjälp

en: Help message
sv: Hjälpmeddelande

en: Service ready
sv: Tjänsten klar

en: Service closing transmission channel
sv: Tjänsten stänger överföringskanalen

en: Service not available, closing transmission channel
sv: Tjänsten inte tillgänglig, stänger överföringskanalen

en: Requested mail action okay, completed
sv: Efterfrågad e-poståtgärd okej, färdig

en: User not local; will forward to <forward-path>
sv: Användaren inte lokal; vidarebefordrar till <forward-path>

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
sv: Efterfrågad e-poståtgärd inte utförd: brevlådan inte tillgänglig

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
sv: Efterfrågad åtgärd inte utförd: brevlådan inte tillgänglig

en: Requested action aborted: error in processing
sv: Efterfrågad åtgärd avbruten: fel i behandling

en: User not local; please try <forward-path>
sv: Användaren inte lokal; försök med <forward-path>

en: Requested action not taken: insufficient system storage
sv: Efterfrågad åtgärd inte utförd: otillräckligt systemutrymme

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
sv: Efterfrågad åtgärd avbruten: överskriden utrymmesallokering

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
sv: Efterfrågad åtgärd inte utförd: brevlådenamn inte tillåtet

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
sv: Börja skriva in brevet, avsluta med <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
sv: Transaktionen misslyckades

en: A password transition is needed
sv: En lösenordsöverföring behövs

en: Authentication mechanism is too weak
sv: Autentiseringsmekanismen är för svag

en: Encryption required for requested authentication mechanism
sv: Kryptering behövs för begärd autentiseringsmekanism

en: Temporary authentication failure
sv: Tillfälligt autentiseringsmisslyckande

en: Welcome response error
sv: Fel i välkomstsvar

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till SMTP-servern %s i säkert läge: %s

en: STARTTLS command failed: %s
sv: STARTTLS-kommandot misslyckades: %s

en: STARTTLS command failed
sv: STARTTLS-kommandot misslyckades

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s.
sv: SMTP-servern %s stöder inte den begärda autentiseringstypen %s.

en: %sPlease enter the SMTP password for %s on host %s
sv: %sAnge SMTP-lösenordet för %s på värden %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
sv: Kunde inte autentisera till SMTP-servern.
    %s

en: SMTP server %s
sv: SMTP-server %s

en: SMTP mail delivery via %s
sv: SMTP-epostleverans via %s

en: Cannot send message: service not connected.
sv: Kan inte skicka meddelande: tjänsten är inte ansluten.

en: Cannot send message: sender address not valid.
sv: Kan inte skicka meddelande: avsändaradressen är inte giltig.

en: Sending message
sv: Skickar meddelande

en: Cannot send message: no recipients defined.
sv: Kan inte skicka meddelande: inga mottagare är angivna.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
sv: Kan inte skicka meddelande: en eller flera ogiltiga mottagare

en: SMTP Greeting
sv: SMTP-hälsning

en: HELO command failed: %s
sv: HELO-kommandot misslyckades: %s

en: HELO command failed
sv: HELO-kommandot misslyckades

en: SMTP Authentication
sv: SMTP-autentisering

en: Error creating SASL authentication object.
sv: Fel vid skapande av SASL-autentiseringsobjekt.

en: AUTH command failed: %s
sv: AUTH-kommandot misslyckades: %s

en: AUTH command failed
sv: AUTH-kommandot misslyckades

en: Bad authentication response from server.
sv: Felaktigt autentiseringssvar från servern.

en: MAIL FROM command failed: %s: mail not sent
sv: MAIL FROM-kommandot misslyckades: %s: brevet skickades inte

en: MAIL FROM command failed
sv: MAIL FROM-kommandot misslyckades

en: RCPT TO command failed: %s: mail not sent
sv: RCPT TO-kommandot misslyckades: %s: brevet skickades inte

en: RCPT TO <%s> failed
sv: RCPT TO <%s> misslyckades

en: DATA command failed: %s: mail not sent
sv: DATA-kommandot misslyckades: %s: brevet skickades inte

note: we should have gotten instructions on how to use the DATA command: * 354 Enter mail, end with "." on a line by itself
en: DATA command failed
sv: DATA-kommandot misslyckades

en: RSET command failed: %s
sv: RSET-kommandot misslyckades: %s

en: RSET command failed
sv: RSET-kommandot misslyckades

en: QUIT command failed: %s
sv: QUIT-kommandot misslyckades: %s

en: QUIT command failed
sv: QUIT-kommandot misslyckades

en: Business
sv: Företag

en: Competition
sv: Konkurrent

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Gifts
sv: Gåvor

en: Goals/Objectives
sv: Mål

en: Holiday
sv: Semester

en: Holiday Cards
sv: Semesterkort

en: Hot Contacts
sv: Heta kontakter

en: Ideas
sv: Idéer

en: International
sv: Internationellt

en: Key Customer
sv: Nyckelkund

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Personal
sv: Personligt

en: Phone Calls
sv: Telefonsamtal

en: Strategies
sv: Strategier

en: Suppliers
sv: Underleverantörer

en: Time & Expenses
sv: Tid och utgifter

en: Waiting
sv: Väntar

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
sv: %a %Y-%m-%d %H.%M.%S %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
sv: %a %Y-%m-%d %H.%M.%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
sv: %a %Y-%m-%d %H.%M %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
sv: %a %Y-%m-%d %H.%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
sv: %a %Y-%m-%d %H %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
sv: %a %Y-%m-%d %H

note: strptime format of a weekday and a date. strftime format of a weekday and a date.
en: %a %m/%d/%Y
sv: %a %Y-%m-%d

