GtkHTML 2.x - en to hi translation catalogue (248 entries)

en: <None>
hi: कोई नहीं

en: Could not load glade file.
hi: ग्लेड फाईल लोड करने में असमर्थ

en: Add Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शार्टकट जोड़ें

en: Automatically detect links
hi: लिंक्स स्वत खोजें

en: Behavior
hi: व्यवहार

en: Composer Properties
hi: निर्माता की विशेषताएं

en: Composer Properties planned
hi: निर्माता की विशेषताओं का नियोजन

en: Fixed width
hi: निर्धारित चौड़ाई

en: Fonts
hi: फोन्ट्स

en: For printing
hi: छापने के लिए

en: Grab keys
hi: ग्रेव कीस

en: Information
hi: जानकारी

en: Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शार्टकट

en: Miscellaneous
hi: विभिन्न

en: New shortcut:
hi: नया शार्टकट

en: On screen
hi: दृश्यपट पर

en: Select HTML fixed width font
hi: एचटीएमएल के पूर्व निर्धारित चौड़ाई वाला फोन्ट खोजें

en: Select HTML fixed width font for printing
hi: प्रिन्ट करने के लिए एच टी एम एल के पूर्व निर्धारित फोन्ट खोजें

en: Select HTML variable width font
hi: एचटीएमएल का अनियत चौड़ाई वाला फोन्ट खोजें

en: Select HTML variable width font for printing
hi: छाँटें एचटीएमएल के अनियत चौड़ाई वाले फोन्ट को प्रिन्टिंग के लिए

en: Shortcuts _type:
hi: शार्टकट प्रकार (t)

en: Show animated images
hi: दिखाएँ सजीव चित्र

en: Variable width
hi: अनियत चौड़ाई

en: _Add
hi: जोड़ना (A)

en: _Delete
hi: हटाना (D)

en: Cannot execute GNOME Spell control applet
    Try to install GNOME Spell if you don't have it installed.
hi: नहीं चल सका मात्रा नियंत्रक एप्लेट इन्सटाल करने की कोशिश करें गनोम मात्रा अगर ये इन्सटाल नहीं है

en: GNOME HTML Editor
hi: गनोम एचटीएमएल संपादक

en: GNOME HTML Editor Control
hi: गनोम एचटीएमएल संपादक नियंत्रण

en: GNOME HTML Editor Factory
hi: गनोम एचटीएमएल संपादक

en: A_ddress
hi: पता (A)

en: Alphabetical List
hi: अक्षर सूची

en: Background Color
hi: पृष्ठभूमि रंग

en: Blue
hi: नीला

en: Center justifies the paragraphs
hi: पैराग्राफ को मध्य से क्रमबद्ध करें

en: Check spelling of the document
hi: दस्तावेज में मात्रा की जांच

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Copy selection to clipboard
hi: चुने हुए की प्रति क्लिपबोर्ड पर बनाएँ

en: Copy the selection
hi: चुने हुए की प्रतिलिपि

en: Cu_t
hi: काटें (t)

en: Cut
hi: काटो

en: Cut selection to clipboard
hi: काटो चुने हुए को क्लिपबोर्ड पर काटो

en: Cut the selection
hi: चुने हुए को काटो

en: Find
hi: ढूंडो

en: Find A Regular Expression
hi: रेग्युलर एक्सप्रेशन ढूंढो

en: Find And Replace
hi: ढूंडो और बदलो

en: Find Regular E_xpression...
hi: रेग्युलर एक्सप्रेशन ढूंढो

en: Find _Again
hi: फिर से ढूंढो

en: Find again
hi: फिर से ढूंढो

en: Find and Replace
hi: ढूंढो और बदलो

en: Green
hi: हरा

en: Header _1
hi: शीर्ष-1 (1)

en: Header _2
hi: शीर्ष-2 (2)

en: Header _3
hi: शीर्ष-3 (3)

en: Header _4
hi: शीर्ष-4 (4)

en: Header _5
hi: शीर्ष-5 (5)

en: Header _6
hi: शीर्ष-6 (6)

en: Image
hi: चित्र

en: Insert Frown smiley into document...
hi: फ्राउन स्माइली को दस्तावेज में डालो...

en: Insert HTML link into document...
hi: दस्तावेज में एच टी एम एल की कड़ी जोड़ो...

en: Insert HTML template into document...
hi: दस्तावेज में एच टी एम एल टेम्पलेट...

en: Insert Laughing smiley into document...
hi: लाफिंग स्माइली को दस्तावेज में डालो...

en: Insert Oh no! smiley into document...
hi: ओह नो स्माइली को दस्तावेज में डालो...

en: Insert Smile smiley into document...
hi: स्माइल स्माइली को दस्तावेज में डालो...