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
sv: %Y-%m-%d %H.%M.%S %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
sv: %Y-%m-%d %H.%M.%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
sv: %Y-%m-%d %H.%M %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
sv: %Y-%m-%d %H.%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
sv: %Y-%m-%d %H %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
sv: %Y-%m-%d %H

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
sv: %Y-%m-%d

note: strptime format for a time of day, in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format.
en: %I:%M:%S %p
sv: %H.%M.%S %p

note: strptime format for a time of day, in 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format.
en: %H:%M:%S
sv: %H.%M.%S

note: strptime format for time of day, without seconds, in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format, without seconds.
en: %I:%M %p
sv: %H.%M %p

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format, without seconds.
en: %H:%M
sv: %H.%M

en: Accessing LDAP Server anonymously
sv: Kommer åt LDAP-server anonymt

en: Failed to authenticate.
sv: Misslyckades med autentisering.

en: There is already a category '%s' in the configuration. Please use another name
sv: Det finns redan en kategori med namnet "%s" i konfigurationen. Använd ett annat namn

en: Category
sv: Kategori

en: Category Icon
sv: Kategoriikon

en: Category Properties
sv: Kategoriegenskaper

en: Category _Color
sv: Kategori_färg

en: Category _Icon
sv: Kategori_ikon

en: Category _Name
sv: Kategori_namn

en: Item(s) belong to these _categories:
sv: Objekt tillhör dessa _kategorier:

en: _Available Categories:
sv: _Tillgängliga kategorier:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: categories
sv: kategorier

en: Select Contacts from Address Book
sv: Välj kontakter från adressboken

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: <b>Show Contacts</b>
sv: <b>Visa kontakter</b>

en: <b>_Contacts</b>
sv: <b>_Kontakter</b>

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Address _Book:
sv: Adress_bok:

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Search
sv: Sök

en: _Search:
sv: _Sök:

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
sv: _Redigera %s

en: _Remember this password
sv: _Kom ihåg detta lösenord

en: _Remember this password for the remainder of this session
sv: _Kom ihåg detta lösenord under resten av denna session

note: prepare the dialog
en: Select destination
sv: Välj mål

en: _Destination
sv: _Mål

en: Enter password for %s
sv: Ange lösenord för %s

en: Enter password
sv: Ange lösenord

note: i18n: These are Outlook's words for the default roles in the folder permissions dialog.
en: Owner
sv: Ägare

en: Publishing Editor
sv: Publicerande redaktör

en: Editor
sv: Redaktör

en: Publishing Author
sv: Publicerande författare

en: Author
sv: Författare

en: Non-editing Author
sv: Icke-redigerande författare

en: Reviewer
sv: Granskare

en: Contributor
sv: Medarbetare

en: None
sv: Ingen

en: Custom
sv: Anpassad

en: Select User
sv: Välj användare

en: Addressbook...
sv: Adressbok...

en: Generic error
sv: Allmänt fel

en: A folder with the same name already exists
sv: En mapp med samma namn finns redan

en: The specified folder type is not valid
sv: Den angivna mapptypen är inte giltig

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: Not enough space to create the folder
sv: Inte tillräckligt med utrymme för att skapa mappen

en: The folder is not empty
sv: Mappen är inte tom

en: The specified folder was not found
sv: Den angivna mappen hittades inte

en: Function not implemented in this storage
sv: Funktionen är inte implementerad i detta lager

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stöds inte

en: The specified type is not supported in this storage
sv: Den angivna typen stöds inte i detta lager

en: The specified folder cannot be modified or removed
sv: Den angivna mappen kan inte ändras eller tas bort

en: Cannot make a folder a child of one of its descendants
sv: Kan inte göra en mapp till ett barn till dess avkomma

en: Cannot create a folder with that name
sv: Kan inte skapa en mapp med det namnet

en: This operation cannot be performed in off-line mode
sv: Denna åtgärd kan inte utföras i frånkopplat läge

note: i18n: This is the title of an "other user's folders" hierarchy. Eg, "John Doe's Folders".
en: %s's Folders
sv: Mappar för %s

en: Personal Folders
sv: Personliga mappar

en: Favorite Public Folders
sv: Publika favoritmappar

note: i18n: Outlookism
en: All Public Folders
sv: Alla publika mappar

note: i18n: Outlookism
en: Global Address List
sv: Global adresslista

en: Deleted Items
sv: Borttaget

en: Drafts
sv: Utkast

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Outbox
sv: Utkorgen

en: Sent Items
sv: Skickat

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Invalid connection
sv: Ogiltig anslutning

en: Invalid response from server
sv: Ogiltigt svar från servern

en: No response from the server
sv: Inget svar från servern

en: Bad parameter
sv: Felaktig parameter

en: Evolution Addressbook file backend
sv: Evolutions adressboksfilbakände

en: Evolution Calendar file and webcal backend
sv: Evolutions kalenderfil- och webcal-bakände

en: Evolution Data Server interface check service
sv: Gränssnittskontrolltjänt för Evolution Data Server

en: Evolution Data Server logging service
sv: Loggtjänst för Evolution Data Server

note: dialog display isn't working out
en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
sv: Flera segmenteringsfel inträffade; kan inte visa feldialogen