en: Insert Wink smiley into document...
hi: विन्क स्माइली को दस्तावेज में डालो...

en: Insert image into document...
hi: चित्र को दस्तावेज में डालो...

en: Insert rule into document...
hi: रूल को दस्तावेज में डालो...

en: Insert table into document...
hi: टेबल को दस्तावेज में डालो...

en: Left justifies the paragraphs
hi: पैराग्राफ को बाएँ से लगाता है

en: Link
hi: कड़ी

en: Make the current Paragraph style Normal
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ की स्टाईल को सामान्य करें

en: Make the current Paragraph style Preformat
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ की स्टाईल को पहले के फारमेट जैसा बनाएँ

en: Make the current paragraph a bulleted list
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ को बुलेटेड सूची बनाएँ

en: Make the current paragraph a list with roman numerals
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ को रोमन अंकों के साथ सूचित करें

en: Make the current paragraph a numbered list
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ को अंकित सूची बनाएँ

en: Make the current paragraph an H1 header
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ को H1 शीर्ष बनाएँ

en: Make the current paragraph an H2 header
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ को H2 हैडर बनाएँ

en: Make the current paragraph an H3 header
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ को H3 हैडर बनाएँ

en: Make the current paragraph an H4 header
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ को H4 हैडर बनाएँ

en: Make the current paragraph an H5 header
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ को H5 हैडर बनाएँ

en: Make the current paragraph an H6 header
hi: प्रस्तुत पैराग्राफ को H6 हैडर बनाएँ

en: Make the current paragraph an address
hi: करेन्ट पैराग्राफ को एक पता बनाओ

en: Make the current paragraph an alphabetical list
hi: करेण्ट पैराग्राफ को एक एल्फाबेटिकल सूची बनाओ

en: Normal
hi: सामान्य

en: Numbered List
hi: नम्बर की गयी सूची

en: Orange
hi: नारंगी

en: Other...
hi: अन्य...

en: Paste
hi: चिपकाओ

en: Paste from clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से चिपकाओ

en: Paste the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड को चिपकाओ

en: Purple
hi: बैंगनी

en: Red
hi: लाल

en: Redo
hi: फिर से

en: Replace
hi: बदलो

en: Rule
hi: लाईन

en: Select _All
hi: सबको एक साथ सिलेक्ट करो

en: Select the entire contents of the document
hi: दस्तावेज को पूरी तरह से सिलेक्ट करो

en: Table
hi: सारणी

en: Typewriter
hi: टाइपराइटर

en: Yellow
hi: पीला

en: _Bold
hi: गाढ़ा (B)

en: _Center
hi: बीच में (C)

en: _Copy
hi: प्रति (C)

en: _Find...
hi: ढूंढो (F)

en: _Font Size
hi: फोन्ट साईज (F)

en: _Heading
hi: शीर्षक (H)

en: _Image...
hi: चित्र...(I)

en: _Insert
hi: डालो (I)

en: _Italic
hi: इटालिक (I)

en: _Laughing
hi: हंसता हुआ (L)

en: _Left
hi: बायाँ (L)

en: _Link...
hi: कडी...(L)

en: _Normal
hi: सामान्य (N)

en: _Page...
hi: पष्ठ...(P)

en: _Paragraph...
hi: पैराग्राफ...(P)

en: _Paste
hi: चिपकाओ (P)

en: _Plain text
hi: सादा पाठ्य (P)

en: _Redo
hi: फिर से करो (R)

en: _Replace...
hi: बदलो...(R)

en: _Right
hi: दाँया (R)

en: _Rule...
hi: नियम...(R)

en: _Smile
hi: हंसना (S)

en: _Smiley
hi: स्माईली (S)

en: _Style
hi: स्टाईल (S)

en: _Table...
hi: सारणी...(T)

en: _Text...
hi: पाठ्य...(T)

en: etc...
hi: आदि...

en: None
hi: कोई नहीं

en: Document Title
hi: दस्तावेज शीर्षक

en: Background Image
hi: पार्श्व चित्र

en: Colors
hi: रंग

en: Automatic
hi: आटोमेटिक

en: Text
hi: पाठ्य

en: Background
hi: पार्श्व

en: Properties
hi: विशेषताएँ

en: Paragraph
hi: पैराग्राफ

en: Page
hi: पेज

en: ***text***
hi: ***पाठ्य***

en: Bold
hi: गाढ़ा

en: Border
hi: किनारा

en: Border:
hi: किनारा.

en: Bottom
hi: नीचे

en: Cell
hi: सेल

en: Center
hi: बीच में

en: Color:
hi: रंग:

en: Description:
hi: विवरण:

en: Don't wrap
hi: रेप मत करो

en: Enable
hi: इनेबल

en: Follow
hi: फोलो

en: Font size
hi: फोन्ट साइज

en: Foreground color
hi: आगे का रंग

en: Header
hi: शीर्ष

en: Height:
hi: ऊँचाई

en: Horizontal alignment:
hi: क्षितिज

en: Horizontal:
hi: क्षितिज

en: Italic
hi: इटालिक

en: Left
hi: बांया

en: Length:
hi: लंबाई

en: Link insert
hi: कड़ी जोड़ना

en: Link properties
hi: कड़ी की विशेषताएँ

en: Location
hi: स्थान

en: Middle
hi: मध्य

en: Padding
hi: भरना

en: Padding:
hi: भरना:

en: Percent
hi: प्रतिशत

en: Percent %
hi: प्रतिशत %

en: Pixels
hi: पिक्सल्स

en: Points
hi: बिंदु

en: Right
hi: दांया

en: Row
hi: पंक्ति

en: Row span:
hi: पंक्तियां:

en: Rows:
hi: पंक्तियां:

en: Scope
hi: स्कोप

en: Shaded
hi: छायांकित

en: Size
hi: आकार

en: Spacing
hi: स्पेसिंग

en: Spacing:
hi: स्पेसिंग:

en: Style
hi: स्टाइल

en: Style:
hi: स्टाइल:

en: Table Insert
hi: सारणी बनाओ

en: Thickness:
hi: मोटाई

en: Top
hi: ऊपर

en: Vertical:
hi: ऊर्ध्वाधर

en: Width:
hi: चौड़ाई

en: Wrap
hi: व्राप

en: Wrapping:
hi: व्रापिंग

en: Plain
hi: सादा

en: Frame
hi: फ्रेम

en: Caption
hi: कैप्शन

en: Link text
hi: कड़ी पाठ्य

en: Insert
hi: डालो

en: Header 1
hi: हैडर

en: Header 2
hi: हैडर

en: Header 3
hi: हैडर

en: Header 4
hi: हैडर

en: Header 5
hi: हैडर

en: Header 6
hi: हैडर

en: Address
hi: पता

en: Dot item
hi: डाट वस्तु

en: Remove link
hi: कड़ी हटा दो

en: Check '%s' spelling...
hi: %s की स्पेलिंग चेक करो

en: Add '%s' to dictionary
hi: %s को शब्दकोष में जोड़ो

en: Ignore '%s'
hi: %s को इगनोर करो

en: Spell checker
hi: स्पेल चेकर

en: Suggest word
hi: वर्ड सुधारने वाला

en: Text...
hi: पाठ्य....

en: Paragraph...
hi: पैराग्राफ.....

en: Link...
hi: कड़ी....

en: Rule...
hi: नियम.....

en: Image...
hi: चित्र......

en: Table...
hi: सारणी....

en: Cell...
hi: सोल.....

en: Table insert
hi: सारणी

en: Row above
hi: ऊपर वाली पंक्ति

en: Row below
hi: नीचे बाली पंक्ति

en: Column before
hi: पहले वाली पंक्ति

en: Column after
hi: बाद वाला स्तंभ

en: Table delete
hi: सारणी हटाओ

en: Page...
hi: पेज

en: Replace all
hi: सब बदलना

en: Next
hi: अगला

en: search backward
hi: पीछे खोजना

en: with
hi: के साथ

en: Blue 3D
hi: नीला 3D

en: Yellow, flowers
hi: पीला, फूल

en: backward
hi: पीछे की तरफ

en: Find Regular Expression
hi: रेग्युलर एक्सप्रेशन खोजना

en: Image frame
hi: चित्र का फ्रेम

en: Open file...
hi: फाईल खोलो

note: color selection
en: Color
hi: रंग

en: Makes the text bold
hi: टेक्स्ट को बोल्ड बनाना है

en: Makes the text italic
hi: टेक्स्ट को इटालिक बनाना है

en: Underlines the text
hi: टेक्स्ट को अण्डरलाइन करना है

en: Sample
hi: नमूना

en: Sans
hi: सान्स

en: Monospace
hi: मोनोस्पेस

en: Html
hi: एचटीएमएल

en: Html test
hi: एच टी एम एल टेस्ट

en: Test1
hi: टेस्ट

en: Test2
hi: टेस्ट

en: Test3
hi: टेस्ट

en: Test4
hi: टेस्ट

en: Test5
hi: टेस्ट

en: Test6
hi: टेस्ट

en: Test7
hi: टेस्ट

en: _Refresh
hi: रिफ्रेश

en: Reload the page
hi: पेज को रिलोड करो

en: Reset
hi: रिसेट करो

en: GtkHTML Test
hi: जीटीके एच टी एम एल टेस्ट
